Reklama

Dookoła Polski

Czwarte zwycięstwo PiS

Sejmiki dla prawicy z PiS, duże miasta dla liberałów z Koalicji Obywatelskiej – to pierwsze wnioski z sondażowych wyników wyborów samorządowych tuż po ich zakończeniu. Polacy pokazali, że nie są jednomyślni. PiS wygrał w wyborach do 9 sejmików (KO – 7) w województwach wschodniej i centralnej Polski: podlaskim, mazowieckim, łódzkim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, a także – dość sensacyjnie – w dolnośląskim, wcześniej twierdzy PO. Trudno jednak jeszcze ocenić, w ilu województwach PiS będzie mógł rządzić lub współrządzić.

Niespodzianki to przede wszystkim rozmiary zwycięstwa kandydatów KO: już w I turze –

Reklama

Hanny Zdanowskiej w wyborach prezydenckich w Łodzi, Rafała Trzaskowskiego w Warszawie, Krzysztofa Żuka w Lublinie oraz popieranego przez PiS Marcina Krupy w Katowicach, a także bardzo dobry wynik Kacpra Płażyńskiego w Gdańsku i Małgorzaty Wassermann z PiS w Krakowie. To właśnie Płażyński i Wassermann dają partii rządzącej w Polsce nadzieje na przełamanie monopolu liberałów w dużych miastach.

– Wygraliśmy po raz czwarty, z wynikiem, który dobrze wróży na przyszłość, szczególnie w wyborach parlamentarnych – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Trzeba pracować i jeszcze raz pracować, zaczęta teraz kampania zakończy się w maju 2020 r. – dodał. Wtórował mu premier Mateusz Morawiecki. – Najważniejsze dla nas to praca, pokora i służba, czyli dalsza ciężka praca na rzecz zwycięstwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego i do polskiego parlamentu. To jest w zasięgu ręki – podkreślił. Dogrywka, czyli druga tura wyborów – 4 listopada.

Wojciech Dudkiewicz

Nie ma przymusu

Szczyt Rady Europejskiej, poświęcony m.in. migracji, zakończył się po myśli polskich władz: nie udała się próba przeforsowania przymusowej relokacji imigrantów. Choć kanclerz Niemiec Angela Merkel i kilku innych liderów Unii Europejskiej nie chcą porzucić pomysłu obowiązkowego podziału uchodźców, UE jest daleka od znalezienia porozumienia w tej sprawie. Polski premier Mateusz Morawiecki nie krył zadowolenia. – W polityce migracyjnej Polska osiągnęła wszystko to, co sobie zakładaliśmy, ustalenia czerwcowego szczytu zostały potwierdzone – powiedział. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w państwach UE, które dobrowolnie się na to zgodzą, miałyby powstać centra kontroli migrantów, a poza krajami Unii – ośrodki przyjmujące migrantów uratowanych na morzu.

wd

Za, a nawet przeciw

Reklama

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oświadczył, że obecność wojsk USA w Polsce – która o to zabiega – byłaby naruszeniem porozumienia Rosja-NATO. Jak oświadczył, Rosja opowiada się za silną i stabilną Europą, która sama określa przyszłość swoją i swoich partnerów, ale – w jego ocenie – ma to swoje granice. Rosja z niepokojem obserwuje też próbę stworzenia „wojskowego Schengen”, które umożliwiałoby członkom tej strefy szybsze dostarczanie ciężkiej broni na granice z Rosją i manewry NATO u jej granic.

jk

Wizja bez wiz

Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, zapowiedziała działania w sprawie zniesienia wiz dla Polaków, którzy chcą jechać do USA. – Nie mogę zrozumieć tego, że nie byliście dotąd objęci programem bezwizowym. Powinniście być – powiedziała. Jej stanowisko w tej sprawie, jak podkreśliła, jest bardzo jasne, ale to nie wystarczy; niemniej sprawa zyskała teraz należną uwagę na wysokim szczeblu w Waszyngtonie. – To może być ostatnia sprawa, którą załatwię, ale jestem zdeterminowana, by ten program bezwizowy przeprowadzić – zaznaczyła.

wd

Saski na 100 lat

11listopada 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, symbolicznie rozpocznie się odbudowa Pałacu Saskiego. Według Kancelarii Prezydenta RP, ma to być forma trwałego upamiętnienia roku jubileuszowego. W przyszłości odbudowany pałac mógłby się stać pomnikiem niepodległości, a jego postawienie – dopełnieniem dzieła odbudowy stolicy po zniszczeniach z czasu II wojny światowej. Z inicjatywą odbudowy Pałacu Saskiego wystąpił Lech Kaczyński po objęciu stanowiska prezydenta Warszawy. Rozpoczęto nawet prace przygotowawcze i projektowe. Zawiesiła je w 2008 r. następczyni Kaczyńskiego – Hanna Gronkiewicz-Waltz.

wd

Szukają wyżej

Nowe śledztwo w sprawie zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki prowadzi IPN – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Ma ona ustalić odpowiedzialność wysokich funkcjonariuszy MSW za kierowanie działaniami w celu uprowadzenia i zabójstwa ks. Popiełuszki. – Chodzi o ustalenie podstaw odpowiedzialności karnej osób zajmujących w hierarchii służbowej MSW najwyższe stanowiska – podał prokurator IPN Mieczysław Góra, który zajmuje się tą sprawą.

wd

Ofiary z Mokotowa

Szczątki 10 osób – mężczyzn i kobiet – w jamach grobowych odnalazł zespół ekspertów IPN w byłym areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie. Są to najprawdopodobniej ofiary represji komunistycznych, na co może wskazywać wapno wysypywane na ciała – Niemcy na ogół nie sięgali po taką metodę. Najpewniej nie są to ostatnie odkrycia w tym miejscu. Prace archeologiczno-ekshumacyjne jeszcze trwają.

jk

2018-10-24 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję