Reklama

Belgia – Znak pamięci

Każde imię i nazwisko to niepowtarzalna historia ludzkiego życia, miłości i wiary, radości i smutku, nadziei i trudu. Wyrazem wdzięczności, pamięci o tych, którzy odeszli do Pana, jest krzyż zmarłego – na którym widnieją: imię, nazwisko, data śmierci, czasem data urodzin – umieszczony w wybranym miejscu w kościele. Upamiętnia on osobę, która w danym roku odeszła do wieczności. Krzyże zmarłych pozostają w kościele przez rok – do 1 listopada.

Reklama

Potem rodzina może zabrać krzyż do domu. Taki piękny obyczaj kultywowany w Belgii łączy katolicką rodzinę z Kościołem, Kościół i rodzinę ze zmarłym, wyraża więc duchową łączność między świętymi w Niebie, cierpiącymi w czyśćcu i wierzącymi na ziemi.

W Belgii w uroczystość Wszystkich Świętych nie są celebrowane Msze św. na cmentarzach. Na grobach raczej nie płoną świece czy znicze – ten zwyczaj zachowują Polacy mieszkający w Belgii. Belgowie odwiedzają cmentarze z kwiatami (najczęściej jest to jeden kwiat). We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych nieliczni mieszkańcy odwiedzają cmentarze. Modlitewną pamięć o zmarłych wyrażają podczas wypominków jednorazowych. Gromadzą się w kościołach i tą modlitwą obejmują wszystkich zmarłych w danym roku członków wspólnoty parafialnej. Ponadto na łamach gazety katolickiej „Kościół i życie” ukazują się wypominki wszystkich zmarłych w danym roku z dekanatu Diest.

2018-10-24 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję