Reklama

Modlitwa

Ważna rola Polski w rozwoju nabożeństwa

- Polska odegrała ważną rolę w rozwoju nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa, ponieważ to na prośbę polskich biskupów w 1765 r. papież Klemens XIII wyraził zgodę na ustanowienie liturgicznego święta Serca Jezusowego i zatwierdzenie odpowiedniego oficjum, a także formularza Mszy św. - podkreślił bp senior Zdzisław Fortuniak.

[ TEMATY ]

nabożeństwo

Graziako

Przewodniczył on Mszy św. 6 lutego w poznańskiej katedrze z okazji 250. rocznicy ustanowienia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W homilii kaznodzieja przypomniał, że prośba polskich biskupów, zwana Memoriałem Episkopatu Polski, była punktem zwrotnym w oficjalnych dziejach nabożeństwa do Bożego Serca. - Gdy Polska otrzymała zgodę na wystosowaną prośbę, wkrótce to liturgiczne święto zostało wprowadzane przez różne kraje i diecezje - zaznaczył bp Fortniak.

Reklama

Zwrócił uwagę, że Kościół od początku swych dziejów kierował uwagę na przebity bok Pana Jezusa i podkreślał wymowę tego faktu. Przypomniał słowa św. Augustyna, który napisał, że „w przebitym boku Jezusa została otwarta brama życia”. - Jest to najbardziej znaczący symbol miłości Pana Jezusa do człowieka - zauważył kaznodzieja.

Bp Fortuniak zaznaczył, że kult Najświętszego Serca Pana Jezusa opiera się przede wszystkim na Piśmie św. a nie na prywatnych objawieniach, choć ważną rolę w rozwoju tego kultu odegrała wizytka, św. Małgorzata Maria Alacoque.

Podkreślił, że w historii tego kultu duże znaczenie ma Poznań. - Rektor kolegium jezuickiego ks. Kasper Drużbicki, żyjący na przełomie XVI i XVI w. opracował teologiczne podstawy kultu Serca Pana Jezusa, powołując się na myśl św. Augustyna i św. Grzegorza Wielkiego - zaznaczył bp Fortuniak.

Reklama

Zauważył, że w 1899 r. ukończono w Poznaniu na Jeżycach budowę kościoła, który jako pierwszy w Polsce otrzymał wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Bp Fortuniak przypomniał, że w miejscu dzisiejszego pomnika Poznańskich Krzyży na pl. Adama Mickiewicza w Poznaniu usytuowany był pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwany także Pomnikiem Wdzięczności. - Był on wotum społeczeństwa za odzyskaną niepodległość przez Polskę - podkreślił kaznodzieja. Monument odsłonięto 30 października 1932 r. Uroczystościom, w których uczestniczyły tysiące poznaniaków, przewodniczył kard. August Hlond, ówczesny prymas Polski. We wrześniu 1939 roku pomnik został zniszczony przez Niemców.

W 2011 r. powstał Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika, w skład którego wchodzą m.in. profesorowie poznańskich uczelni, członkowie Polskiej Akademii Nauk, artyści i twórcy kultury, kombatanci i harcerze. Pomnik ma stanąć w 2016 r., a kamień węgielny pod jego budowę poświęcił papież Franciszek.

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Wśród najpopularniejszych form kultu Serca Jezusa oprócz samej uroczystości jest odprawiane przez cały czerwiec nabożeństwo do Serca Jezusa, Litania do Serca Jezusowego a także akt zawierzenia Sercu Jezusa.

Również liczne zakony i bractwa poświęcone są Sercu Jezusa. Najbardziej znane zgromadzenia to: sercanie, sercanki, Bracia Serca Jezusowego, siostry Sacre Coeur oraz urszulanki Serca Jezusa Konającego. Wśród bractw najliczniejsze jest Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstałe dzięki inicjatywie zgromadzenia sióstr wizytek, do którego należała św. Małgorzata Maria Alacoque.

2015-02-07 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: Na Mszach św. w kościołach nie więcej niż 50 osób

[ TEMATY ]

Msza św.

abp Stanisław Gądecki

nabożeństwo

stan zagrożenia epidemicznego

episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób – napisał w specjalnym komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu przypomina o dyspensie wydawanej przez biskupów diecezjalnych od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. „Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu” – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję