Reklama

Polska

Bp Bryl: choroba i cierpienie nie powinny zamykać nas na innych

- Choroba i cierpienie nie powinny zamykać nas na innych. Nie możemy zatracić wrażliwości na drugiego człowieka, wielu potrzebuje naszej obecności, sił, modlitwy - przekonywał w homilii bp Damian Bryl. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w poznańskim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej, sprawowanej z okazji obchodzonego za kilka dni, 11 lutego, XXIII Światowego Dnia Chorego.

[ TEMATY ]

choroba

www.youtube.com

W świątyni zgromadzili się chorzy, niepełnosprawni, osoby w podeszłym wieku oraz ci, którzy się nimi opiekują i wolontariusze. Wraz z bp. Brylem o zdrowie, siły i wytrwanie w cierpieniu modlili się ks. Tomasz Ren, archidiecezjalny duszpasterz chorych, i ks. Krzysztof Ratajczak, archidiecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.

W homilii bp Bryl podkreślił, by słowa dzisiejszej Ewangelii o uzdrowieniu teściowej św. Piotra odczytywać jako zachętę dla nas, byśmy z naszymi chorobami i słabościami przyszli do Niego i nie bali się wołać o pomoc. - My wiemy, kim On jest, że jest prawdziwym Bożym Synem i że wszystko jest w Jego rękach, dlatego możemy wołać: „Jezu, daj siłę na drogę zmagania się z moim krzyżem” - mówił kaznodzieja. Zachęcał do oddania swojego cierpienia Panu Jezusowi i zastanowienia się nad tym, czy potrafimy je przyjąć.

Reklama

Bp Bryl zwrócił uwagę, że czasami zamiast szczerego wołania i pokornej modlitwy obrażamy się na Pana Boga, czynimy Mu wyrzuty, dlaczego mnie to spotkało? - Jeżeli rodzi się w nas bunt, to idźmy z tym do Pana Jezusa. On nie pogniewa się na nas, gdy Mu powiemy, że nie zawsze łatwo jest nam przyjąć Jego wolę - apelował biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Podkreślił, że Boża miłość jest większa niż nasz bunt, bo Jezus ma moc, aby przemienić nasze życie i nasze serca, abyśmy umieli podjąć to, co jest nam dane. - Ważne, by mimo choroby i cierpienia ciała nasz duch nie osłabł, dlatego potrzeba naszego szczerego wyznania: Jezu, ufam Tobie. Wierzę, że jesteś ze mną - stwierdził bp Bryl.

Zebrani w poznańskim kościele modlili się za chorych i doświadczonych cierpieniem, by w Jezusie Chrystusie szukali pociechy i nadziei oraz dziękowali za pełną poświęcenia opiekę lekarzy i pielęgniarek, a także za wsparcie wolontariuszy. Uczestniczyli też w nabożeństwie eucharystycznym z błogosławieństwem lourdeskim.

Reklama

Po Eucharystii w sąsiadującym ze świątynią Domu Katolickim odbył się poczęstunek przygotowany przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Pierwiosnek” z Sękowa.

Światowy Dzień Chorego ustanowił papież Jan Paweł II w 1992 roku. Obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym roku obchodzony będzie po raz dwudziesty trzeci.

2015-02-08 20:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kazimierz Szałata: trąd - zapomniana, ale wciąż groźna choroba

[ TEMATY ]

trąd

choroba

ARCHIWUM KAZIMIERZA SZAŁATY

Zamożne kraje dawno temu uwolniły się od trądu, zapomniały o tej strasznej chorobie, która jest nadal jest groźna tam, gdzie nie ma zorganizowanych struktur medycznych, a chorzy mogą liczyć co najwyżej na pomoc najodważniejszych misjonarzy - przypomina dr Kazimierz Szałata, prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau, z której inicjatywy 31 stycznia po raz 63. obchodzony będzie Światowy Dzień Trędowatych. W swoim corocznym apelu prosi o wsparcie licznych dzieł realizowanych na rzecz trędowatych.

W swoim corocznym apelu dr Kazimierz Szałata przypomina, że trąd jest jedną z najstarszych i najokrutniejszych chorób, jakie zna ludzkość. Jest symbolem nieszczęścia człowieka. Przez całe stulecia trędowaci byli traktowani jak ludzie umarli za życia i mogli liczyć co najwyżej na pomoc najodważniejszych misjonarzy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję