Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

O prawdzie i kłamstwie

Podczas audiencji generalnej 14 listopada br. Ojciec Święty kontynuował cykl katechez na temat Dekalogu. Mówił o ósmym przykazaniu: „Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek”. Franciszek przypomniał katechizmową definicję ósmego przykazania, zgodnie z którą zabrania ono „fałszowania prawdy w relacjach z drugim człowiekiem”. Wskazał, że życie w komunikacji nieautentycznej jest poważnym wykroczeniem, ponieważ uniemożliwia utrzymywanie relacji, a zatem miłość. Dodał, że mówienie prawdy nie oznacza tylko szczerości czy dokładności, i przestrzegł przed wyjawianiem tajemnic osobistych, co rodzi plotki i niszczy jedność między ludźmi.

Franciszek przypomniał, że chrześcijanie są powołani, aby swoim sposobem życia świadczyć o Jezusowej prawdzie. Jest ona bowiem cudownym objawieniem Boga, Jego ojcowskiego oblicza i Jego bezgranicznej miłości. – Prawda ta odpowiada ludzkiemu rozumowi, choć go nieskończenie przewyższa, ponieważ jest darem, który zstąpił na ziemię i jest ucieleśniony w ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie. Ukazują ją ci, którzy do Niego należą i przejawiają Jego postawy – powiedział Ojciec Święty.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Zachęta do prawdomówności

Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina nam, że „prawda lub prawdomówność jest cnotą, która polega na tym, by się okazywać prawdziwym w swoich czynach i mówić to, co prawdziwe w swoich słowach, wystrzegając się dwulicowości, udawania i obłudy” (nr 2505). Niech to pomaga nam wzrastać w bratniej miłości, sprawiedliwości i w odważnym wyznawaniu wiary. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

RV
Audiencja generalna, 14 listopada 2018 r.

Z papieżem przy stole

Usłyszeć wołanie ubogich

Podczas Eucharystii sprawowanej 18 listopada br. w Bazylice św. Piotra w Rzymie z okazji II Światowego Dnia Ubogich papież Franciszek zachęcał do bezinteresownego miłowania i obdarzania potrzebujących, pozostawiania tego, co przemijające, i podnoszenia na duchu strapionych. – Przebudź nas, Panie, z bezczynnego spokoju, ze spokojnej ciszy naszych bezpiecznych przystani. Uwolnij nas z cumowisk skoncentrowania się na sobie, będącego balastem życia, wyzwól nas od dążenia do sukcesów. Naucz nas umiejętności zostawiania, aby obrać kurs Twego życia na ziemi: ku Bogu i ku bliźniemu – powiedział Ojciec Święty w homilii. Franciszek zachęcał do modlitwy o łaskę usłyszenia wołania ubogich: „dzieci, które nie mogą się narodzić, maluczkich cierpiących głód, młodych nawykłych do huku bomb zamiast wesołej wrzawy zabaw. Jest to krzyk osób starszych, odrzuconych i pozostawionych samym sobie. To wołanie tych, którzy stoją w obliczu burz życia bez przyjaznej obecności. Jest to krzyk tych, którzy muszą uciekać, opuszczając dom i ziemię, nie mając pewności, że dotrą do przystani. Jest to krzyk całych narodów, pozbawionych również poważnych zasobów naturalnych”.

Reklama

Niedzielny obiad z papieżem Franciszkiem zjadło 3 tys. ubogich i bezdomnych. Na ogromną jadalnię zamieniono watykańską Aulę Pawła VI. Posiłek z tej okazji sfinansowały rzymskie hotele i restauracje, a także stowarzyszenia na co dzień niosące pomoc potrzebującym. Franciszek podziękował wszystkim, którzy przygotowali wspólny obiad i podawali go. Modlił się też o Boże błogosławieństwo dla obecnych i o to, by Bóg pomagał im iść do przodu. Biesiadnikom życzył „smacznego obiadu”. Wspólny posiłek był też okazją do rozmów z Ojcem Świętym, przytulenia się do niego i zrobienia z nim sobie zdjęcia. Papież spędził wśród ubogich prawie dwie godziny. Wszyscy biesiadnicy otrzymali od Franciszka w prezencie po kilogramie makaronu.

KAI

Z Twittera papieża Franciszka

Królestwo Boże jest pośród was. Nie jest niczym nadzwyczajnym. Wzrasta w ciszy, ukryciu, poprzez świadectwo, modlitwę i przyciąganie Ducha Świętego.

2018-11-21 10:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

[ TEMATY ]

mundial

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Wydawany w Buenos Aires dziennik “Clarin” spodziewa się zaciętego spotkania przeciwko polskiej drużynie. Podkreśla, że podopieczni trenera Lionela Scaloniego muszą mierzyć w zwycięstwo, aby zapewnić sobie awans z grupy C.

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję