Reklama

Wiara

8 grudnia - uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Pięć maryjnych sobót

W 2017 r. obchodziliśmy 100. rocznicę objawień fatimskich. Maryja wezwała w nich m.in. do oddawania czci Jej Niepokalanemu Sercu oraz do pokutnej modlitwy różańcowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fatima to miasto usytuowane w środkowej Portugalii. Stało się ono sławne za sprawą objawień Matki Bożej, które miały miejsce od maja do października 1917 r. każdego 13. dnia miesiąca. Maryja objawiła się tam trójce dzieci: rodzeństwu Hiacyncie (1909-19) i Franciszkowi (1910-20) Marto oraz ich kuzynce Łucji Santos (1907 – 2005). Ci pierwsi zostali ogłoszeni świętymi przez papieża Franciszka w 2017 r., a s. Łucja, zakonnica – jest służebnicą Bożą.

Kościół uznał te objawienia za prawdziwe. Ujawnił też powierzoną s. Łucji tzw. III tajemnicę fatimską, a ich pokłosiem są m.in. nabożeństwa fatimskie oraz nabożeństwo pierwszych pięciu sobót.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlaczego pięć sobót?

Wynagradzające nabożeństwo kolejnych pierwszych pięciu sobót miesiąca jest związane z obietnicą Matki Bożej odnoszącą się do kultu Jej Niepokalanego Serca i łączącą się z zadośćuczynieniem za grzechy ludzkości. Sięga ono swoimi korzeniami wizji Łucji Santos z 13 lipca 1917 r., która dotyczy piekła i możliwego przed nim ratunku właśnie dzięki propagowaniu pobożności maryjnej.

Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny wywodzi się również z dwóch wizji, które s. Łucja (ówczesna siostra Zgromadzenia Sióstr św. Doroty) miała w latach 1925 i 1930. W tym ostatnim widzeniu (w nocy z 29 na 30 maja) Pan Jezus miał jej dać odpowiedź, dlaczego akurat pięć pierwszych sobót miesiąca ma być dedykowanych Jego Matce. Oto Jego słowa skierowane do s. Łucji: „Jest pięć rodzajów obelg i bluźnierstw wypowiadanych przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi. Pierwsze: Bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu. Drugie: Przeciwko Jej Dziewictwu. Trzecie: Przeciwko Bożemu Macierzyństwu, kiedy jednocześnie uznaje się Ją wyłącznie jako Matkę człowieka. Czwarte: Bluźnierstwa tych, którzy starają się otwarcie zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść do tej Niepokalanej Matki. Piąte: Bluźnierstwa tych, którzy urągają Jej bezpośrednio w Jej świętych wizerunkach. Oto, droga córko, motyw, który kazał Niepokalanemu Sercu Maryi prosić mnie o ten mały akt wynagrodzenia. A poza względem dla Niej chciałem poruszyć moje miłosierdzie, aby przebaczyło tym duszom, które miały nieszczęście Ją obrazić. Co do ciebie, zabiegaj nieustannie swymi modlitwami i ofiarami, aby poruszyć Mnie do okazania tym biednym duszom miłosierdzia”.

Reklama

Jak odprawiać to nabożeństwo?

Można je odprawiać indywidualnie lub wspólnotowo. Zgodnie z tym, co czytamy np. na stronie internetowej: www.sekretariatfatimski.pl, trzeba spełnić cztery warunki, by wykonać to właściwie.

Pierwszy z nich to przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania, np. w ramach praktyki spowiedzi w pierwszy piątek miesiąca. Bardzo ważną sprawą jest to, by przystąpić do niej z intencją zadośćuczynienia za zniewagi pod adresem Niepokalanego Serca Maryi, którą można wzbudzić np. w czasie przygotowywania się do tego sakramentu lub podczas otrzymywania rozgrzeszenia. Drugim warunkiem jest przyjęcie Komunii św., również z intencją wynagradzającą Sercu Matki Jezusa. Trzeci warunek to odmówienie jednej części Różańca, także w intencji wynagradzającej z myślą o ratowaniu grzeszników. Czwarty warunek – piętnastominutowe rozmyślanie nad jedną lub kilkoma tajemnicami różańcowymi, też w intencji wynagradzającej Sercu Maryi i Panu Jezusowi za grzechy i grzeszników.

Podsumowanie

Nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca nabiera nowego wymiaru m.in. po zeszłorocznym kościelnym Akcie poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi (pierwszy raz miało to miejsce w 1946 r.). Pobożność fatimska nie zamyka się bowiem wyłącznie w praktyce nabożeństw związanych z 13. dniem miesiąca (od maja do października).

Omawiane nabożeństwo można również odprawiać w niedzielę, jeśli ktoś nie jest w stanie spełnić owych czterech wcześniej wymienionych warunków. Ważna jest intencja wynagradzająca. Maryja powiedziała s. Łucji: „Duszom, które w ten sposób starają się mi wynagradzać, obiecuję towarzyszyć w godzinie śmierci z wszystkimi łaskami potrzebnymi do zbawienia”.

2018-11-28 11:01

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddech Pana Boga

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

sanktuarium Rokitno

Kamil Krasowski

Andrzej Hoffman i Lidia Wiśniewska (z prawej), każdego miesiąca pielgrzymują do Rokitna

Andrzej Hoffman i Lidia Wiśniewska (z prawej), każdego miesiąca pielgrzymują do Rokitna

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi, tradycyjnie w pierwszą sobotę miesiąca, pielgrzymował do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

- Za miesiąc, 2 grudnia, będziemy obchodzić 4. rocznicę zawierzenia naszego apostolatu, jakiego dokonał z naszą wspólnotą bp Tadeusz Lityński przed obrazem Matki Bożej. Co roku odnawiamy to zawierzenie. Natomiast w tym roku przypada również 14. rocznica naszego pielgrzymowania z Międzyrzecza do Rokitna. Zaczynaliśmy bardzo skromnie, było nas kilka osób. Teraz każdego miesiąca, latem czy zimą, jest nas ok. 100-120 pielgrzymów – mówi opiekun wspólnoty ks. Andrzej Oczachowski. Dodaje, że za każdym razem pielgrzymka odbywa się w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Matce Najświętszej i jest spełnieniem czterech warunków, o które Maryja prosiła w 1917 r. w Fatimie, a więc obejmuje spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję