Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Nitkiewicz do chorych: jesteście w centrum Kościoła

Drodzy chorzy, jesteście dzisiaj w centrum uwagi nas wszystkich, całego Kościoła – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 11 lutego w Sandomierzu. W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes Diecezjalny Dzień Chorego obchodzono w bazylice katedrze. W Eucharystii pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego koncelebrowanej przez kapłanów oraz kapelanów służby zdrowia uczestniczyli liczni chorzy, cierpiący i ludzie w podeszłym wieku.

[ TEMATY ]

Sandomierz

bp Krzysztof Nitkiewicz

Bożena Sztajner/Niedziela

W homilii ordynariusz apelował o ducha i logikę daru w posłudze wobec chorych i cierpiących. - Wypowiadamy dziś i słyszymy piękne słowa na temat cierpienia, upominamy się o wasze prawa, składamy deklaracje, że zgodnie z hasłem tegorocznego dnia chorego będziemy oczami dla niewidomych i nogami dla chromych. Dzień dzisiejszy jest wzorem, modelem jak być powinno zawsze, przez cały rok. Sam Chrystus tego żąda i tego nas uczy. A kiedy jesteśmy blisko was, jesteśmy blisko Niego – mówił biskup.

- Obdarowujemy się nawzajem tym, co najlepsze i najpiękniejsze. Niech ten duch, ta logika daru, będzie zawsze obecna tam, gdzie zapadają decyzje dotyczące opieki zdrowotnej, w szpitalach i laboratoriach, w rodzinach i placówkach socjalnych. Od niej zależy prawdziwy postęp medycyny i jakość troski o chorych – podkreślił bp Nitkiewicz.

Na zakończenie Eucharystii hierarcha modlił się za wszystkich chorych i cierpiących w diecezji polecając ich opiece Maryi oraz pobłogosławił zgromadzonych Najświętszym Sakramentem.

Reklama

Do katedry przybyły z wielu parafii grupy wiernych w podeszłym wieku w zorganizowanych pielgrzymkach. Wraz z chorymi we Mszy św. uczestniczyli także ich opiekunowie i lekarze. W modlitwie wzięli udział także podopieczni i opiekunowie ośrodków pomocy społecznej prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Zdaniem ks. Bogdana Pituchy, dyrektora diecezjalnej Caritas, obchodzony Światowy Dzień Chorego nie tylko uwrażliwia na potrzeby ludzi dotkniętych chorobą i cierpieniem, ale także przypomina o tych, którzy służą im cichą i wytrwałą pomocą, czasem niedocenianą. - Ten dzień uświadamia nam także wartość duchową choroby i cierpienia. Osoby te pokazują nam, że ich choroba i cierpienie to nie tylko jakiś fizyczny brak czy niedostatek, ale włączone w krzyż Chrystusa stają się wartościowym darem i skarbem Kościoła – podkreślał ks. Pitucha.

W drugiej części obchodów Diecezjalnego Dnia Chorego, która odbyła się w Katolickim Domu Kultury, o swoim zmaganiu z chorobą, cierpieniem i niepełnosprawnością mówił Marcin Kaczmarzyk, niewidomy nauczyciel akademicki. Natomiast wokalistka Monika Kuszyńska, poruszająca się na wózku inwalidzkim, po wygłoszeniu swojego świadectwie zaprezentowała krótki recital.

Obchodom XXIII Światowego Dnia Chorego towarzyszyło hasło zaczerpnięte z Księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”.

2015-02-11 16:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gwiazdka dla potrzebującego

Niedziela sandomierska 2/2021, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

bp Krzysztof Nitkiewicz

akcja dobroczynna

Ks. Wojciech Kania

Pomysłodawcą świątecznego wsparcia jest bp Krzysztof Nitkiewicz

Pomysłodawcą świątecznego wsparcia jest bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja sandomierska zorganizowała, przy współpracy z parafiami i Caritas diecezjalną, akcję „Podziel się ciepłem na święta”.

W dniach od 16 do 23 grudnia można było ofiarować osobom znajdującym się w potrzebie oraz placówkom charytatywnym nową pościel i przedmioty chroniące przed zimnem. Zbiórka została przeprowadzona na terenie całej diecezji i spotkała się z hojną odpowiedzią kapłanów i wiernych, którzy otworzyli swoje serca na potrzebujących.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję