Reklama

Niedziela Przemyska

W mocy Bożego Ducha

Caritas Apostolat w mocy Bożego Ducha

Z ks. prał. Arturem Jańcem, dyrektorem Caritas Archidiecezji Przemyskiej, rozmawia jego zastępca ks. Paweł Konieczny (cz. 2)

Niedziela przemyska 50/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Kurii

Ks. prał. Artur Janiec

Ks. prał. Artur Janiec

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Paweł Konieczny: – Księże Dyrektorze, w perspektywie ostatnich 10 lat posługi w Caritas wielość prowadzonych dzieł przynosi zapewne wiele satysfakcji. Czy są takie inicjatywy, placówki, z których funkcjonowania cieszy się Ksiądz wyjątkowo?

Ks. prał. Artur Janiec: – Każde dzieło, każde miejsce, pomysł, ale nade wszystko ludzie zaangażowani w ich realizację są dla mnie powodem do wdzięczności Panu Bogu. Każda z placówek, jaką prowadzi nasza przemyska Caritas, jest inna, ma swoją specyfikę, jest w jakimś sensie nieporównywalna z innymi. Jest tak dlatego choćby ze względu na innych ludzi, którzy w nich pracują oraz z nich korzystają. Są jednak dwie grupy, których działalność chciałbym w tym miejscu naszej rozmowy szczególnie podkreślić. Chodzi o Szkolne Koła Caritas oraz Parafialne Zespoły Caritas. Jest to bardzo piękny i budujący znak, że w sercach tylu dzieci, młodych oraz ludzi dorosłych żywa jest owa wyobraźnia miłosierdzia, o której potrzebie mówił wielokrotnie św. Jan Paweł II.
Za wszelkie przejawy dobra, które dokonuje się ramach działalności tych agend, wszystkim wolontariuszom, ich opiekunom i asystentom duchowym, księżom, siostrom zakonnym oraz katechetom świeckim serdecznie dziękuję.

– Wiemy, że ta wszechstronna działalność wiąże się z zasobami materialnymi. Z jakich źródeł Caritas pozyskuje te środki?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


– Pierwszym źródłem są oczywiście ofiary składane przez dobrych ludzi. Mówimy tu zarówno o tych, które związane są z ustalonymi okazjami, jak chociażby Niedziela Miłosierdzia czy Pasterka. A ponadto należy wspomnieć o ofiarach składanych w ramach ściśle określonych programów czy konkretnych akcji, jak pomoc dotkniętym kataklizmem czy nieszczęściem losowym. Jestem głęboko świadomy, że są one często owocem dzielenia się z innymi ze strony osób, którym wcale nie powodzi się jakoś szczególnie w życiu. Jest to wyjątkowe świadectwo chrześcijańskiej wrażliwości oraz troski o potrzeby innych, za które przy tej okazji pragnę raz jeszcze wszystkim podziękować.
Drugim źródłem są różne programy i dofinansowania – zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i wojewódzkim, wreszcie powiatowym, a także gminnym.

– W placówkach Caritas pracuje bardzo wiele osób. Oprócz odpowiednich kwalifikacji wymaganych do pracy, w tej posłudze potrzeba pewnych cech, zdolności. Które z nich – zdaniem Księdza – są dziś niezbędne do pracy z ludźmi?

– Podkreśliłbym dwie. Pierwsze to po prostu pragnienie, by pomagać innym. Takie zwyczajne, ludzkie. Chodzi tu innymi słowy o wspomnianą wcześniej ludzką wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, na jego sytuację, na to, co przeżywa. A druga cecha to świadomość, że pomagając innym, pomagamy i służymy samemu Panu Jezusowi. Taka postawa jest czymś więcej niż tylko zwyczajną ludzką dobrocią. Jest dowodem głębi ludzkiej wiary w autentyczność słów Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 24, 40).

Reklama

– Księże Dyrektorze, za tydzień Wigilia, ten wyjątkowy w ciągu całego roku dzień. Caritas od wielu już lat poprzez akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom niesie pomoc najmłodszym. Jakie formy wsparcia dzieci i młodzieży finansują kupujący świecę Caritas?


– Pozyskane wpływy przeznaczane są na następujące cele: całoroczne dożywianie dzieci w świetlicach, wparcie medyczne, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Ponadto chciałbym podkreślić, że pomoc dla dzieci świadczona jest także indywidualnie – w zależności od zaistniałych potrzeb – przez różne placówki Caritas działające na terenie całego kraju, w tym 180 specjalistycznych ośrodków wsparcia dziennego dla dzieci.
Ponadto należy wspomnieć o tym, że 10 groszy z każdej rozprowadzonej w tym roku świecy trafi do potrzebujących dzieci z Afryki. W praktyce środki te zostaną przeznaczone na dożywianie, ośrodki dziecięce i młodzieżowe oraz stypendia dla małych mieszkańców tego kontynentu żyjących w skrajnie biednych warunkach. Chcemy także wesprzeć placówki polskich misjonarzy działających w Ameryce Południowej oraz projekty, które służą przeciwdziałaniu różnym uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży.

– Przez najbliższe miesiące w przemyskiej edycji „Niedzieli” prezentowana będzie działalność Caritas naszej archidiecezji. Proszę, by Ksiądz Dyrektor zachęcił Czytelników do śledzenia artykułów, a przede wszystkim do czynnego włączenia się w działalność Caritas i jej placówek.

– Drodzy Czytelnicy, najpierw zwracam się do każdego z Was ze słowami wdzięczności za wszelką już okazaną życzliwość, wsparcie oraz zrozumienie dla działalności naszej Caritas. Chcę ponadto zaprosić do zapoznawania się z działalnością Caritas Archidiecezji Przemyskiej, by zobaczyć, jak wiele dobra dokonuje się codziennie wokół nas, wręcz na naszych oczach. Poczujmy się jednocześnie zaproszeni ze strony samego Pana Jezusa, by być świadkami Jego miłosierdzia wobec drugiego człowieka. W Ewangelii Jezus chwaląc postawę miłosiernego samarytanina, mówi: „Idź, i ty czyń podobnie!”. I te same słowa wciąż kieruje również do każdego z nas. Idźmy zatem, by każdego dnia nieść pomoc, wsparcie, życzliwość, radość wszystkim, których Bóg stawia na naszych drogach życia. Na koniec życzę Wszystkim Czytelnikom błogosławionych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

2018-12-12 07:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dowartościowani i potrzebni

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 44/2015, str. 6

[ TEMATY ]

Caritas

Karolina Krasowska

Dominika Danielak, diecezjalny koordynator Programu "Skrzydła"

Dominika Danielak, diecezjalny koordynator Programu

Z Dominiką Danielak, diecezjalnym koordynatorem Programu „Skrzydła”, rozmawia Kamil Krasowski

KAMIL KRASOWSKI: – W dniach od 6 do 8 listopada w Domu Rekolekcyjnym „Jackówka” w Paradyżu odbędą się rekolekcje dla podopiecznych objętych Programem „Skrzydła”. Proszę mi powiedzieć co to za program i kim są „skrzydlaci”?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Bóg nie może się na Ciebie doczekać!

2024-03-27 07:20

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Pomyślałem sobie: „Boże, ta babcia nawet jeszcze Komunii Świętej nie przyjęła, a już się w niej wyzwalają czyny miłości. Jaka ta miłość jest niecierpliwa! Jak się nie może doczekać!”. Tak samo nie może się doczekać Bóg. Na ciebie.

Jeszcze jeden fragment Ewangelii. Pozornie też wam znany, ale czy na pewno? „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego ». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się»”*.

CZYTAJ DALEJ

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję