Reklama

Niedziela Wrocławska

Minął rok 2018

Niedziela wrocławska 1/2019, str. VI

[ TEMATY ]

rok 1918

Agnieszka Bugała

Otwarcie konferencji na PWT

Otwarcie konferencji na PWT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

STYCZEŃ

Po raz 16. w Kościele katolickim we Wrocławiu zorganizowano Dzień Judaizmu. Tegoroczne obchody skupione były wokół słów proroka Izajasza oraz hasła: „Pokój! Pokój bliskim i dalekim”. Wydarzeniu organizowanemu przez archidiecezję wrocławską towarzyszyły spotkania modlitewne wokół Słowa Bożego, koncerty, rozmowy dotyczące kultury i tradycji żydowskiej oraz warsztaty. Przypomniały one o tym, co łączy chrześcijan z judaizmem: wiara w jednego Boga, Dekalog jako fundament praw moralnych, a także wierność tradycji religijnej.

LUTY

5 lutego w Rzymie, w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zostały złożone akta procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Obowiązek ten wypełnił ks. Adam Łuźniak, oficjalnie mianowany portitorem, czyli doręczycielem akt procesowych. Delegacji przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

MARZEC

Diecezjalne Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych zorganizowało wyjątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w którym wzięły udział osoby chore, niepełnosprawne, ich rodziny oraz przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających środowisko osób niepełnosprawnych. W katedrze wrocławskiej obecny był także abp Józef Kupny, który po zakończeniu nabożeństwa poświęcił samochód, który dziś służy podopiecznym Warsztatu Terapii Zajęciowej w Małkowicach.

KWIECIEŃ

W Niedzielę Palmową ok. 1,5 tys. młodych osób z archidiecezji wrocławskiej uczestniczyło w 3. Spotkaniu Młodych na Ostrowie Tumskim. Wydarzeniu towarzyszyło hasło: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30). Młodzież wzięła udział w procesji, w czasie której, oglądając inscenizację scen z Ewangelii przygotowała się do wysłuchania Męki Pańskiej i udziału w Eucharystii. Po Mszy św. i wspólnym posiłku młodzi ludzie uczestniczyli w warsztatach „Vocation Cafe – moje miejsce w Kościele”. Spotkanie było okazją do zaprezentowania bogactwa Kościoła w różnorodności charyzmatów i wspólnot.

Reklama

MAJ

Abp Józef Kupny podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w katedrze wrocławskiej 12 maja, udzielił święceń kapłańskich 9 diakonom Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W homilii przypomniał akolitom, że poprzez przyjęcie święceń w sposób uroczysty potwierdzają pragnienie pójścia drogą Chrystusa. Zapewnił także o modlitwie za wyświęconych kapłanów oraz zachęcił do wytrwałości w wierze. Kapłani od czerwca posługują w parafiach na terenie całej archidiecezji, do których posłał ich Metropolita.

CZERWIEC

W dniach 22-23 czerwca Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu obchodził złoty jubileusz istnienia. Z tej okazji odbyła się konferencja naukowa pt. „Teologia w świecie nauki”. Otworzył ją rektor PWT ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, prezentując gości. Wśród prelegentów obecni byli: kard. Tarcisio Bertone, kard. Gerhard Ludwig Müller, abp Angelo Vincenzo Zani, sekretarz Kongregacji Edukacji Katolickiej i o. Dariusz Kowalczyk SJ, dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Ważnym momentem uroczystej sesji było wręczenie medali PWT. Nagrodzeni zostali: kard. Henryk Gulbinowicz, abp Józef Kupny, abp Marian Gołębiewski, bp Ignacy Dec, bp Adam Dyczkowski, ks. Leon Czaja, ks. Jan Krucina, ks. Józef Pater, ks. Roman Rogowski, ks. Józef Swastek, ks. Stanisław Pawlaczek, o. Hugolin Langkammer OFM oraz Elżbieta Krawiec.

LIPIEC

Młodzi ludzie z całej Polski (i nie tylko) spotkali się w Dobroszycach pod Wrocławiem na 25. Salwatoriańskim Forum Młodych. Ta największa wakacyjna akcja organizowana przez apostolat RMS-u skupiła 7 lipca w Dobroszycach wielu młodych ludzi, którzy łączyli się nie tylko na modlitwie, ale również podczas niezwykłych warsztatów, na których mogli rozwijać swoje pasje i talenty. Salwatoriańskie Forum Młodych to także okazja do spotkania z ciekawymi gośćmi i udziału w koncertach. 10-dniowe spotkanie upłynęło pod hasłem: „Można inaczej!”.

Reklama

SIERPIEŃ

Ok. 1,5 tys. osób wzięło udział w 38. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej na Jasną Górę. W dniach 2-10 sierpnia przebiegała ona pod hasłem: „Veni!”, podejmując rozważania poświęcone Trzeciej Osobie Trójcy Świętej. Do tego tematu duszpasterskiego dodane były tematy związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, zaś pątnicy do swoich intencji indywidualnych dołączyli modlitwy za Ojca Świętego Franciszka i archidiecezję wrocławską.

WRZESIEŃ

„W górę serca według Słowa” – to hasło towarzyszyło Spotkaniu Młodych na Ślęży z okazji liturgicznego wspomnienia św. Stanisława Kostki, patrona ludzi młodych. 3. spotkanie młodzieży zgromadziło na najwyższym szczycie archidiecezji wrocławskiej blisko tysiąc osób. Pielgrzymów przywitał pasterz wrocławskiego Kościoła, abp Józef Kupny. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyła Eucharystia oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. W programie znalazły się także: wspólna integracja, koncerty, świadectwa i tańce uwielbienia.

PAŹDZIERNIK

Kard. Henryk Gulbinowicz obchodził 95. urodziny. Wraz z Jubilatem w Hali Stulecia we Wrocławiu 18 października świętowało kilka tysięcy Dolnoślązaków, w tym władze miejskie, samorządowe, przedstawiciele duchowieństwa, zgromadzeń zakonnych i liczna grupa kleryków z Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego z Księdzem Rektorem na czele. W imieniu Metropolity Wrocławskiego przemawiał biskup świdnicki Ignacy Dec. Krok po kroku podsumował działalność Kardynała, wskazując liczne osiągnięcia na przestrzeni lat, które nie tylko wzmacniały wrocławski Kościół, ale także promowały Wrocław poza granicami kraju. Niespodzianką dla Jubilata był podarowany przez prezydenta Wrocławia portret rodziców. Sercem świętowania był koncert orkiestry Narodowego Forum Muzyki, chóru i solistów pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Zabrzmiały pieśni i arie oper Moniuszki, a występ otworzyła Litania ostrobramska skomponowana na cześć Najświętszej Maryi Panny z Ostrej Bramy.

Reklama

LISTOPAD

11 listopada obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Centralne obchody na Dolnym Śląsku otworzyła Msza św. w bazylice garnizonowej we Wrocławiu, której przewodniczył abp Józef Kupny. Po Eucharystii ulicami miasta przeszła 12. Radosna Parada Niepodległości, w której wzięło udział ok. 33 tys. osób. Na placu Wolności odśpiewano hymn państwowy i odczytano apel poległych. Na zakończenie odbyła się defilada pododdziałów Wojska Polskiego i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

GRUDZIEŃ

W Księgarni Archidiecezjalnej abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej podpisali list intencyjny o wzajemnej współpracy archidiecezji wrocławskiej i IPN. Na mocy umowy publikacje historyczne, których wydawcą jest IPN, będą dostępne w ofercie Księgarni Archidiecezjalnej.

2019-01-02 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok Pański 1918 – Kwiecień

Niedziela podlaska 15/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

rok 1918

Archiwum Diecezji w Drohiczynie

Kościół w Ugoszczy

Kościół w Ugoszczy

Sto lat temu, 20 kwietnia 1918 r. (w sobotę po III Niedzieli Wielkanocnej), do kancelarii konsystorza duchownego (odpowiednik dzisiejszej kurii diecezjalnej) w Lublinie wpłynęło pismo od mieszkańców kilku wiosek, położonych na północnych krańcach parafii miedzeńskiej. Wierni prosili o pozwolenie na budowę nowego kościoła w Ugoszczy, przy którym zamieszkałby na stałe kapłan, a skromna świątynia stałaby się nowym ośrodkiem duszpasterskim. Dzisiaj możemy to uznać za coś zwyczajnego. Inaczej postrzegano podobne zdarzenia przed wiekiem, po doświadczeniach kończącej się niewoli narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

homilia

ks. Popiełuszko

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Publikujemy tekst rozważań:

CZYTAJ DALEJ

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Grób Pański

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Autorem tekstu i struktury Gorzkich Żali jest ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Pierwszy raz to pasyjne nabożeństwo wyśpiewało Bractwo Świętego Rocha w 13 marca 1707 r. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i w szybkim tempie zyskało popularność w Warszawie, a potem w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję