Reklama

Niedziela Lubelska

X Bal Charytatywny Razem dla Lubelszczyzny

Z inicjatywy europosła Mirosława Piotrowskiego - prezesa Stowarzyszenia Razem dla Lubelszczyzny w Lublinie odbył się dziesiąty Bal Charytatywny Razem dla Lubelszczyzny. Do Stowarzyszenia należą m.in. ludzie świata nauki i politycy. Celem balu jest m.in. niesienie pomocy finansowej zdolnym osobom oraz wsparcie rozwoju młodych talentów Lubelszczyzny.

[ TEMATY ]

bal

Archiwum prof. Mirosława Piotrowskiego

Bal miał miejsce w Trybunale Koronnym. Każdego roku przedstawiciele polskiej sceny artystycznej, ludzie świata nauki, politycy gromadzą się tutaj, aby oprócz wspólnej zabawy przede wszystkim zrealizować szczytny cel – zebrać środki finansowe dla zdolnej młodzieży. Stypendia czy zagraniczne wyjazdy plenerowe to tylko niektóre z form pomocy niesionej młodym talentom województwa lubelskiego. Są też i inne: szkolenie warsztatu malarskiego, doskonalenie umiejętności artystycznych stypendystów na wysokim poziomie czy też nadzór podczas aktywnej edukacji. Prezes Stowarzyszenia Razem dla Lubelszczyzny prof. Mirosław Piotrowski, już po raz dziesiąty organizował taki bal.

To już tradycja, że aukcję poprzedza prezentacja umiejętności młodych talentów. Goście mogli usłyszeć m.in. utwory muzyczne w wykonaniu Moniki Rapy oraz zobaczyć obrazy Tymoteusza Przygrodzkiego. Co roku bal uświetniają polscy artyści. Tym razem w Trybunale gościł m.in. polski tenor Ryszard Wróblewski. Uzyskany dochód ze wspólnej aukcji co roku wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Goście wspólnie licytując np. obrazy Tymka Przygrodzkiego nie kryli optymizmu z efektów niesionej przez nich pomocy.

2015-02-15 19:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszyscy Święci balowali w Bolesławcu

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

bal

Ks. Waldemar Wesołowski

Św. Jadwiga, Barbara, Cecylia, Jan Paweł II, Filip Neri, Archanioł Michał, św. Piotr czy Marcin. Ponad setka świętych spotkała się na I Balu Wszystkich Świętych w Bolesławcu. Dzieci należące do parafii Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja uczestniczyły w tym radosnym święcie w czwartek 29 października.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję