Reklama

Niedziela Małopolska

By docenić ich niezłomność

– Dla nas rycerzami dobra są Żołnierze Niezłomni, są ci, którzy stali po stronie Polski niepodległej, dumnej, wiernej – mówił minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w czasie gali „Przysięgali na Orła i Krzyż”, która odbyła się w Muzeum Armii Krajowej gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie

Niedziela małopolska 7/2019, str. VIII

[ TEMATY ]

żołnierze niezłomni

Józef Wieczorek

W pierwszym rzędzie siedzą Żołnierze Wyklęci uczestniczący w gali

W pierwszym rzędzie siedzą Żołnierze Wyklęci uczestniczący w gali

W cyklicznym wydarzeniu, zorganizowanym 1 lutego przez Fundację Kwartalnika „Wyklęci”, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz oddział IPN w Krakowie, uczestniczyli m.in. żyjący jeszcze Żołnierze Wyklęci, ich synowie i córki, parlamentarzyści, żołnierze różnych rodzajów sił zbrojnych, nauczyciele z małopolską kurator oświaty Barbarą Nowak oraz przybyli z różnych stron Polski liderzy lokalnych środowisk patriotycznych. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia przysięgi składanej przez żołnierzy AK i uroczystego wprowadzenia Żołnierzy Wyklętych, których przywitały okrzyki: „Cześć i chwała bohaterom!”.

Wyróżnienia

Tradycyjnie już wręczono nagrody przyznawane za zaangażowanie w upamiętnianiu Wyklętych. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. dyw. Wiesław Kukuła otrzymał nagrodę im. sierż. Józefa Franczaka „Lalusia”, a dr Andrzej Kołakowski (opozycjonista, pieśniarz i publicysta) – nagrodę im. Michała Krupy „Wierzby”.

Reklama

Z kolei minister Kasprzyk uhonorował osoby upowszechniające wiedzę o historii walk niepodległościowych oraz krzewiące postawy patriotyczne medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. gen. bryg. Tadeusz Bieńkowicz, były żołnierz AK i działacz antykomunistycznego podziemia, Kajetan Rajski, redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci” i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który dziękując za wyróżnienie zaznaczył, że przyjmuje medal w imieniu nieżyjącego ojca chrzestnego, śp. Jerzego Wacyka, pseudonim Słoneczko. Dodał, że był to żołnierz AK, a później żołnierz z wyklętej organizacji – Liga Walki z Bolszewizmem. Wspominał: – Ojciec chrzestny został w Krakowie skazany na karę śmierci. Potem wyrok zamieniono na dożywocie. Razem z obecnym tutaj majorem Stanisławem Szuro 9 lat przesiedział w Rawiczu i w więzieniu we Wronkach. W 1956 zdążył wyjść z więzienia, aby trzymać mnie do chrztu. Jerzy Wacyk był i jest dla mnie zawsze symbolem człowieka, który poświęcił życie walce o niepodległość.

Pamięć

Jan Józef Kasprzyk przywołał m.in. stwierdzenie księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, który w XIX wieku mówił, że w Polsce zawsze były dwa stronnictwa; stronnictwo polskie i antypolskie. Minister podkreślił też szczególną rolę Żołnierzy Wyklętych, wiernych Rzeczypospolitej w trudnych powojennych czasach. Podziękował za ich oddanie dla ocalenia polskości, za ich niezłomność i odwagę. Zaznaczył: – Chcemy pokazać, że Żołnierze Niezłomni to była we współczesnych czasach reprezentacja stronnictwa polskiego, tego, z którego my chcemy wyrastać. Bo dla nas bohaterami są Łupaszka, Zapora, Lalek...

Rolę Żołnierzy Wyklętych podkreślił także prezes IPN dr Jarosław Szarek, który przywołując historię ostatnich 250 lat walki Polaków o wolność, przypomniał, że Polskę trudno było podbić od zewnątrz, dlatego nasi wrogowie musieli w tej walce wykorzystywać część rodaków; antypolskie stronnictwo. Odniósł się także do obecnej sytuacji w kraju i stwierdził m.in.: – Od blisko 30 lat żyjemy w wolnej Polsce, niepodległej, ale wiele jeszcze zostało do zrobienia. Wygraliśmy walkę o pamięć. Przywracamy pamięć tego jakże dramatycznego, ale zwycięskiego pokolenia – uczestników antykomunistycznego powstania. Ale te zmagania się nie kończą. Zwrócił uwagę na szczególną rolę, jaką ma do spełnienia szkoła, a w niej – edukacja historyczna.

Zwracając się do obecnych Żołnierzy Wyklętych, Jarosław Szarek stwierdził: – Państwo tyle wycierpieliście, przeszliście przez gehennę, ale wasza sprawa zwyciężyła. Nasze trudy, przeciwności są niczym wobec waszych losów. Nam również jest ciężko, ale wtedy wystarczy popatrzeć na was. I zakończył: – Zwyciężymy!

2019-02-13 07:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybierajmy w życiu osobistym i społecznym dobrych i mądrych przewodników

Homilia wygłoszona w katedrze świdnickiej w VIII niedzielę zwykłą z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 3 marca 2019 r.

Wstęp

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Stanisław Orzechowski – Człowiek – Kapłan – Opozycjonista [ZAPROSZENIE]

2021-09-23 09:38

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski

W rodzinnej miejscowości "Orzecha" - Kobylinie, odbędzie się spotkanie upamiętniające jego życie i działalność.

Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą, a po niej wszyscy udadzą się do sali przy ul. Krotoszyńskiej. Tam w debacie wezmą udział: Wiesław "Kuzyn" Wowk, Łukasz Sołtysik z wrocławskiego IPNu czy brat zmarłego kapłana - Józef Orzechowski. Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu: "Orzech".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję