Reklama

Niedziela Łódzka

Klub seniora, czyli przestrzeń do spotkania

Potańcówki, najnowsze bestsellery, zajęcia z fizjoterapeutą, wykłady psychologów i prawników, seanse filmowe i warsztaty kulinarne. Klub Seniora na Górnej pokazuje, że życie zaczyna się na emeryturze

Niedziela łódzka 7/2019, str. VI

[ TEMATY ]

seniorzy

Dominika Szymańska

Pora na pogawędki

Pora na pogawędki

Tu się spotykamy i rozmawiamy jak żyć, żeby żyć – to jedne z pierwszych słów, jakie słyszę od pana Ryszarda. W Klubie Seniora, mieszczącym się w budynku centrum medycznego przy ul. Cieszkowskiego 6, pojawiam się wczesnym popołudniem i trafiam na spokojniejszy akurat moment w ciągu dnia. Właśnie zakończył się wykład z psychologiem, a cieszące się niezwykłą popularnością zajęcia z fizjoterapeutą rozpoczną się za dwie godziny. To czas na spokojne rozmowy przy kawie i ciastku, na poczytanie książki czy na dopytanie o coś pracowników ośrodka.

Przysiadam się do roześmianego pana Ryszarda i pani Jadwigi, którzy wydają się doskonale czuć w swoim towarzystwie, choć, jak się okazuje, znają się od niedawna. – Tu nie ma takiego człowieka, co by nie miał problemów życiowych. Ona straciła syna, ja straciłem syna. I tu się spotykamy i rozmawiamy, jak żyć, żeby żyć. Jak ja to mówię: „Rozbitkowie się spotykają” – wyjaśnia mój rozmówca. A pani Jadwiga dodaje: – Mamy rodziny, ja mam brata i siostrę, ale to już nie to. Dzieci gonią za swoimi sprawami, rodzeństwo tak samo, mają swoje rodziny, swoje sprawy, a człowiek zostaje o! Sam jak palec.

Reklama

Pod ich słowami prawdopodobnie mogłaby się podpisać niejedna starsza osoba. Czasem wystarczy jednak stworzyć przestrzeń do spotkania, aby osoby takie – jak pani Jadwiga czy pan Ryszard – zyskały motywację do wyjścia z domu. Z pasją opowiadają o zajęciach z fizjoterapii czy o klubie brydżowym, jednak prawdziwym hitem okazuje się tzw. gimnastyka umysłu, gdzie na jednym z ostatnich spotkań seniorzy mieli mnóstwo zabawy z odgadywaniem, z której części świata pochodzi kawa czy sól lub gdzie wynaleziono łódź. Zapytani co ich skłania do wyjścia z domu, pytają retorycznie: – No i co? Będę siedzieć przed telewizorem i płakać? To mobilizuje. Trzeba się jakoś ubrać. – Muszę się ogolić, krawacik założyć, ubrać elegancko...

Inicjatywa

Klub Seniora na Górnej działa od grudnia 2018 r. w ramach projektu unijnego „Pomocna dłoń”. Skierowany jest do osób powyżej 65. roku życia z całego regionu łódzkiego. Ponieważ jego celem jest aktywizacja seniorów, przewidziany jest również budżet na dowóz osób, które nie będą w stanie dotrzeć do niego samodzielnie. Na ten moment z zajęć korzysta ok. 150 osób, z czego 50-60 proc. stanowią okoliczni mieszkańcy.

–Aktywność tych osób jest bardzo zróżnicowana – wyjaśnia Aleksandra Pawlak, dyrektor placówki. – Jest tu gros osób w dość dostojnym wieku, które jednak są bardzo aktywne. Są też takie osoby, które dopiero ukończyły 65. rok życia. Wszystkie zajęcia w formie otwartej, czyli wykłady, seanse filmowe, potańcówki, to takie spotkania, na które może przyjść każdy. Na inne zajęcia, takie jak gimnastyka, warsztaty komputerowe, warsztaty rękodzieła czy kulinarne, obowiązują zapisy.

Reklama

Klub Seniora otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. 12-18 i w soboty w godz. 10.30-15. W określone dni istnieje możliwość zasięgnięcia porady u dyżurującego psychologa, prawnika czy pracownika socjalnego. Pomimo że miejsce działa od niedawna, wydaje się spełniać swoją rolę i pomiędzy uczestnikami spotkań, zwłaszcza tymi, którzy przychodzą niemal codziennie, zadzierzgują się pierwsze znajomości. Zainteresowanie spotkaniami jest spore, a pracownicy klubu są też otwarci i uważni na potrzeby i propozycje zgłaszane przez seniorów. Na życzenie uczestników zainaugurowano sekcję brydżową, otwierają się kolejne grupy na zajęcia z fizjoterapeutą, tematy co ciekawszych warsztatów z ograniczoną liczbą miejsc są powtarzane tak, by wszyscy chętni mogli wziąć w nich udział. – Obserwujemy bardzo duże zapotrzebowanie na zajęcia dotyczące komputerów i smartfonów. Jednak tutaj czekamy na rozstrzygnięcia grantów, które przygotowuje urząd miasta – wyjaśnia Aleksandra.

Oferta zajęć

Poza najróżniejszymi zajęciami zdrowotnymi i praktycznymi w Klubie Seniora jest też możliwość zasmakowania w kulturze, czy to w ramach wycieczek miejskich, czy na seansach filmowych organizowanych na miejscu, gdzie królują najnowsze hity kinowe. Znajdą się też ciekawe propozycje dla wielbicieli słowa pisanego – bogata w nowości biblioteczka. Większość księgozbioru pochodzi z zasługującej na uwagę akcji „Podziel się książką” zorganizowanej przez księgarnię internetową „Gandalf”. Nazwa księgarni pochodzi od imienia bohatera tolkienowskiej sagi.

Jak wyjaśniają organizatorzy na swojej stronie: „Mając za patrona tak niesamowitą postać w słusznym wieku księgarnia postanowiła zadziałać jak książkowy mag. Zebrać wszystkie moce i zrobić coś dobrego”. Robiąc zakupy wystarczy wrzucić do internetowego koszyka dodatkową książkę i oznaczyć ją jako „przekaż książkę dla seniora”. Tym sposobem w grudniu do Łódzkiego Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Szpitalnej trafiło 800 książek na Cieszkowskiego, a pod koniec stycznia 400 kolejnych tytułów. Szybko okazało się jednak, że sami seniorzy również chcą się dzielić i na półkach pojawiają się kolejne tytuły przyniesione z domu przez uczestników spotkań i pracowników.

Propozycji dla seniorów nie brakuje. Wydaje się więc, że dziś wystarczy chęć wyjścia z domu, by odnaleźć tych, co mają podobne problemy i przeżycia. I jak stwierdzają moi rozmówcy: – Takie spotkania, takie ośrodki powinny być w każdej dzielnicy, na osiedlach, bo są potrzebne. Bardzo potrzebne.

2019-02-13 07:44

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maląg: seniorzy, ograniczcie wychodzenie z domu do minimum

Z apelem o ograniczenie wychodzenia z domu do minimum i o stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii zaapelowała do seniorów minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej ruszyło z kampanią "Bezpieczny senior". Apeluje w niej do osób starszych o stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii. W jej ramach powstał spot telewizyjny i radiowy. Kampania prowadzona będzie również w mediach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję