Reklama

Niedziela Przemyska

W mocy Bożego Ducha

Caritas – Apostolat „w Mocy Bożego Ducha” (Cz. 1)

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, obchodziliśmy XXVII Światowy Dzień Chorego. Tegorocznym uroczystościom towarzyszyły słowa Jezusa: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8)

Niedziela przemyska 7/2019, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

Bożena Sztajner

Pomoc i opieka to główny cel Centrum Medyczno-Charytatywnego

Pomoc i opieka to główny cel Centrum Medyczno-Charytatywnego

Odpowiadając na zaproszenie Papieża do spotkania z ludźmi chorymi, Caritas Archidiecezji Przemyskiej we współpracy z Diecezjalnym Duszpasterzem Chorych, ks. Marcinem Hunią oraz dzięki wsparciu Kapłanów posługujących w wybranych parafiach naszej archidiecezji zorganizowała kilka modlitewnych spotkań. Uroczyste Msze św. w intencji ludzi cierpiących oraz celebracje sakramentu chorych sprawowano w: Jarosławiu (kolegiata), Przemyślu (pw. św. Józefa Sebastiana Biskupa), Łańcucie (fara), Przeworsku (fara), Brzozowie, Krośnie (Centrum Medyczno-Charytatywne Caritas), Sanoku (fara) oraz w Ustrzykach Dolnych (pw. Józefa Robotnika). Wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg tego wydarzenia składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Zorganizowany po raz kolejny w naszych lokalnych środowiskach Dzień Chorego, to tylko jedna z wielu inicjatyw podejmowanych przez Caritas na rzecz osób cierpiących. W celu optymalizacji warunków życia chorych, dotkniętych rożnymi formami niepełnosprawności, ta kościelna agenda każdego dnia, w różnych placówkach podejmuje szereg działań o profilu medycznym, pielęgnacyjnym, opiekuńczym oraz profilaktycznym. Warto wspomnieć w tym miejscu o funkcjonującym Centrum Medyczno-Charytatywnym Caritas w Krośnie (ul. Grodzka 45a), Domu Spokojnej Starości im. Św. Jana z Dukli w Kąkolówce, Domu Pomocy Społecznej „Światło Nadziei” w Sanoku (ul. Królowej Jadwigi 12), Centrum Terapii i Rehabilitacji w Przemyślu (ul. Ks. J. Popiełuszki 5), działających wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego (Przemyśl, Krosno, Ustrzyki Dolne, Wysoka k. Łańcuta) czy o zorganizowanej dla osób chorych i starszych opiece domowej. Wymienione niektóre przedsięwzięcia, to wymierny dowód holistycznej i stałej kurateli Caritas nad osobami doświadczonymi chorobą i cierpieniem.

Reklama

Najmłodszym „dzieckiem” Caritas Archidiecezji Przemyskiej jest powstałe jesienią 2018 roku Centrum Medyczno-Charytatywne im. św. Józefa w Przemyślu. W jego skład wchodzi Hospicjum, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o profilu psychiatrycznym oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o profilu ogólnym. Siedziba Centrum usytuowana jest na obrzeżach miasta, przy ul. J. Słowackiego 85, w dawnych budynkach Szpitala Wojskowego. Celem tej placówki jest objęcie całodobową opieką i leczeniem osób, które przebyły ostrą fazę leczenia szpitalnego, mają ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego, nie wymagają już dalszej hospitalizacji, jednak ze względu na stan zdrowia i stopień niepełnosprawności nie są zdolne do samodzielnej troski o siebie (pacjenci, którzy w skali Barthel uzyskali od 5 do 40 pkt.). Do opieki długoterminowej w ZOL Caritas mogą być zakwalifikowani przewlekle chorzy somatycznie i psychosomatycznie, z wyłączeniem osób, u których zdiagnozowano ostrą fazę choroby psychicznej. Centrum Medyczno-Charytatywne świadczy pomoc osobom dorosłym, przewlekle chorym w różnym wieku w zakresie zabezpieczenia specjalistycznej opieki i leczenia (ZOL o profilu ogólnym) oraz osobom, które mają zdiagnozowaną chorobę psychiczną (ZOL o profilu psychiatrycznym). Warunkiem koniecznym do objęcia opieką jest: pisemna zgoda chorego lub opiekuna ustawowego, skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarza prowadzącego pacjenta z oddziału szpitalnego, w tym do ZOL-u o profilu psychiatrycznym skierowanie od lekarza psychiatry oraz wypełniony zestaw dokumentów (do pobrania ze strony: www.przemysl.caritas.pl).

Działalność tej placówki finansowana jest zasadniczo z Narodowego Funduszu Zdrowia, natomiast 70% kwoty należnej za miesięczny pobyt pochodzi ze świadczeń emerytalnych/rentowych pacjentów, opiekunów prawnych bądź członków rodzin. Istotny jest fakt, że bez względu na wysokość tego świadczenia, pacjent czy rodzina nie ponosi żadnych dodatkowych opłat. Caritas Archidiecezji Przemyskiej realizując różnego rodzaju projekty, zabezpiecza wyposażenie placówki, specjalistyczny sprzęt oraz pokrywa koszty dodatkowego zatrudnienia ludzi wykonujących pracę w zakresie zapewnienia dogodnych warunków życia dla naszych pacjentów.

O tym m.in. jaki personel pracuje w placówce, jakie usługi są w niej świadczone oraz w jakim zakresie Centrum odpowiada potrzebom społecznym, dowiemy się z lektury kolejnego artykułu.

2019-02-13 07:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Guzdek: miłosierdzie jest jedną z najskuteczniejszych dróg nowej ewangelizacji

[ TEMATY ]

Caritas

Gagorski/pl.wikipedia.org

Miłosierdzie jest jedną z najskuteczniejszych dróg nowej ewangelizacji - podkreślił bp Józef Guzdek. Uroczysta msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie zwieńczyła obchody 25-lecia Caritas Polska. Liturgii koncelebrowanej przez wszystkich byłych dyrektorów diecezjalnych Caritas przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzek.

Przywołując w homilii postać biblijnego młodzieńca, który szukał doskonałości, bp Guzdek podkreślił, że sprawdzianem autentycznej religijności jest radość. Pojawia się ona wówczas, gdy człowiek potrafi przejść od kategorii powinności do kategorii miłości.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się kolejny Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

2021-09-17 10:17

Katarzyna Dobrowolska

Na Święty Krzyż pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają od 20 lat. Tegoroczna edycja Rajdu odbędzie się pod hasłem: „Przez Krzyż do chwały”. Zwieńczeniem rajdu będzie Msza święta na zakończenie sprawowana w Bazylice świętokrzyskiego sanktuarium o godz. 14.30.

Rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania. To jedna z największych jednodniowych imprez turystycznych w Polsce. Co roku brało w nim udział od 4 do 5 tys. osób, głównie były to dzieci i młodzież szkolna, ale szły w nim również całe rodziny, klerycy, siostry zakonne, wychowawcy nauczyciele, miłośnicy regionu. Uczestników prowadzi grupa wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich. Pandemia ograniczyła możliwości organizacji wydarzenia. W ubiegłym roku na Święty Krzyż dotarły tylko delegacje, które modliły się w intencjach pątników. W tym roku rajd będzie miał już szerszą formułę. Organizatorzy przygotowali 6 tras pielgrzymkowych: 1) ze Świętej Katarzyny – trasa „Puszczańska”, 2) z Bielin – trasa „Zbójecka”, 3) z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, 4) spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) – trasa „Rodzinna”, 5) z Chybic – trasa „Akademicka”, 6) z kościoła pw. św. Wojciecha w Kielcach – „Mocarny szlak”. Obowiązuje na nich limit 300 uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję