Reklama

Niedziela Rzeszowska

Czy młodzi boją się marzyć?

Niedziela rzeszowska 15/2019, str. I

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Bożena Sztajner/Niedziela

Niedziela Palmowa otwiera bramę Wielkiego Tygodnia. Pokorny Sługa wjeżdża do Jerozolimy, aby dopełnić zbawczego planu Ojca. Jezus wie, co Go czeka, jednak nie cofa się przed zniewagami i opluciem, które poprzedzą triumf zmartwychwstania. Cichym i jednoznacznym świadkiem świętych dni była Maryja – pokorna służebnica Pańska.

Reklama

Minione Światowe Dni Młodzieży w Panamie, które pod przewodnictwem papieża Franciszka przeżywał Kościół w styczniu tego roku, otwierały na temat dyspozycyjności dla Boga. Słowa „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” Kościół odczytuje w kontekście Paschy Jezusa. Młoda Maryja w dniu zwiastowania była gotowa na historię, którą pisał dla Niej Ten Inny. Franciszek zauważył, że Ona „odważyła się dać życie marzeniu Boga”. Papież pytał setki tysięcy młodych w Panama City: „Jak nazywa się nasze marzenie?”, a młodzi wołali: Jezus!

Niedziela Palmowa, dzięki spotykającym się przy biskupie wspólnotom młodzieży, zawsze jest prowokacją: Czy dzisiaj chcemy wchodzić w plany Boga? Obecność młodych diagnozuje kondycję uczniów Pana, którzy mają Mu towarzyszyć w drodze Jego Paschy, a Jezus wyrywa z konformizmu. Podczas Drogi Krzyżowej w Panamie Franciszek z powagą stwierdził: „Niejednokrotnie pokonał nas i sparaliżował konformizm”. Następnie ze smutkiem dodał, że Droga Krzyżowa Jezusa trwa nadal w „młodych o ściśniętych twarzach, którzy utracili zdolność marzenia, tworzenia i wymyślania jutra, a którzy „idą na emeryturę” z bólem rezygnacji i konformizmu, będącym jednym z najbardziej zażywanych narkotyków w naszych czasach”. Dyspozycja młodzieży względem propozycji dialogowania z Bogiem jest znakiem czasu i ekranem kondycji naszej wiary, dlatego na Niedzielę Palmową jako dzień, w którym modlimy się za młodych, jest szukaniem w pokoleniu wchodzącym w dojrzałość pociechy i nadziei. Zawsze te pragnienia towarzyszą w czasie tego wyjątkowego spotkania. Bóg mówi przez obecność młodzieży przy Jezusie na wzór Maryi.

Zaproszenie do tej wyjątkowej wspólnoty powinno motywować nie tylko młodzież, lecz każdego, kto pragnie chronić się w Maryi i nie chce wypełniać swojego życia – jak mocno stwierdził papież Franciszek – „byle jaką szpetotą”.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, młodzież spotyka się w trzech miejscach: katedra rzeszowska (od godz. 11 w Parku Papieskim), kościół św. Antoniego w Jaśle (od. 11.45) i kościół św. Jadwigi w Gorlicach (od. 13.45).

2019-04-10 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa gotowa na przyjęcie uczestników ŚDM

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Artur Stelmasiak

Kościół Świętego Krzyża w Warszawie

Kościół Świętego Krzyża w Warszawie

Miasto Stołeczne Warszawa jest gotowe na przyjęcie uczestników „dni w diecezjach”, które poprzedzają centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W stolicy, w obu diecezjach, spodziewanych jest ok. 30 tys. pielgrzymów. Koncert, specjalna strefa ŚDM czy możliwość zwiedzenia stołecznych muzeów - to tylko niektóre z wydarzeń czekających na pielgrzymów.

Podczas konferencji prasowej w stołecznym ratuszu Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy podkreśliła, że władzom zależy, by pobyt pielgrzymów był bezpieczny, by zapewniona była dobra komunikacja i informacja. Stolica korzystać będzie z doświadczeń przy organizacji Euro 2012.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję