Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezja ma nowych diakonów

Niedziela legnicka 21/2019, str. 1-2

[ TEMATY ]

diakonat

Ks. Piotr Nowosielski

Diakoni przygotowywali się do tego momentu przez formację intelektualną, duchową i ascetyczną

Diakoni przygotowywali się do tego momentu przez formację intelektualną,
duchową i ascetyczną

W legnickiej katedrze, 11 maja br., odbyły się święcenia diakonatu. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W gronie koncelebransów obecni byli także legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, biskup senior Stefan Cichy, przełożeni i profesorowie seminarium, księża proboszczowie i wikariusze z parafii, z których pochodzą diakoni, oraz ich katecheci. Uroczystość odbyła się z udziałem rodzin i przyjaciół nowych diakonów, oraz sióstr zakonnych i wiernych, z których część przyjechała do katedry z ich rodzinnych parafii.

– Dzisiaj podczas Eucharystii wyświęcamy czterech kandydatów na diakonów. Modlimy się, by ta decyzja, to wejście w posługę, a przede wszystkim w tajemnicę Jezusa Chrystusa, były wolne i jak najbardziej otwarte na wszystko, co Pan Bóg przygotował dla nich i dla tych, wobec których będą kiedyś posługiwać – mówił biskup legnicki, zapraszając przybyłych do uczestnictwa w Liturgii.

Reklama

Kandydatów do święceń przedstawił biskupowi legnickiemu rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Piotr Kot. Na diakonów wyświęceni zostali: Adam Bogdała z parafii św. Wojciecha w Jeleniej Górze, Karol Diduszko z parafii w Pogorzeliskach, Artur Jaguszczak z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy oraz Łukasz Toporek z parafii w Ścięgnach.

Udzielając święceń, biskup legnicki nawiązał do odczytywanego Słowa Bożego, zwrócił uwagę na to, że Kościół to nie jakaś organizacja pożytku publicznego, spełniająca określony cel – choć to wszystko też gdzieś się dzieje – ale wspólnota Kościoła, wspólnota gromadzących się wokół Jezusa Chrystusa, mimo Jego „twardej mowy”. Uczniowie idą za Jezusem, bo poznali, że w Nim, w Jego osobie, jest słowo życia. Mimo, że jest to mowa twarda i trudna.

– Wy dzisiaj stoicie wobec tej decyzji, nie tylko dla własnego dobra, dla własnego widzimisię, ale po to, by także przez waszą posługę gromadził się wokół Jezusa Chrystusa Kościół – wspólnota uczniów. Za chwilę wobec biskupa wyrazicie swoją wolę, mówiąc: „chcę”. Chcę, licząc na Bożą pomoc. Od tego, jaką dzisiaj decyzję podejmiecie i jak w tej decyzji będziecie trwać, będzie zależało bardzo wiele w Kościele, w konkretnych wspólnotach, parafiach, rodzinach – mówił pasterz Kościoła legnickiego.

Reklama

Nawiązując zaś do odczytywanego 2 listu do Koryntian (4,1-7), gdzie jest mowa o głoszeniu Chrystusa, a nie siebie, oraz o „przechowywanym skarbie w naczyniach glinianych”, mówił do diakonów: – Ten dar, skarb nie jest w nas złożony po to, żeby był konserwowany, ale jest złożony celowo w glinianych naczyniach, żeby wszyscy, którzy chcą się o nim dowiedzieć, nie musieli stać przed jakimś sejfem, w którym jest skarb, ale by mogli łatwo stłuc te gliniane naczynia. I to jest wasza posługa i wszystkich, którzy w Kościele mają misję, zadanie, żeby objawiał się ten skarb, aby się okazało, że moc tego skarbu nie jest z człowieka, ale z mocy Boga, spełniającego swoje działanie w Słudze i przez Sługę, który daje się krzyżować i zmartwychwstaje. Tylko w tej Ewangelii, w tej prawdzie, w tej tajemnicy można odnaleźć siebie w Kościele i być sługą dla innych – mówił bp Kiernikowski.

Prosząc wszystkich o modlitwę w intencji nowych diakonów, polecił ich także wstawiennictwu Maryi Matki Kościoła.

Święcenia diakonatu są także okazją dla ich rodzin i bliskich do zapoznania się z miejscem ich modlitwy, nauki i pracy w murach seminarium. Obecnie w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym studiuje oraz na praktyce pastoralnej przebywa 26 alumnów.

2019-05-21 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diakon, czyli sługa

Niedziela częstochowska 19/2013, str. 1

[ TEMATY ]

diakonat

Archiwum WSD

Bartłomiej Bardelski, Adam Paśnik, Michał Wątroba, Andrzej Wszołek

Bartłomiej Bardelski, Adam Paśnik, Michał Wątroba, Andrzej Wszołek

W archikatedrze pw. Świętej Rodziny w Częstochowie 11 maja o godz. 10, w przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, czterech alumnów naszego Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia diakonatu z rąk bp. Jana Wątroby, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. W ten sposób zostali oni włączeni do grona duchowieństwa naszego partykularnego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję