Reklama

Dookoła Polski

Msza św. ekspiacyjna na Jasnej Górze

W przeddzień Dnia Matki, 25 maja br., na Szczycie Jasnogórskim została odprawiona Msza św. ekspiacyjna za zniewagi Chrystusa i Maryi w znaku częstochowskiej ikony. Modlitwa skupiała się wokół słów: „Mój Kościół, moja Matka”. Przewodniczył jej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski. – Chcemy odważnie wypowiedzieć za Prymasem Tysiąclecia nasze „non possumus” wobec tego, co poniża, co wyszydza, co wprost obraża tak drogie dla nas wartości – zaznaczył na początku Liturgii przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

W wygłoszonej homilii abp Depo zauważył, że „Europa znów stała się terenem misyjnym”. Przywołał pytanie Jana Pawła II z pielgrzymki do Francji w 1980 r.: „Co uczyniłaś z łaską chrztu, czy jesteś wierna Bogu, pierworodna córko Kościoła?”. W odniesieniu do obecnej sytuacji abp Depo powiedział: – Skoro już nas nie dziwi, że zostaliśmy uśpieni w reakcjach, gdy w środkach społecznego przekazu kpi się z chrześcijańskiego sposobu życia, a każdy ma swoją prawdę i swoje sumienie, to chrześcijaństwo jest już uważane za relikt przeszłości. Ksiądz arcybiskup prosił Maryję, aby pomogła „przezwyciężyć grozę zła, które tak łatwo przez kłamstwo zakorzenia się w sercach Polaków”. – Niech te działania w prasie, radiu, telewizji, w szkołach i na uniwersytetach, jak również w teatrach, kabaretach i na naszych ulicach nie zamykają dróg ku prawdziwej polskiej solidarności, a zarazem dróg ku przyszłości, budowanej na łasce Twojego Syna i z pomocą Bożego Ducha – prosił.

Reklama

Na zakończenie abp Depo odczytał Akt wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi wypowiadany w ostatnich dniach we wszystkich kościołach archidiecezji częstochowskiej.

O. Stanisław Tomoń OSPPE

* * *

Wielka woda

Trudne chwile przeżywali mieszkańcy południowej Polski, gdzie przez tydzień trwały ulewne deszcze. Efektem były znaczne przekroczenia stanów alarmowych rzek, liczne podtopienia w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, dziesiątki ewakuowanych ludzi, setki interwencji straży pożarnej. Ręce pełne pracy miały służby, które zabezpieczały przesiąkające i przeciekające wały przeciwpowodziowe i wypompowywały wodę. Szczególnie niebezpiecznie było w Wilkowicach w woj. śląskim, gdzie – z uwagi na zagrożenie uszkodzenia zbiornika retencyjnego – przeprowadzono prewencyjną ewakuację 85 osób z 35 budynków jednorodzinnych. Na szczęście deszcze ustały. Wielka powódź już nam teraz nie grozi.

jk

* * *

Polska wizja

Gdy przedstawił polską wizję Unii Europejskiej na 22. Międzynarodowym Forum Europejskim w Berlinie, szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz wskazał, że łączy ona wolność i współpracę gospodarczą; za zagrożenie dla UE dyplomata uznaje protekcjonizm gospodarczy. Zdaniem min. Czaputowicza, miejsce UE w świecie zależy nie tyle od formalnych atrybutów suwerenności, co od prężności gospodarczej, innowacyjności gospodarki i wyznawanych wartości. Uważa on, że wszystkie państwa Unii Europejskiej powinny brać udział w procesie kształtowania wspólnoty. Szef polskiej dyplomacji wypowiedział się też przeciwko Europie dwóch prędkości.

jk

* * *

Pielgrzymka mężczyzn

Reklama

Twierdzenie, że „cały Kościół jest zły, jest po prostu nieprawdą, a przez to wielką krzywdą wyrządzaną ogromnej większości wspaniałych i gorliwych kapłanów” – powiedział 26 maja br. w Piekarach Śląskich abp Marek Jędraszewski. Uczestnicy corocznej pielgrzymki mężczyzn do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej przyjęli te słowa gromkimi brawami. Metropolita krakowski podkreślił, że o Kościele „winniśmy myśleć ze czcią – właśnie tak, jak o Matce”.

Red.

* * *

U sześcioraczków

Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda odwiedzili w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim nowo narodzone sześcioraczki oraz ich rodziców Klaudię i Szymona Marców. – Ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie – poinformowali lekarze. Dzieci muszą pozostać w inkubatorach, bo każde z nich waży ok. kilograma.

Sześcioraczki w Polsce urodziły się po raz pierwszy. Wcześniej miało to miejsce m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Sześcioracze ciąże zdarzają się średnio raz na 4,7 mld ciąż.

wd

2019-05-28 13:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję