Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2019, str. 8

Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

O jedność ruchów charyzmatycznych

Z udziałem ponad 30 tys. osób odbyło się 18 maja br. 24. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Poprzedził je 8. Kongres Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej i Środowisk Ewangelizacyjnych „Charis, czyli strumień łaski”, który odbywał się w dniach 16-18 maja br. w częstochowskiej Hali Sportowej Arena.

Tematem tegorocznego spotkania była jedność wszystkich ruchów charyzmatycznych. Decyzją papieża Franciszka przy Stolicy Apostolskiej powołana została instytucja „Charis”, która zajmuje się koordynowaniem ruchów odnowy charyzmatycznej na całym świecie. Rozpocznie ona działalność 9 czerwca br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. – „Charis” to nie będzie nowa struktura, ale koordynacja grup charyzmatycznych – wyjaśnił ks. Sławomir Płusa, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. – Papież zaprasza do „Charis” wszystkich, którzy utożsamiają się z chrztem w Duchu Świętym, z ewangelizacją i z ekumenizmem.

Reklama

W czasie czuwania pielgrzymi słuchali konferencji, włączali się we wspólne modlitwy i śpiewy. Wysłuchali także listu bp. Bronisława Dembowskiego, przez wiele lat delegata Episkopatu ds. Odnowy w Duchu Świętym, który co roku przybywał na te jasnogórskie spotkania. W tym roku po raz pierwszy nie mógł być obecny, ale przesłał list z wyrazami jedności w modlitwie. Ks. Andrzej Grefkowicz, egzorcysta, działający od wielu lat w Odnowie, mówił o początkach i wyzwaniach na przyszłość. Artur Skowron, odpowiedzialny za inicjatywę Młodzi-Młodym, opowiedział o ewangelizacji ukierunkowanej na młodych, a gość specjalny kongresu – Michelle Moran z Anglii, była przewodnicząca Międzynarodowej Służby Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, która pracowała nad statutem „Charis”, przedstawiła założenia tej inicjatywy.

Punktem centralnym dorocznego czuwania była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski z Wrocławia, od wielu lat związany z katolicką Odnową w Duchu Świętym. – Przyjechaliśmy tutaj, aby napełnić serca, aby napełnić myśli, aby odnowić siły, przyjechaliśmy tutaj, aby otwierać się na Ducha Świętego – powiedział w homilii.

Śpiewy przez cały dzień animował zespół „Poczekalnia Pana Boga” z Chmielnika w diecezji kieleckiej.

* * *

Krótko

Reklama

17-19 maja br. 24. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego zainaugurowała obchody jubileuszu 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

18 maja br. przybyła 30. Pielgrzymka Pracowników Telekomunikacji, z udziałem ok. tysiąca osób. Na pamiątkę jubileuszowego pielgrzymowania pracowników tej grupy zawodowej na Jasną Górę na dziedzińcu przed Kaplicą Matki Bożej wmurowana została pamiątkowa płyta. – Każdy z nas niesie tu intencje związane z osobistymi przemyśleniami oraz tę o pomyślność naszej firmy. A firma to ludzie. Bardzo ważna jest dla nas ta coroczna wizyta na Jasnej Górze – podkreślił Jacek Kowalski, członek Zarządu ds. Zasobów Ludzkich Orange Polska.

18 maja br. na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. W spotkaniu uczestniczyli kawalerowie i damy w specjalnych strojach wraz z rodzinami, a także wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej, podopieczni, darczyńcy oraz sympatycy związku. Obecny był bp Andrzej Dziuba, naczelny kapelan Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, oraz Jerzy Baehr, prezydent związku.

19 maja br. przybyła 31. Pielgrzymka Kupiectwa. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele zrzeszeń kupieckich wraz z pocztami sztandarowymi – w sumie kilkaset osób. Obecny był Tadeusz Zagórski – prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług w Warszawie.

19 maja br. odbyła się jubileuszowa – 20. Pielgrzymka Bibliotekarzy. Mszy św. przewodniczył ks. Henryk Olszar, duszpasterz bibliotekarzy.

www.jasnagora.com

2019-05-28 13:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję