Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

Co zobaczymy w roztrzaskanym lustrze

Czy można się przejrzeć w roztrzaskanym lustrze? Oczywiście, że nie! Każdy z poszczególnych odłamków będzie odbijał jedynie część naszej twarzy. W rezultacie powstanie zniekształcony i wykrzywiony obraz, który raczej nikomu nie przypadnie do gustu. Takie odbicie nie pokaże nam prawdy o nas samych i nie sprawi, że dowiemy się o sobie czegokolwiek. Co najwyżej może nas na chwilę rozbawić... albo rozgniewać, albo głęboko zasmucić. Co jednak, gdy dla wielu ludzi jest to jedyne zwierciadło, w którym oglądają rzeczywistość?

Prof. Wojciech Roszkowski, autor m.in. monumentalnego i pięknego „Świata Chrystusa”, w książce „Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej” przedstawia właśnie, jak zgubne może być to „roztrzaskane lustro”, w którym przegląda się nasz dzisiejszy świat, nawet jeśli widziany w nim obraz wydaje się pociągający i barwny niczym w kalejdoskopie. „Wzrost roli mediów – pisze autor – spowodował, że potoczne określenie «scena publiczna» nabrało nowego znaczenia. (...) Na pluralistycznym rynku mediów każdy, kto ma pieniądze lub przyciągnie uwagę ludzi z pieniędzmi, może się zaprezentować z najgłupszym i najbardziej obrzydliwym przekazem”. Media jednak to zaledwie czubek góry lodowej, jeśli chodzi o wykrzywianie rzeczywistości, nie tylko tej z lustrzanego odbicia.

Reklama

Spójrzmy chociażby na jedno z ostatnio modnych pojęć. „«Polityczna poprawność», lansowana w niektórych kołach intelektualnych Zachodu, wiedzie na manowce. W rezultacie słowo «ukraść» zastępuje się czasem określeniem «wziąć», a «zabijanie» nazywa się «pozbawianiem życia». Łatwo dostrzec ślepy zaułek, w jaki brną zwolennicy «politycznej poprawności». Mało kto zauważa, że wynika on z błędnego koła wolności jako celu w sobie. Wolność w takim wydaniu dehumanizuje człowieka w stopniu podobnym co zniewolenie”.

Jak zatem prezentuje się obecna cywilizacja Zachodu, do której i my przynależymy? Autor zabiera czytelnika w fascynującą podróż od najdawniejszych ludzkich dziejów po stosunkowo niedawne wydarzenia, o których można było usłyszeć w wiadomościach zaledwie przed miesiącami. Porusza się ze swobodą po tematach tak odległych od siebie, jak starożytna filozofia i współczesna muzyka rozrywkowa. Przede wszystkim zaś bije na alarm – chociaż, jak sam podkreśla we Wstępie – „upadek oznacza stan, z którego jeszcze można się podnieść. Nie należy więc tracić nadziei”.

Przez wieki bowiem cywilizacja zachodnia, choć odległa od ideału, pomimo wielu wewnętrznych kryzysów i zgubnych prądów umysłowych zachowywała swoją spójność i tożsamość. Była źródłem wartości wypływających z dziedzictwa filozofii greckiej, rzymskiego prawa oraz wyrosłej na gruncie judaizmu nauki Jezusa Chrystusa. Współczesny świat przedstawia się jednak całkowicie odmiennie. Prezentuje nie tylko odejście od pierwotnych podstaw cywilizacji, ale i rosnącą wrogość wobec nich oraz chęć całkowitego ich odrzucenia. Jak to się stało i w jaki sposób do tego doszło? W jaki sposób to, co kiedyś było nie do pomyślenia, a nawet niewyobrażalne, teraz jest na porządku dziennym? Odpowiedzi jest wiele.

Reklama

Część z przyczyn zła może znamy lub przynajmniej się ich domyślamy, na inne dopiero otworzy nam oczy niniejsza książka. Trzeba po nią sięgnąć, by pogłębić swoją wiedzę, zrozumieć procesy, które doprowadziły do obecnej postaci naszego świata, i rozpoznać czyhające na każdym kroku zagrożenie: „Zło udaje, że go nie ma. Ale zło jest. Nie ominiemy go. Unikając ocen, powątpiewając w możliwość rozróżnienia dobra od zła, karmimy je bezkarnością. Grzęznąc w mniejszym złu, wspomagamy większe. Zło jest potężne, ale jest potężne naszymi słabościami”.

Mimo że książka „Roztrzaskane lustro” może onieśmielać czytelnika swoją objętością, wartki, potoczysty język czyni ją pasjonującą. Kryzys sięga dalej w przeszłość, niż moglibyśmy się tego spodziewać, nierzadko jednak jest również dziełem stosunkowo niedawnych czasów. Przeszłość bowiem nie znała wielu zjawisk, które obecnie nam towarzyszą: „Ludzie Średniowiecza zabijali się z chciwości, żądzy władzy lub z powodów religijnych, lecz nie w imię postępu. Zabijanie w imię postępu stało się wynalazkiem ery nowożytnej”.

Na kartach książki prof. Roszkowskiego pojawiają się nazwiska znane i mniej znane, ale zawsze warte przypomnienia – dla przestrogi. Przedstawiane są zgubne prądy umysłowe, których krzewiciele, usiłując stworzyć raj na ziemi, niejednokrotnie zamieniali ją w piekło, gdy idee rozpowszechniane na papierze znalazły ludzi, którzy pragnęli wprowadzić je w życie. Choć wydaje się to słusznie minioną historią, warto je znać i o nich pamiętać, gdyż do tej pory wydają we współczesnym świecie swoje zatrute owoce. Nacisk położony jest tutaj szczególnie na stale przepoczwarzającą się ideologię lewicową. Właściwa pamięć o przeszłości i świadomość historii, zarówno własnego narodu, jak i świata, jest kluczowym czynnikiem w prawidłowym i odpowiedzialnym kształtowaniu przyszłości. Kto zna prawdę i potrafi wysnuwać z niej odpowiednie wnioski, ten nie da się otumanić lansowanym powszechnie półprawdom czy wręcz kłamstwom.

Niemałą rolę w „Roztrzaskanym lustrze” odgrywa chrześcijaństwo – zarówno jako jeden z filarów zachodniej cywilizacji, jak i ze względu na rolę, którą odgrywa we współczesnym świecie. „Wydawać by się mogło – pisze autor – że wraz z upadkiem komunizmu zelżeje napór wrogów chrześcijaństwa. Niestety, nic takiego nie nastąpiło. Przeciwnie, pod koniec drugiego tysiąclecia chrześcijanie to najbardziej prześladowana grupa religijna na świecie. Polityczną wojnę z chrześcijaństwem prowadzą wielkie organizacje międzynarodowe, wspierane przez ONZ i Unię Europejską”. To niezwykle ważny głos w dzisiejszych czasach. Autor nie omija także błędów i zaniedbań po stronie samego Kościoła. Dzięki niemu jasne staje się, na co należy zwracać uwagę i czego się wystrzegać w tak ważnej kwestii.

Kiedy się zna przyczyny zła, łatwiej zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się, a także leczyć jego przejawy. Ważne jest również, by przeciwstawiać się temu, co dopiero może do zła prowadzić, i umieć rozpoznawać niepokojące znaki. Z tego względu „Roztrzaskane lustro” można polecić każdemu. Starsi zapoznają się z nowymi trendami, młodsi natomiast przybliżą sobie świat, w którym żyły poprzednie pokolenia. Wszyscy zaś będą w stanie lepiej rozumieć współczesność, a co za tym idzie – dążyć do prawdziwego, a nie utopijnego ulepszenia świata w drodze do wieczności.

Książka została wydana na bardzo wysokim poziomie edytorskim i ubogacona 140 ilustracjami, stąd może być też nie tylko mądrym, ale i pięknym prezentem.

* * *

Uwaga!
Dla czytelników „Niedzieli” wydawnictwo przygotowało specjalną ofertę. Jeden egzemplarz można kupić zamiast w cenie 82,9 zł – za 69 zł (+ koszt wysyłki 14 zł), a dwa egzemplarze – za łącznie 119 zł (wysyłka gratis!). Można też kupić „Roztrzaskane lustro” razem z inną książką prof. W. Roszkowskiego – „Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego” (cena det. 59 zł) za łącznie 79 zł (+ koszty wysyłki – 14 zł). Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 12 260 32 90 lub 12 254 56 04 albo wysłać e-mail na adres: dystrybucja@bialykruk.pl .

2019-05-28 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakubowe camino na polskich drogach

Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to istniejący od ponad 1200 lat szlak pielgrzymkowy prowadzący do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Droga ta biegnie także przez Polskę i coraz więcej na niej pątników.

Droga św. Jakuba jest obecnie najbardziej znanym szlakiem pielgrzymkowym i kulturowym na świecie. Nazywany „najpiękniejszą drogą świata”, „główną ulicą Europy”, „drogą życia” – jest miejscem, na którym tysiące osób szuka spotkania „z samym sobą” – spojrzenia w głąb siebie i spotkania z Bogiem. Rozwój pielgrzymowania Drogą św. Jakuba i rosnąca sieć szlaków pielgrzymkowych prowadzących do Composteli jest niezwykłym fenomenem religijnym i kulturowym współczesnych czasów. Sieć Camino de Santiago, która w Europie liczy obecnie ponad 80 tys. kilometrów, od 15 lat dynamicznie rozwija się także w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

kaszubskapielgrzymka.pl

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję