Reklama

Z prasy zagranicznej

Wojna byłaby katastrofą dla regionu

Jak skończy się próba sił między Teheranem i Waszyngtonem? Czy czeka nas nowa wojna na Bliskim Wschodzie? Ludzie bardzo się boją nowego konfliktu, który – zdaniem irackiego kardynała Louisa Raphaëla I Sako – byłby katastrofą nie tylko dla Iranu, ale także dla Iraku, Syrii, Libanu, a nawet Arabii Saudyjskiej. Kardynał ufa, że nie dojdzie do militarnego starcia, i zachęca strony do rozwagi i dialogu.

* * *

The Korea Times

Czy Papież odwiedzi Koreę Płn.?

Nie wiadomo, co musiałoby się wydarzyć, żeby Papież pojechał w tym roku do Korei Płn. Spekulacje o tym, że Franciszek może odwiedzić najbardziej opresyjny reżim świata, rozgorzały w październiku ub.r. po wizycie prezydenta Korei Płd. w Watykanie. Moon Jae-in przekazał Ojcu Świętemu informację, że dyktator z północy półwyspu – Kim Dzong Un chętnie gościłby papieża w swoim kraju. Wizyta Franciszka miałaby pomóc w obniżeniu napięcia na Półwyspie Koreańskim i byłaby zarazem dużym krokiem ku osiągnięciu pokoju. Papież miał w ubiegłym roku odpowiedzieć prezydentowi Moon Jae-inowi, że rozważy zaproszenie, gdy zostanie ono sformalizowane. Później o sprawie było cicho do czasu, gdy pojawiły się informacje, że Ojciec Święty planuje odwiedzić w tym roku Japonię. Niejako przy okazji mógłby zahaczyć o Koreę Płn. Teraz Watykan mówi oficjalnie, że pielgrzymce do Azji nie sprzyja wzrost napięcia, który zanotowano na Dalekim Wschodzie po kolejnych dwóch próbach rakietowych przeprowadzonych w maju przez północnokoreańską dyktaturę.

* * *

Post

Polisa ubezpieczeniowa?

Reklama

Tajwan jest pierwszym krajem azjatyckim, który zalegalizował związki jednopłciowe. Ustawa daje im takie same prawa jak małżeństwom heteroseksualnym. Za uchwaleniem kontrowersyjnego prawa była niemal cała klasa polityczna. Prezydent Tajwanu wypowiadał się o projekcie wręcz entuzjastycznie. Sprzeciwiały mu się Kościół katolicki i niektóre środowiska konserwatywne, ale nic to nie dało, ponieważ tajwański Trybunał Konstytucyjny już 2 lata temu, w odpowiedzi na skargę konstytucyjną, nałożył na rządzących obowiązek zrównania praw osób żyjących w homozwiązkach z prawami małżeństw.

Nowa legislacja na pewno nie spodobała się w Pekinie, który uznaje Tajwan za zbuntowaną wyspę; wśród politycznych celów Chin jest także ten, aby przejąć nad nim kontrolę. Być może nowa ustawa była traktowana przez tajwańskich polityków jako element poskramiający polityczne apetyty chińskich komunistów i jednocześnie zawarcie sojuszu z potężnym na świecie homoseksualnym lobby.

* * *

AsiaNews.it

Przemilczany wywiad

Watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin udzielił historycznego wywiadu chińskiej gazecie „Global Times”. To dziennik blisko związany z rządzącą Państwem Środka komunistyczną partią. Niestety, jak zauważył serwis Asia News, wywiad jest praktycznie nieznany w samych Chinach.

Reklama

„Global Times” jest gazetą anglojęzyczną, a jej zadaniem jest prezentowanie międzynarodowej opinii publicznej chińskiego punktu widzenia. W chińskojęzycznej prasie trudno szukać wzmianki o wywiadzie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej. Pierwszym powodem jest fakt, że Chiny żyją dziś czym innym – na topie jest wojna handlowa z USA, która może mieć negatywne konsekwencje dla i tak łapiącej lekką zadyszkę chińskiej gospodarki. Niewielkie cytaty z wywiadu ukazały się jedynie w skierowanych do zewnętrznego odbiorcy chińskich mediach. Część komentatorów sugeruje, że taki był właściwy cel publikacji, aby w kontekście konfliktu ekonomicznego z USA przesłać chiński przekaz: Watykan jest z nami.

* * *

The Public´s Radiiiiio

Cerkiew jako pretekst

Czy budowa prawosławnej katedry w centrum Jekaterynburga była tylko pretekstem, aby zająć atrakcyjne tereny pod komercyjne inwestycje? Jest o tym przekonanych część demonstrantów, którzy przez kilka dni, mimo surowych działań rosyjskiej milicji, protestowali przeciwko budowie. O co chodzi? W jednym z nielicznych parków Jekaterynburga rosyjski miliarder Igor Altuszkin rozpoczął budowę prawosławnej katedry. Mieszkańcy już wcześniej wyrażali dezaprobatę wobec pomysłu i podkreślali, że oznacza to likwidację parku – zielonej wyspy ponadmilionowego miasta. Protesty nic jednak nie dały i budowę rozpoczęto. Ludzie musieli być bardzo zdeterminowani, bo choć zdawali sobie sprawę z bezwzględności milicjantów i nie mieli urzędowego zezwolenia, wyszli na ulice. Mimo milicyjnych zatrzymań i stosowania środków przymusu protesty trwały 4 dni. Sprawa odbiła się szerokim echem w całej Rosji, głos zabrał sam prezydent Władimir Putin, który wezwał lokalne władze, twardo obstające przy budowie, do kompromisu. Mer Jekaterynburga obiecał zorganizować miejskie referendum.

2019-05-28 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panstwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Teologia w Zielonej Górze czeka

Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze prowadzi nabór na studia magisterskie z teologii katolickiej w trybie popołudniowym (wykłady od poniedziałku do czwartku) dla posiadających egzamin maturalny – dla świeckich oraz osób zakonnych – bez względu na wiek kandydata, prowadzone w porozumieniu z Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu.

Studia odbywać się będą od poniedziałku do czwartku w godzinach od 16.15 do 20.30. Przewidziany czas trwania studiów - 11 semestrów. Warunkiem rozpoczęcia studiów jest ukończenie szkoły średniej wraz z egzaminem maturalnym oraz rozmowa kwalifikacyjna (rozmowa odbywa się w Instytucie w Zielonej Górze). Rekrutacja trwa: od 1 czerwca do 20 września 2021 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję