Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Zapanowała wielka radość

Niedziela małopolska 22/2019, str. 1

[ TEMATY ]

neoprezbiterzy

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

– Tak wiele zależy od kapłanów świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła – mówił nie tylko do neoprezbiterów abp Marek Jędraszewski

– Tak wiele zależy od kapłanów świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła – mówił nie tylko do neoprezbiterów abp Marek Jędraszewski

Ukazywanie prawdy o Bogu, który jest Stwórcą, a jednocześnie jest miłością, staje się zatem głównym zadaniem głosicieli Ewangelii. Ono przyczynia się do tego, że zmienia się oblicze tego świata – mówił w sobotę 25 maja, podczas święceń prezbiteriatu rocznika św. Jana XXIII, Metropolita Krakowski do zebranych w katedrze na Wawelu. Z rąk abp. Marka Jędraszewskiego święcenia przyjęło 14 diakonów z Archidiecezji Krakowskiej.

Reklama

W wygłoszonej homilii abp Marek Jędraszewski nawiązał m.in. do nauczania Jana Pawła II, w tym do przemówienia skierowanego do księży w Częstochowie. – Papież mówił, że koniecznym jest, by kapłani stawiali sobie zawsze wymagania wynikające z Ewangelii. Kredyt zaufania, którym się cieszy duszpasterz wśród społeczeństwa, jest możliwy tylko, gdy jego postępowanie jest przejrzyste – przypominał abp Jędraszewski. A zwracając się do diakonów podkreślił, że w ich przyrzeczeniach powinna rozbrzmiewać odpowiedź na słowa św. Jana Pawła II o gotowości posłuszeństwa wobec biskupa, pogłębiania swej tożsamości, służby ludziom całym życiem i ze wszystkich sił. I życzył im: – Niech Wasi patronowie, a także patronowie Polski i tej wawelskiej katedry was w tym umacniają i wspomagają!

Kandydaci na kapłanów wyrazili gotowość oddania się na służbę Bogu, złożyli przyrzeczenia kapłańskie. Wkładając swe złożone dłonie w ręce arcybiskupa, ślubowali posłuszeństwo ordynariuszowi i jego następcom. Po położeniu dłoni na głowie każdego z kandydatów na kapłanów przez arcybiskupa i licznych duchownych, zebranych w katedrze, po odmówieniu modlitwy święceń przez celebransa, wyświęceni ubrali stuły oraz ornaty i uklęknęli przed Metropolitą Krakowskim, który namaścił świętym olejem ich dłonie.

Po zakończonych uroczystościach tłumy wiernych, w tym rodziny i przyjaciele, czekały na neoprezbiterów na dziedzińcu wawelskim, gdzie panowała wielka radość, a pod ich adresem płynęło wiele serdecznych życzeń. Następnie nowo wyświęceni kapłani udali się do rodzinnych parafii. Tam następnego dnia całe wspólnoty uczestniczyły w prymicjach – radosnym, parafialnym święcie.

Nowych kapłanów prezentujemy na str. 6-7.

2019-05-28 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy 10. nowych kapłanów

Niedziela wrocławska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

neoprezbiterzy

archidiecezja wrocławska

Agnieszka Bugała

Dziesięciu diakonów 23 maja przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk abp. Józefa Kupnego

Dziesięciu diakonów 23 maja przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk abp. Józefa Kupnego

Dziesięciu diakonów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej przyjęło 23 maja z rąk abp. Józefa Kupnego święcenia kapłańskie. Uroczystość nie odbyła się, jak zawsze, we wrocławskiej katedrze, ale na Nowym Dworze, w kościele pw. Opatrzności Bożej.

Eucharystię rozpoczął ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii, dziękując metropolicie za wybór świątyni, której jest gospodarzem, na miejsce udzielenia święceń kapłańskich. W uroczystości wzięli udział biskupi pomocniczy: bp Andrzej Siemieniewski i o. bp Jacek Kiciński CMF. Homilię wygłosił abp Józef Kupny. Przypomniał, że kapłaństwo jest dalszym ciągiem pośrednictwa Chrystusa, jest uczestnictwem w Jego kapłaństwie i z Niego – kapłani, biskupi – czerpią nadludzką moc i Bożą skuteczność. – Od nas, jako od przyjaciół, Chrystus pożycza sobie dłonie i usta i czyni z nich narzędzie swego pośrednictwa w dziele zbawienia świata i uwielbienia Boga Ojca – mówił. Podkreślił też, że bez miłości Boga, bez gotowości do ofiary, bez miłości braci i sióstr, do których posyła biskup, nie ma kapłaństwa Chrystusowego.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Kwaśny w rekonstrukcji brawurowego rozbicia więzienia przez "Szarego"

2021-07-28 21:58

TD

Marcin Kwaśny w rekonstrukcji brawurowego rozbicia więzienia przez „Szarego”

Agnieszka Dziarmaga

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję