Reklama

Niedziela Rzeszowska

Chmielnik

Ku czci Pośredniczki wszelkich łask

Niedziela rzeszowska 22/2019, str. 3

[ TEMATY ]

odpust

Archiwum parafii

Procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej

Procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej

Łaskawa Panno Niepokalana,
Tyś najpiękniejsza z Adama cór
Tyś nam za Matkę od Boga dana,
Tyś nasza Pani, nasz skarb i wzór

Tę piękną pieśń wyśpiewujemy w naszym sanktuarium bardzo często, zwłaszcza w sobotnie wieczory, kiedy przeżywamy cotygodniowe nabożeństwa ku czci Matki Bożej Łaskawej. Jednak w miesiącu maju słowa tej pieśni wybrzmiewają szczególnie wdzięcznie. Nie tylko dlatego, że codziennie gromadzimy się na Eucharystii i nabożeństwach majowych, ale również dlatego, że każdego roku właśnie w maju przeżywamy wzniosłe i uroczyste dla nas wydarzenie, czyli odpust parafialny ku czci Tej, która jest Matką i pośredniczką wszelkich łask – Maryi. Podobnie było i w tym roku.

Reklama

Główną uroczystość odpustową, która miała miejsce 12 maja, poprzedziło kilka istotnych i ciekawych wydarzeń, jak choćby dzień modlitwy o trzeźwość Ojczyzny, w trakcie którego wraz z parafianami i przybyłymi pielgrzymami modliliśmy się o trzeźwość w naszym narodzie i dziękowaliśmy za tych, którzy pokonali nałóg alkoholowy i żyją w trzeźwości, ciesząc się wolnością. Przeżywaliśmy także dzień pokuty i nawrócenia, który był dla wielu młodszych i starszych parafian, i nie tylko, wspaniałą okazją do tego, by doświadczyć przebaczenia grzechów i ojcowskiego przytulenia Boga w sakramencie pokuty i pojednania. Kolejnym ważnym dniem był dzień modlitwy za zmarłych, podczas którego mogliśmy polecać Bogu Ojcu tych, którzy odeszli, ale również trochę się zatrzymać, popatrzeć na swoje życie i pomyśleć o przyszłości, tzn. o wieczności, niebie. Pięknym wydarzeniem, takim doświadczeniem nieba dla uszu i serca, był również koncert organowo-wokalny po hasłem „Ave Maria”, w wykonaniu prof. Marka Stefańskiego z Akademii Muzycznej w Krakowie i naszej parafianki Magdaleny Dobrowolskiej, solistki Filharmonii Narodowej w Warszawie.

12 maja w sobotę przeżywaliśmy centralną uroczystość odpustową, a jej momentem kulminacyjnym była uroczysta Msza św. koncelebrowana o godz. 11. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla. Sobotnia uroczystość zgromadziła sporą liczbę kapłanów, rodaków, byłych wikariuszy, księży z dekanatu tyczyńskiego, zaproszonych gości oraz pielgrzymów. Po Eucharystii uczestniczyliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem. Słowo Boże głosił nam w tym dniu ks. dr Jan Koc, emerytowany proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu.

Natomiast 13 maja w niedzielę, w drugim dniu głównych uroczystości odpustowych, swoją obecnością zaszczycili nas m.in. ks. inf. Stanisław Mac, który przewodniczył uroczystej Mszy św. o godz. 11.15, oraz ks. Kamil Sowa, wikariusz z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Tego dnia właśnie ks. Kamil był naszym odpustowym kaznodzieją. To był piękny i ważny czas, za który Panu Bogu i Maryi Pani łaskawej niech będą dzięki.

2019-05-28 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Można się budować ich wiarą

Niedziela małopolska 29/2016, str. 5

[ TEMATY ]

odpust

Krzysztof Jasiński

Na odpust do Tuchowa przybywają kolejne pokolenia wiernych nie tylko z diecezji tarnowskiej

Na odpust do Tuchowa przybywają kolejne pokolenia wiernych
nie tylko z diecezji tarnowskiej

– Kto przychodzi do Tuchowa, nie może przejść obojętnie obok tego wzgórza lipowego i nie spojrzeć w oczy Matce Bożej, która z całą miłością patrzy na nas i nas tu przyjmuje – powiedział w czasie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego (WOT) bp Czesław Stanula CSsR, który przybył do sanktuarium z diecezji Itabuna w Brazylii

Przełożony wspólnoty redemptorystów w Tuchowie o. Witold Radowski CSsR przypomina, że odpust sięga tradycją przełomu XVII w. Podkreśla: – Na odpust do Tuchowa wierni pielgrzymują z bliższej i dalszej okolicy. Dawniej przybywali furmankami, zatrzymywali się nad rzeką Białą i spędzali w sanktuarium cały dzień. Dzisiaj ta rotacja czcicieli Maryi jest większa, bo przyjeżdżają samochodami, ale zachowują tradycję wyniesioną z domów rodzinnych. Pielgrzymują do Matki Bożej Tuchowskiej, aby prosić o siłę duchową. Właśnie tutaj modlili się, i czynią to nadal, o błogosławieństwo na czas zbliżających się żniw.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję