Reklama

Aspekty

Wokół Eucharystii

– Wiele wspólnot Eucharystycznego Ruchu Młodych na terenie diecezji działa w pojedynkę. Dążą do tego samego celu – upiększenia Eucharystii i formacji młodych chrześcijan, ale nie znają się nawzajem. Dlatego chcemy bardziej się zintegrować i wymienić doświadczeniami – mówi ks. Bartłomiej Rybacki, moderator ERM w diecezji

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 22/2019, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum „Aspektów”

Ks. Bartłomiej Rybacki zaprasza do Świebodzina

Ks. Bartłomiej Rybacki zaprasza do Świebodzina

KAMIL KRASOWSKI: – Co jest charyzmatem Eucharystycznego Ruchu Młodych?

KS. BARTŁOMIEJ RYBACKI: – Charyzmatem ERM jest pogłębienie wiary w dziecku, zwłaszcza tym, które przyjęło I Komunię św. Koncentrujemy się wokół Eucharystii, aby ją jak najlepiej przeżyć i zrozumieć, dlatego angażujemy się w jej przygotowanie i oprawę. Całą formację natomiast streszczają 4 zasady: żyj Mszą św., czytaj Ewangelię, kochaj bliźnich, bądź trzynastym apostołem. Wokół tych zasad staramy się kształtować dzieci i młodzież.

– Ilu młodych w diecezji należy do ruchu?

– W naszej diecezji istnieje wiele grup ERM, ale również bardzo liczne i prężne są schole parafialne, które często podejmują podobną troskę w swoich parafiach o uświetnienie Eucharystii, zwłaszcza niedzielnych. Angażują się w przygotowanie adoracji Najświętszego Sakramentu lub biorą udział w wolontariacie na rzecz chorych i ubogich. Nie nazywają się Eucharystycznym Ruchem Młodych i może sztywno nie trzymają się określonego na dany rok programu, ale robią to samo i formują swoich uczestników według podobnych zasad. A skoro każdy robi to samo, to warto działać we wspólnocie. Bo każdy w pewien sposób jest rycerzem i rycerką Pana Jezusa, nawet jeśli sobie tego nie uświadamia.

Reklama

– Jak wygląda formacja w ramach ERM?

– Formacja dokonuje się podczas cotygodniowych spotkań. Często jest część formacyjna polegająca na omówieniu konkretnego tematu, ale jest także modlitwa oraz próba śpiewu i czytań na niedzielną Eucharystię. Staramy się głębiej rozważać słowo Boże. Troszczymy się również o to, aby nasze spotkania były przeplatane zabawą, bo – jak mówiłem – ten ruch skierowany jest do najmłodszych. Przez zabawę i radość chcemy odkrywać Pana Boga, który kocha każdego z nas.

– Jak można wstąpić do ruchu i dlaczego warto?

– Można zapytać swojego katechetę lub księdza w parafii o to, czy odbywają się spotkania dla dzieci – w ramach Ruchu Światło-Życie bądź ERM. Często też księża lub katecheci zapraszają na takie spotkania podczas m.in. ogłoszeń parafialnych, przez strony internetowe parafii albo na katechezie. Jeśli w jakiejś parafii działa schola albo ERM gra i posługuje w czasie Mszy św., to warto podejść do osoby prowadzącej i zapytać, kiedy i gdzie odbywają się spotkania. Dzięki temu wiara dziecka rozwija się i pogłębia. A często ono właśnie staje się takim trzynastym apostołem w swoim domu, klasie i otoczeniu.

– Jak wygląda Księdza posługa jako moderatora ERM w diecezji?

– Moja posługa jest troską i umacnianiem wspólnot, które działają na terenie diecezji. Staram się troszczyć także o to, aby powstawały nowe.

Reklama

– 8 czerwca br. po raz pierwszy odbędzie się Diecezjalny Zjazd ERM w Świebodzinie. Co było inspiracją, by taki zjazd zorganizować? Jak zapowiada się program tego wydarzenia?

– Jak mówiłem wcześniej, wiele wspólnot na terenie diecezji działa w pojedynkę. Wszyscy dążą do tego samego celu, jakim jest troska o upiększenie Eucharystii i formacja młodych chrześcijan, ale nie znają się nawzajem i nie czują się wspólnotą. Dlatego chcemy jeszcze bardziej się zintegrować, wymienić doświadczeniami i działać wspólnie. Świebodzin znajduje się w terytorialnym środku naszej diecezji, więc wszyscy będą mieli podobną odległość dojazdu. Rozpoczniemy Mszą św. w sanktuarium, a potem przejdziemy pod figurę Chrystusa Króla w radosnym orszaku ze śpiewem, dając świadectwo wiary. Tam będzie posiłek, ale także zabawa, prezentacja poszczególnych wspólnot, a całe spotkanie zakończy Koronka do Bożego Miłosierdzia.

– Kto może wziąć w nim udział?

– Udział może wziąć każdy. Zapraszamy nie tylko rycerzy i rycerki Pana Jezusa z ERM, ale także wszystkich uczestników scholi parafialnych. Jak wspominałem, mamy podobny charyzmat. Schole nie mają określonej struktury i programu formacyjnego, dlatego tym bardziej chciałbym, aby uczestniczyły w naszym spotkaniu. Byśmy nie czuli się jak samotni wędrowcy idący do Pana Boga, ale żebyśmy pamiętali o tym, że jesteśmy wspólnotą. Chcemy dobrze przygotować się do tego wydarzenia i jak najlepiej podjąć naszych gości, dlatego będziemy wdzięczni za wcześniejsze zgłoszenie grup, które wybierają się do Świebodzina. Można to uczynić np. mailowo pod adresem brybacki@wp.pl . Niech 8 czerwca Świebodziński Chrystus Król i wszyscy mieszkańcy naszej diecezji przekonają się o wielkiej sile Rycerzy Pana Jezusa i pięknym świadectwie wiary, jakie oni składają.

2019-05-28 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Talitha Art

O niezwykłej pasji, jaką jest pisanie ikon, mówi Celina Meller w rozmowie z Jakubem Jóźwiakiem.

Jakub Jóźwiak: Kiedy zaczęłaś pisać ikony?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję