Reklama

Niedziela Świdnicka

Złoty jubileusz Pasterza Kościoła świdnickiego

Kapłan zawsze pozostanie sługą zbawienia

Msza św. sprawowana w katedrze świdnickiej była najważniejszym punktem obchodów 50. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich przez ordynariusza bp. Ignacego Deca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszową Eucharystię koncelebrowali m.in.: metropolita senior archidiecezji wrocławskiej abp Marian Gołębiewski, bp Henryk Tomasik z diecezji radomskiej, biskupi: Stefan Regmunt, Adam Dyczkowski, Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, Stefan Cichy i Marek Mendyk z diecezji legnickiej, biskup pomocniczy Adam Bałabuch oraz koledzy seminaryjni Księdza Biskupa. Uczestniczyli w niej także: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński, senator Aleksander Szwed, poseł Wojciech Murdzek.

W homilii bp Stefan Regmunt podkreślił m.in., że 21 czerwca 1969 r. ówczesny metropolita wrocławski abp Bolesław Kominek udzielił święceń prezbiteratu 24 diakonom. Wszyscy wytrwali w kapłaństwie, nikt nie odszedł do stanu świeckiego. – Jezus ustanawiając kapłaństwo, zaplanował, aby na wszystkich kontynentach świata byli kapłani, którzy będą urzeczywistniali, uobecniali Jego jedyną ofiarę zbawienia. Biskup Ignacy i jego koledzy mogą potwierdzić, jak ważną sprawą jest zaufanie do Opatrzności Bożej. To właśnie ono pozwoliło niejednokrotnie przetrwać trudne czasy, szczególnie okres komunizmu, ideologii, walki z Kościołem i równocześnie realizować misję kapłańską – akcentował bp Regmunt.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwracając się w szczególny sposób do Pasterza Kościoła świdnickiego, stwierdził, że jego bogaty życiorys ukazuje jak niezwykła, gorliwa, a równocześnie niełatwa była droga jubilata. Spośród wielu płaszczyzn działalności bp. Deca kaznodzieja wymienił trzy: gorliwość dzielenia się słowem Bożym, służbę Kościołowi przez pracę naukową oraz duszpasterską opartą na życiu duchowym.

Kaznodzieja stwierdził, że czas, w którym przypada złoty jubileusz kapłaństwa bp. Ignacego, jego współbraci niesie nam szczególne doświadczenie ataków na Kościół, kapłaństwo, obiekty sakralne, symbole religijne. Jesteśmy świadkami profanacji i bluźnierstw dotyczących Matki Najświętszej, Eucharystii, Najświętszego Sakramentu, świętych postaci Kościoła, m.in. Jana Pawła II w imię artystycznej wolności. – Dziękujemy tobie i twoim kolegom za przykład 50-letniej wierności Chrystusowi, Kościołowi, Ojczyźnie. Misja i posłannictwo kapłana nie kończy się na ustanowionej przez ludzi określonej liczby lat, ale ona trwa do końca życia. Przesuwa się jedynie punkt ciężkości tej posługi, a także sposób i rodzaj działania. Kapłan zawsze pozostanie sługą zbawienia. Przez modlitwę, ofiarowanie cierpienia i inne posługi kapłańskie w miarę fizycznych możliwości winien służyć Kościołowi – podkreślił bp Regmunt. Życzył jubilatowi, by modlitwa wiernych, okazywana wdzięczność, wzmocniły jego siły, wiarę i nadzieję do przyjmowania woli Bożej po najdłuższe lata życia, a Matka Najświętsza otaczała, broniła i prowadziła go bezpieczną drogą ku kolejnym jubileuszom.

Reklama

W odczytanym w czasie Eucharystii specjalnym liście do jubilata Ojciec Święty Franciszek podkreślił m.in., że w zarządzaniu i kierowaniu diecezją nie zabrakło trudności, niektóre z nich zna tylko Pan Bóg, jednakże całkowicie Jemu ufamy. Tak usposobiony okazałeś ducha mocnego, wytrwałego i wierność we wszystkich okolicznościach. Nieustannie troszczyłeś się o parafie, kościoły i inne konieczne do objęcia troską instytucje, głosząc ludowi Ewangelię Chrystusa w taki sposób, abyś mógł powierzoną ci owczarnię roztropnie i gorliwie prowadzić z wiernością drogami Ewangelii – akcentował papież Franciszek.

Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, przypominając w swoim liście posługę kapłańską i biskupią jubilata, życzył, by słowa „dobrze sługi, dobry i wierny” z przypowieści zapisanej w Ewangelii wg św. Mateusza były dla jubilata wsparciem w dalszym wypełnianiu przez niego woli Bożej, w służbie Jego Królestwa.

Reklama

Zabierając głos w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk dziękował Pasterzowi Kościoła świdnickiego za to, że jest wzorem postawy, azymutem nie tylko mieszkańców tej diecezji, ale i wielu katolików w Polsce. Życzył wielu dalszych lat służby Chrystusowi. W imieniu duchowieństwa naszej diecezji podziękowania i życzenia złożył bp Adam Bałabuch, podkreślając, że ordynariusz w pełni realizuje słowa, które wypowiedział w czasie obrzędu przyjmowania sakry biskupiej i posługi pierwszego biskupa świdnickiego: „Chcę być waszym ojcem, bratem, przyjacielem...”.

W czasie Eucharystii senator Aleksander Szwed wręczył Pasterzowi Kościoła świdnickiego Orzeł Senacki Rzeczypospolitej za całokształt pracy i posługi duszpasterskiej, wsłuchiwanie się w potrzeby społeczeństwa, szerzenie wiary, a także wieloletnią służbę Bogu i Kościołowi.

Jubileusz ordynariusza uczczono także specjalnym benefisem zorganizowanym w świdnickim Teatrze Miejskim. Na scenę wprowadzili go uroczyście członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Krąg”. A potem Ksiądz Biskup odpowiadał na pytania zadawane przez Zbigniewa Curyla, dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury. Podzielono je na kilka bloków. Rozmowa była ilustrowana archiwalnymi zdjęciami ze zbiorów jubilata, a urozmaiciły ją również występy artystyczne.

2019-07-03 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Awersja do Boga w czasach nowożytnych (1)

Zanim popatrzymy w nasze serca, zanim spojrzymy na nasz dzisiejszy ojczysty dom, by zobaczyć, jakie miejsce zajmuje w naszym życiu Bóg, popatrzmy na „wczoraj” naszego kontynentu i naszej Ojczyzny, gdyż to „dzisiaj” narodziło się z „wczoraj”. Zobaczmy, do czego zawsze doprowadzało zapomnienie człowieka o Bogu. W naszej historii byli osaczeni przez złego ducha fałszywi prorocy, którzy zasiewali w ludzkich umysłach i sercach podejrzliwość wobec Boga. Dążyli do tego, aby ludzie zapomnieli o Bogu, wiele czynili, aby wzbudzić podejrzenie w dzieło, które na ziemi dokonał Bóg Wcielony, Odwieczny Syn Boży, „który dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba”. Na progu czasów nowożytnych w kulturze europejskiej pojawił sie proces, który filozofowie dziejów nazwali deifikacją człowieka. Proces ten, najkrócej mówiąc, polegał na odrzuceniu obrazu Boga pozostawionego nam przez Chrystusa i na przypisywaniu człowiekowi boskich przymiotów. Pod koniec XVIII wieku pojawiali się coraz liczniejsi, filozofowie, społecznicy, politycy, którzy wmawiali narodom Europy i świata, że ludzie mogą się obejść bez Boga, że chrześcijanie zapatrzeni w Boga hamują rozwój społeczny, że opóźniają stworzenie dobrobytu na ziemi. W imię pseudonaukowych haseł religię zaczęto usuwać z życia społecznego. W 1789 r. rewolucja francuska zaproponowała budowę „nowoczesnego” świata bez Boga, bez religii, bez Kościoła wedle hasła: „wolność, równość, braterstwo”. Szybko jednak okazało się, że hasła te oderwane od Boga stały się nieskuteczne. Nie pomogła ani gilotyna, ani bezbożna propaganda zastosowana do walki z religią i Kościołem. Niestety, ów francuski, oświeceniowy mit o Bogu, który jest wrogiem człowieka, o religii, która rzekomo hamuje postęp i dobrobyt na ziemi, nie był li tylko chwilowym zjawiskiem, ale dał impuls do tworzenia nowych bezbożnych filozofii i ideologii. Na gruncie oświeceniowych idei narodziło się w XIX wieku wiele ateistycznych filozofii, na czele z marksizmem i filozofią nihilistyczną Fryderyka Nietzschego, z których wyrosły w XX wieku dwa totalitaryzmy: sowiecki komunizm i niemiecki faszyzm. Systemy te dokonały ogromnego spustoszenia na kontynencie europejskim i są w dużej mierze odpowiedzialne za wymordowanie w XX wieku prawie 200 milionów ludzi. 11 lipca wspominaliśmy rzeź wołyńską na Polakach w roku 1943, do której ciągle nie chcą przyznać się nasi sąsiedzi. Żaden wiek w dziejach świata nie złożył w daninie tak wielkiej liczby ofiar z ludzi. Historia XX wieku pokazała, jak okrutny może być człowiek, który przestanie miłować Pana Boga, który pogardzi Bogiem i Jego prawem. Historia jest naprawdę nauczycielką życia. Przyszedł czas, by popatrzeć, co dzieje się dzisiaj na naszych oczach w naszym europejskim domu, co także zaczyna się dziać w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Majówka z kleszczami? Chroń siebie i bliskich przed kleszczowym zapaleniem mózgu

2024-04-25 10:17

[ TEMATY ]

majówka

natura

kleszcze

Adobe.Stock

Zbliża się majówka, czas, który wielu z nas planuje spędzić na świeżym powietrzu, korzystając z piękna natury i wspólnego czasu z bliskimi. Jednak wraz z nadejściem wiosny przypominamy sobie o niebezpieczeństwie związanym z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). Dlatego ważne jest, abyśmy nie zapomnieli o odpowiednich zabezpieczeniach, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

Zwiększające się zagrożenie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję