Reklama

Złota kobieta

2019-07-16 11:54

Monika Szczepańczyk
Edycja podlaska 29/2019, str. 6

Archiwum Caritas DD
Krystyna i śp. Mieczysław Dyoniziak. Festyn z okazji Dnia Dziecka przed Domem Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim, 2004 r.

Są takie złote kobiety, matki dla wszystkich dzieci, siostry kochające ludzi. I można wymieniać ich wszystkie piękne oblicza, lecz najlepiej spotkać na swej drodze życiowej

Takim aniołem jest Krystyna Dyoniziak – wolontariuszka działająca od 1995 r. w Oddziale Parafialnym Caritas im. św. Siostry Faustyny. Do dziś energicznie udziela się na polu charytatywnym w parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim i okolicy.

Serce na dłoni

Praca charytatywna w latach 90. ub. wieku Krystyny Dyoniziak to nieodzowna pomoc m.in. przy prowadzeniu świetlicy dla dzieci. Podczas dyżurów pracowała jako wolontariuszka, opiekując się najbiedniejszymi dziećmi, dając im ciepło i miłość. Przygotowywała dla nich posiłki, współpracowała przy organizacji spotkań opłatkowych oraz jasełek. Pozyskiwała przy tym środki finansowe na paczki świąteczne. Tuż przed Bożym Narodzeniem p. Krystyna i jej koleżanki z PZC organizowały zbiórki żywności, które odbywały się po Mszach św. Potem z zebranych produktów własnoręcznie przygotowywała paczki, które przekazywała najuboższym z Sokołowa i okolic. Jak sama wspomina, na początku na terenie parafii Miłosierdzia było 300 osób, którym pomagała zorganizować pomoc, potem ich liczba wzrosła.

P. Krystyna ze swoim zespołem parafialnym przygotowywała bezinteresownie posiłki, w okresie zimowym gotowała codziennie zupy w Domu Miłosierdzia dla najbiedniejszych i samotnych z okolicy, a od roku 2008 podjęła się pracy w WTZ-ach w Sokołowie jako osoba sprzątająca, pozostały swój czas poświęcała nadal bezinteresownie, pomagając osobom niepełnosprawnym, biednym. Przez wiele lat czynnie brała udział w przygotowaniu i organizacji kolonii letnich oraz półkolonii zimowych w Domu Miłosierdzia.

Reklama

Bezinteresowna pomoc

Siebie i swoją pracę poświęcała bezinteresownie na rzecz innych, od rana do wieczora dbając o Dom Miłosierdzia, bo – jak sama wspomina – lubi pomagać innym, zawsze próbowała zarazić wolontariatem inne osoby ze swojego otoczenia. Z sentymentem wspomina rozmowę z śp. mężem Mieczysławem, którego zainspirowała do pomagania. Kiedy zapytał: „Po co tam znowu idziesz?”, odpowiedziała: „Chodź ze mną”. I tak wciągnął się w wolontariat. Razem jako małżeństwo przez wiele lat bezinteresownie angażowali się, pomagając potrzebującym.

Dziś prezes PZC im. św. Siostry Faustyny nadal udziela się bezinteresownie przy dystrybucji żywności FEAD dla najuboższych. Wspólnie z śp. mężem w 2009 r. została odznaczona medalem „Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej”, a w 2019 wyróżniona nagrodą „Przyjaciel Caritas”.

Tagi:
charytatywnie

Reklama

Pajęczno: Koncert „Spotkanie Gorących Serc”

2019-02-27 20:44

Red.

Zapraszamy do udziału w II koncercie „Spotkanie Gorących Serc”. Wydarzenie odbędzie się w piątek 1 marca 2019 r. o godz. 17.00 w Hali Sportowej SP nr 2 przy ul. Grunwaldzkiej 1 w Pajęcznie.

Arch.

Podczas koncertu na scenie zobaczymy Roksanę Węgiel, zwyciężczynię Junior Eurovision 2018, oraz innych wykonawców: Amelię Cierpiał, KaeN, Rebel & Vito.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: kasowy sukces antyaborcyjnego filmu „Nieplanowane”

2019-08-19 12:50

rk (KAI) / Los Angeles

„Unplanned”(Nieplanowane) – film o nawróconej aborcjonistce Abby Johnson, która niegdyś kierowała jedną z największych amerykańskich klinik aborcyjnych, bije rekordy popularności w USA. Mimo nieprzychylnego nastawienia dystrybutorów i wielu krytyków filmowych, pełnometrażowa produkcja okazała się nie tylko hitem kasowym, lecz tytuł ten już w pierwszym tygodniu sprzedaży zajmuje pierwsze miejsce wśród filmów DVD oferowanych przez sklep Amazon.

unplannedfilm.com

W filmie, który w Polsce zobaczyć będzie można w kinach jesienią tego roku, występuje Ashley Bratcher w roli szefowej teksańskiej filii aborcyjnego giganta Planned Parenthood. Produkcja kosztowała 6 mln dolarów, a po 19 tygodniach wyświetlania jej w 1500 kinach w USA zarobiła prawie 19 mln dolarów. Dochodzą do tego nieobjęte statystyką zyski z pokazów za granicą.

Tymczasem sukces kinowy przełożył się także na sprzedaż filmu w formie DVD. Od ubiegłego tygodnia, kiedy ukazał się w formie wideo, dotąd sprzedano około 225 tys. jego kopii. Można go nabyć też na dysku Blu-ray oraz obejrzeć za pomocą streamingu na Amazon Prime Video.

Film pokazywany jest też w kinach Kanady, Wielkiej Brytanii, Filipin oraz krajach latynoamerykańskich. Planowana jest jego dystrybucja w Pakistanie.

Wyświetlanie film niejednokrotnie napotykało na trudności. Największą miało być przyznanie kategorii „R” – stosowanej wobec filmów z obrazami przemocy i seksu – przez stowarzyszenie filmowców Motion Picture Association of America.

Opisana w filmie i książce historia Abby Johnson dowodzi, iż liczne czuwania modlitewne obrońców życia przed klinikami aborcyjnymi mają olbrzymi sens. Bohaterka przeszła niemal wszystkie szczeble kariery w największej proaborcyjnej organizacji na świecie. W pewnym momencie zrezygnowała z pracy i stała się gorącą obrończynią życia. Przełom nastąpił w chwili, gdy na obrazach ultrasonograficznych zobaczyła, jak nienarodzone trzynastotygodniowe dziecko broni się przed aborcją. „Widziałam, jak to dziecko walczyło o życie” – wspominała Johnson, dziś członkini grupy „Koalicja dla Życia”. Johnson zaapelowała do działaczy pro-life, by się nie poddawali, i zawsze byli tak obecni, żeby mogło to „odmienić serca zwolenników aborcji”.

Autorka w swej książce opowiada także o osobistej tragedii, gdy, mimo stosowania środków antykoncepcyjnych, dwukrotnie poddała się aborcji, zabijając swoje nienarodzone dzieci. Organizacja Planned Parenthood bezskutecznie próbowała sądownie zabronić swej byłej pracownicy mówienia o swoich doświadczeniach na stanowisku dyrektorskim.

Johnosn założyła organizację „And Then There Were None” (I nie było już nikogo). Pomaga też byłym pracownikom klinik aborcyjnych w trudnym procesie przejścia z pracy dla „przemysłu aborcyjnego” do normalnego funkcjonowania na co dzień. Ci, którzy zdecydują się odejść z pracy w klinikach aborcyjnych, otrzymują pomoc prawną i finansową. Osobom takim zapewniona jest także duchowa opieka ze strony kapłanów, pastorów czy duchownych różnych wyznań i religii.

Reżyserami i autorami scenariusza są Cary Solomon i Chuck Konzelman.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pasterska wizyta

2019-08-21 09:51

Tadeusz Boniecki

Tadeusz Boniecki

Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Okszowie gościła bp. Mieczysława Cisło. Ksiądz Biskup odwiedził parafię w ramach odbywającej się co 5 lat wizytacji kanonicznej; była ona połączona z dorocznym odpustem parafialnym i bierzmowaniem młodzieży.

Wizytacja biskupia jest okazją do pogłębienia kontaktów z duszpasterzami i wiernymi, a także różnymi wspólnotami modlitewnymi i apostolskimi działającymi przy parafii. Ojciec Święty Jan Paweł II w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Pastores gregis” docenił wielką wagę wizyty pasterskiej, nazywając ją „autentycznym czasem łaski i szczególnego, a nawet jedynego w swoim rodzaju momentu w zakresie spotkania i dialogu biskupa z wiernymi”.

Pobyt w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Okszowie bp Mieczysław Cisło rozpoczął od samego ranka 11 sierpnia. W progach świątyni powitali go przedstawiciele parafii wraz z proboszczem ks. Andrzejem Serafińczukiem. - Bycie razem z drugim człowiekiem w duchu wiary, nadziei i miłości jest bardzo cenne i bliskie Księdzu Biskupowi. Dostrzegamy twoją wielką troskę pasterską. Symbolika krzyża i baranka w twoim herbie daje nam poczucie bezpieczeństwa i pewności, że dołożysz wielu starań, aby nasza łódź, czyli Kościół płynął stabilnie i skutecznie do ostatecznego portu. Prosimy niech Boże błogosławieństwo poprzez twoje ręce spocznie na naszej parafii, a szczególnie na tych którzy się od niej oddalili - mówili przedstawiciele parafii. Następnie proboszcz złożył krótkie sprawozdanie z życia religijno-moralnego i materialnego parafii.

Od 1986 r. w Okszowie istniał samodzielny ośrodek duszpasterski, którego rektorem został ks. Tadeusz Walczuk. Sama parafia powstała na terenach wyłączonych z parafii pw. Rozesłania Apostołów w Chełmie. Została erygowana w 1991 r. Obecnie liczy 3009 osób, z czego 2900 wierzących. Należy do niej pięć miejscowości: Okszów, Kolonia Okszów, Koza Gotówka, Stańków i Nowiny. Ostatnia wizytacja kanoniczna odbyła się w 2014 r., kiedy proboszczem był ks. Józef Cwener. Od dwóch lat funkcję tę pełni ks. Andrzej Serafińczuk. Od ostatniej wizytacji kanonicznej chrzest przyjęło 108 nowonarodzonych parafian, ślubu udzielono 37 parom narzeczonych, sakrament Pierwszej Komunii św. przyjęło 119 dzieci, a sakrament namaszczenia chorych 445 osób. W skali roku rozdawanych jest ponad 25 tys. Komunii świętej. Obowiązki organistki w ramach wolontariatu wykonuje Eliza Adamska. Swoją pracę traktuje bardzo odpowiedzialnie, z całym oddaniem parafii. O porządek w kościele z dużym profesjonalizmem dba - również w ramach wolontariatu - Irena Chomontowska.

- Ludność na terenie parafii jest bardzo zróżnicowana, pochodząca z różnych stron Polski. Jednak pomimo tego wierni zbliżyli się do siebie. W ostatnich latach przybyło wiele rodzin z pobliskiego Chełma; w Okszowie wybudowali swoje domy. Mieszkańcy są bardzo zróżnicowani także pod względem materialnym. Większość dojeżdża do pracy w mieście, nieliczni utrzymują się z pracy na roli, część pozostaje bez pracy. Spora liczba parafian wyjechała do pracy za granicę - mówił Ksiądz Proboszcz. Na terenie parafii znajduje się Dom Pomocy Społecznej w Nowinach, gdzie posługę duszpasterską sprawuje ks. Sławomir Kaliszyk. W najbliższym sąsiedztwie DPS w Nowinach w ciągu kilku lat powstanie Stacjonarny Dom Opieki Hospicyjnej wraz z Domem Opieki Długoterminowej i Hostelem Pobytu Czasowego dla Chorych. Inwestycję na pozyskanej ze Skarbu Państwa działce zamierza wybudować Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego.

- Życie każdej parafii koncentruje się wokół sakramentów świętych, zwłaszcza Eucharystii. Na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrosła liczna osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. Obecnie czyni to jedna trzecia parafian. Ze statystyk wynika też, że nadal ponad połowa mieszkańców parafii Okszów nie korzysta z niedzielnej Eucharystii - mówił zatroskany proboszcz. Wielką radością ks. Serafińczuka są działające w parafii liczne wspólnoty i ruchy religijne: 4 Koła Żywego Różańca (zelatorka Helena Kuryluk), Legion Maryi (moderatorka Zofia Gawron), Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” z dwoma „Domkami Zmartwychwstania” (odpowiedzialna Kinga Kuryluk). Są też nadzwyczajni Szafarze Komunii św.: Jerzy Florek i Grzegorz Kuryluk. Przy parafii działa wspólnota „Przymierze Mężczyzn” pod kierunkiem Andrzeja Jaroszyńskiego. Do Mszy św. przy ołtarzu służy liczne grono ministrantów i lektorów, którymi kieruje Jakub Sirko. Przy DPS działa Apostolstwo Dobrej Śmierci kierowane przez ks. Kaliszyka. W zarządzaniu parafią proboszczowi pomaga Duszpasterska Rada Parafialna, której przewodniczy A. Jaroszyński. Takie aktywne zaangażowanie wielu osób w życie duchowe rodziny parafialnej świadczy o tym, że są naprawdę żywym Kościołem i poważnie podchodzą do kwestii wiary.

Gorliwa praca duchowa przynosi efekty. Parafia w Okszowie cieszy się z powołania kapłańskiego Jakuba Szajnera, który w tym roku przyjął święcenia diakonatu. - Wielka to radość dla nas i wyróżnienie - dzielił się Ksiądz Proboszcz. Na terenie parafii znajdują się dwie szkoły: Podstawowa i Centrum Kształcenia Rolniczego. Przy pierwszej placówce działa Krąg Biblijny i Centrum Wolontariatu, natomiast przy drugiej Szkolne Koło Caritas, zajmujące się głównie pomocą ubogim i potrzebującym. W trakcie spotkania ze wspólnotami bp Mieczysław Cisło dziękował za tak aktywne uczestnictwo w życiu religijnym parafii.

Proboszcz ks. Andrzej Serafińczuk z niepokojem i troską mówił o zagrożeniach dla życia religijnego, występujących w tej wspólnocie. Zaliczył do nich m.in. pracę od rana do wieczora - również w niedzielę, pracę poza miejscem zamieszkania, zubożenie, laicyzację, wygodnictwo rodziców i brak odpowiedzialności za dzieci, zwiększającą się liczbę niesakramentalnych małżeństw i konkubinatów, szerzący się alkoholizm.

Aby parafia funkcjonowała, potrzebna jest również rozbudowa jej stanu materialnego. Od ostatniej wizytacji kanonicznej zostało wykonanych wiele różnych prac. Ogrom prac gospodarczych wykonanych przez obecnego proboszcza zrobił duże wrażenie na bp. Mieczysławie Cisło. Lista wszystkich prac jest naprawdę imponująca; znalazło się na niej ponad 50. różnych inwestycji. To m.in. remont przykościelnej salki, remont zakrystii i kancelarii, cyklinowanie parkietu w prezbiterium kościoła, wymiana drzwi wejściowych, pomalowanie całego kościoła, wymiana okien w kościele, wymiana schodów i zmiana aranżacji wejścia do kościoła, zakup i instalacja głośników na zewnątrz kościoła oraz liczne zakupy wielu sprzętów liturgicznych i obrazów. - Wszystkie te bardzo potrzebne prace udało się wykonać dzięki ofiarności i poświęceniu całej naszej wspólnoty - posumował ks. Andrzej Serafińczuk, jednocześnie dziękując parafianom.

W trakcie wizytacji kanonicznej bp Mieczysław Cisło udzielił sakramentu bierzmowania grupie parafialnej młodzieży. W kazaniu mówił o miłości Boga do każdego człowieka. - Bóg nas kocha, On wydał Syna na śmierć. Objawił miłość do człowieka przez śmierć krzyżową swojego Syna, który wziął wszystkie grzechy świata na swoje ramiona - wyjaśnił. Wspomniał też o bohaterstwie wiary chorego na białaczkę i zmarłego kilkanaście miesięcy temu 18-letniego Mateusza z Czułczyc. - Umierając w szpitalu mówił: nie wyobrażam sobie życia bez Boga. Jak można żyć bez Boga? Jak można umierać bez Boga? On brał do ręki krzyż Chrystusa i całował, kiedy mógł jeszcze poruszać rękami. I tak z krzyżem zasnął na wieki. Nie miał buntu, że mając 18 lat musiał odchodzić z tego świata. Przykład jego bohaterstwa wiary żyje w naszej pamięci przez cały czas - dzielił się Pasterz. Podkreślił, że Bóg przychodzi nam z pomocą w różnych sytuacjach życiowych. Nawet wtedy, gdy nie spełniają się nasze oczekiwania, Bóg nas nie opuszcza i daje siłę dźwigania krzyża. Bp Cisło nawiązał też do heroicznego życia św. Maksymiliana Kolbe, patrona parafii w Okszowie. - Podjął łaskę powołania kapłańskiego w zakonie, a później dobrowolną męczeńską śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Dobrowolnie poszedł na śmierć. Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś oddaje swoje życie za przyjaciół swoich. Św. Maksymilian kształtował siebie w szkole Jezusa. A dzisiaj jest coraz więcej kultury egoizmu, bo ludzie nie są w szkole Jezusa, nie słuchają Ewangelii i nie wpatrują się w krzyż Jezusa, a nawet Go profanują, niekiedy na estradzie lub w marszach - podkreślił Pasterz. W kazaniu nawiązał też do bieżącej sytuacji społecznej i moralnej w naszym kraju i niszczenia wszelkich autorytetów.

Na zakończenie wizytacji kanonicznej bp Mieczysław Cisło zaproponował proboszczowi i całej wspólnocie parafialnej powołanie w Okszowie koła Towarzystwa Przyjaciół Seminarium Duchownego. - Myślę, że będzie to owoc kapłaństwa waszego rodaka, a obecnie diakona Jakuba Szajnera i tej wizyty pasterskiej - mówił. W imieniu całej wspólnoty parafialnej proboszcz ks. Andrzej Serafińczuk podziękował bp. Mieczysławowi Cisło za umocnienie słowem, aby wszyscy czynili jeszcze większe rzeczy na chwałę Bożą. Uroczystości odpustowe i wizytację kanoniczną zakończyła procesja wokół świątyni parafialnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem