Reklama

Watykan

Z Watykanu

„Anioł Pański”

Modlitwa to dialog miłujących się osób

Nowość modlitwy chrześcijańskiej polega na dialogu między osobami, które się miłują – powiedział papież Franciszek w czasie rozważania przed modlitwą „Anioł Pański” w niedzielę 28 lipca br. Jego treść oparł na fragmencie Ewangelii wg św. Łukasza (11, 1-13), gdzie uczniowie proszą Jezusa, aby nauczył ich się modlić.

– Jezus nie podaje abstrakcyjnej definicji modlitwy ani nie naucza skutecznej techniki, aby się modlić i coś „zyskać” – zaznaczył Ojciec Święty. – Zachęca On natomiast swoich uczniów, aby doświadczyli modlitwy, stawia ich bezpośrednio w łączności z Ojcem, wzbudzając w nich tęsknotę za osobistą relacją z Nim. Na tym polega nowość modlitwy chrześcijańskiej! Jest ona dialogiem między osobami, które się miłują, dialogiem opartym na zaufaniu, wspieranym przez wysłuchanie i otwartym na działanie solidarne”.

Reklama

Papież podkreślił, że modlitwa „Ojcze nasz” jest jednym z najcenniejszych darów, które pozostawił nam Jezus. – Modlitwa, której nauczył nas Pan, jest syntezą wszelkiej modlitwy i kierujemy ją do Ojca zawsze w jedności z braćmi – podkreślił Papież.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” Franciszek odniósł się do tragedii, która wydarzyła się w minionych dniach na Morzu Śródziemnym, kiedy to utonęło wielu uchodźców – zwrócił się z apelem o większą wrażliwość na ich los oraz zaradzenie ich potrzebom.

RV

Zmiany w instytucie Jana Pawła II W Rzymie

Jaka będzie przyszłość uczelni?

Przewodniczący Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II ds. Nauk o Małżeństwie i Rodzinie w Rzymie – ks. prof. Livio Melina, który kierował tą placówką przez wiele lat, został zwolniony z pracy i wraz z ks. José Noriegą, który dotychczas kierował Katedrą Specjalistycznej Teologii Moralnej, nie będzie już nauczał. Nieznana jest przyszłość innych profesorów, którzy zajmowali podobne jak oni stanowisko w kwestii nauczania Kościoła na temat małżeństwa i rodziny – podał włoski portal La Nuova Bussola Quotidiana.

Reklama

Według tych informacji, 22 lipca br., po zatwierdzeniu nowych statutów instytutu, wszyscy wykładowcy otrzymali list, w którym zostali oficjalnie powiadomieni o zawieszeniu stosunku pracy, w oczekiwaniu na decyzje dotyczące kursów w nadchodzącym roku akademickim. Wiadomo jednak, że dwóch z nich – symbolizujących ciągłość z nauczaniem Jana Pawła II – ks. Melina i ks. Noriega otrzymali wypowiedzenia.

Redaktor naczelny portalu – Riccardo Cascioli zauważył, że dekada prezydencji ks. Meliny była czasem „maksymalnej ekspansji” instytutu. W minionym roku miał on 516 studentów w Rzymie i 3,2 tys. studentów w 6 ośrodkach na całym świecie.

RV

Wiara i rozum

Noblista członkiem Papieskiej Akademii Nauk

Papież Franciszek mianował nowego członka Papieskiej Akademii Nauk. Został nim urodzony w Rumunii niemiecki naukowiec Stefan Walter Hell, laureat Nagrody Nobla.

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk doktoryzował się z fizyki na Uniwersytecie w Heidelbergu, następnie pracował w Turku w Finlandii oraz w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii. Od 2002 r. jest dyrektorem Instytutu Maxa Plancka w Getyndze, a od 2017 r. także w Heidelbergu. W 2014 r. wraz z dwoma innymi uczonymi otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rozwój mikroskopii fluorescencyjnej. Stefan Walter Hell ma 57 lat, jest żonaty i ma czworo dzieci.

RV

Watykańskie biuro prasowe

Kobiety awansują

Ojciec Święty mianował 57-letnią Brazylijkę – dr Cristiane Murray zastępcą dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Doktor Cristiane Murray urodziła się 10 marca 1962 r. w Rio de Janeiro (Brazylia). W tym mieście ukończyła studia w zakresie marketingu na Papieskim Uniwersytecie Katolickim. Od listopada 1995 r. pracuje w Radiu Watykańskim. Od 2018 r. współpracuje z Sekretariatem Generalnym Synodu Biskupów w przygotowaniu Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Regionu Panamazońskiego. Obok języków włoskiego i portugalskiego zna również hiszpański, francuski i angielski.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Świadectwo rodzi się ze spotkania z żywym Jezusem. #ŚwiętaMarioMagdaleno, apostołko nadziei, módl się za nami!

2019-07-31 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: zmarł kard. Paolo Sardi

[ TEMATY ]

kardynał

Watykan

©MaverickRose – stock.adobe.com

Po krótkiej chorobie, w 85. roku życia zmarł 13 lipca kard. Paolo Sardi, były kardynał-patron Suwerennego Militarnego i Szpitalnego Zakonu Maltańskiego. W telegramie kondolencyjnym papież Franciszek podkreślił „jego ducha kapłańskiego, przygotowanie teologiczne, dary inteligencji i mądrości wykorzystywane w gorliwej i dyskretnej pracy, poprzez którą wniósł cenny wkład w nauczanie św. Pawła VI, Jana Pawła I, św. Jana Pawła II i Benedykta XVI”.

Ojciec Święty przypomniał, że liczni wierni gromadzili się co dzień na Mszy św., jaką kard. Sardi odprawiał przy jednym z ołtarzy bazyliki watykańskiej [pod którym pochowany jest św. Jan XXIII - KAI].

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję