Reklama

Niedziela Przemyska

Na scenie pielgrzymkowej

Niedziela przemyska 31/2019, str. 1-2

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Wojciech Kaczkowski

W paschalnym misterium wzięło udział 1,2 tys. pielgrzymów. Ich celem była Jasna Góra

W paschalnym misterium wzięło udział 1,2 tys. pielgrzymów. Ich celem była Jasna Góra

Rekolekcje ewangelizacyjne w formule 39. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę odbywały się w dniach 4-15 lipca. Sceną, na której rozgrywał się „spektakl” ewangelizacyjny, były miasta i wioski, drogi i dróżki województw podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego. W paschalnym misterium wzięło udział 1,2 tys. pielgrzymów zrzeszonych w 10 grupach, którzy z kolei znaleźli mocne oparcie w jedenastej grupie duchowych pielgrzymów (800 osób) i w modlącej się na różańcu sztafecie (ponad 2 tys. osób). Duchowi pielgrzymi i sztafeta różańcowa to jakby dwa skrzydła, na których serca pieszych pielgrzymów unosiły się ku Bogu.

W blasku spojrzenia

Reklama

Swoim miłującym spojrzeniem Trójjedyny Bóg rozświetlał pątnicze szlaki i otwierał serca wędrowców na owoce Ducha Świętego. Blask miłującego spojrzenia Pana Boga odsłaniał również kulisy sceny pielgrzymkowej, dzięki czemu mogliśmy dostrzec rzeszę ludzi dobrej woli służących pielgrzymce na różny sposób. W tym kontekście warto przywołać słowa papieża Franciszka skierowane do wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: „Chciałbym podziękować Wam, wolontariusze, dobroczyńcy, za wszystko, co zrobiliście. Chciałbym podziękować za godziny spędzone na modlitwie, bo wiem, że te dni zostały wyrzeźbione ogromem waszej pracy i modlitwy”. Dwunastodniowe rekolekcje w drodze, przebiegające w klimacie paschalnej wiary i w poczuciu bezpieczeństwa, upoważniają, aby słowa Ojca Świętego odnieść również do przemyskiej pielgrzymki – nie ulega najmniejszej wątpliwości, że to szlachetne dzieło ewangelizacyjne zostało także wyrzeźbione modlitwą i pracą wielu duchownych i świeckich wolontariuszy, wśród których pierwszymi są dyrektor pielgrzymki ks. Jacek Rawski (dodatkowo ubogacił pielgrzymkę doświadczeniem swojego cierpienia i szpitala), stojący na czele diakonii gospodarczej księża kwatermistrzowie: ks. Robert Łuc i ks. Adam Chrząszcz oraz Czesław Karakuszka, współtwórca pielgrzymki i jej prezes z grupą współpracowników: Franciszkiem Bieleckim, Marcinem Gierulą i Kazimierzem Techmańskim. Do wyżej wymienionych osób trzeba jeszcze zaliczyć szefa służby techniczno-nagłośnieniowej Mirosława Żółkiewicza wraz z synem Łukaszem, którego wprowadzał w świat wiary i pielgrzymkowej logistyki. O wielkości i jakości pracy kulis świadczą również pielgrzymkowe statystyki: posługę porządkowych czuwających nad bezpieczeństwem pątników podczas drogi i odpoczynków podjęło 45 specjalnie przeszkolonych osób; opiekę medyczną sprawowało 30 pielęgniarek i 3 lekarzy; posługę kierowcy samochodów służbowych, bagażowych i karetek pogotowia pełniło 30 osób; w animowanie śpiewu w grupach włączyło się ponad 90 osób; w bezpośrednie przygotowywanie noclegów zaangażowane były przynajmniej trzy osoby z każdej grupy, co w przeliczeniu na dwanaście dni daje liczbę ponad 300 osób; zespół duszpasterski składał się z 50 księży, 4 diakonów, 20 kleryków i 12 sióstr zakonnych. Dzięki wysiłkowi Dyrektora i pracowników Radia Fara pielgrzymi duchowi mogli niemal fizycznie uczestniczyć w kolejnych dniach pielgrzymowania.

Trynitarny pokłon

15 lipca o godz. 11.00 na scenie Jasnogórskiego Sanktuarium razem stanęli już wszyscy pielgrzymi, także ci zza kulis i przy otwartej kurtynie oddali cześć Trójjedynemu Bogu i Czarnej Madonnie – Królowej Polski. Trynitarny pokłon wzmocnili słowami, które – od głównego ołtarza bazyliki – zaintonował pierwszy pielgrzym abp Adam Szal: – Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen!

2019-07-31 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rowerem na „Dorotkę”

Nie ma to jak dobrze rozpocząć wakacje. 35-osobowa grupa rowerzystów z parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie uczyniła to organizując pielgrzymkę na Górę św. Doroty w Będzinie-Grodźcu.
– Wyruszyliśmy wczesnym rankiem 28 czerwca spod naszego kościoła, po krótkiej modlitwie i błogosławieństwie oraz sprawdzeniu sprzętu. Do pokonania mieliśmy przecież 25 km w każdą stronę. 35 uczestników, wśród których średnia wieku wahała się od 6 do 65 lat, a także wóz wsparcia technicznego – ruszyli w trasę. Aby ominąć ruch jechaliśmy przez Browar, Dańdówkę, sosnowieckie Stawiki, Milowice, Czeladź i stamtąd już do Grodźca, by znaleźć się u stóp wzgórza św. Doroty. Po drodze oczywiście nie mogło zabraknąć drobnych usterek, jak np. złapana guma, ale daliśmy radę. Podjazd na szczyt wzgórza okazał się prawdziwym sprawdzianem kondycyjnym. Ale w drodze zawsze przyświecała nam myśl o tym, jak fajnie będzie zjeżdżać z powrotem – powiedział ks. prał. Andrzej Cieślik, organizator pielgrzymki.
Parafianie z Klimontowa nie byli jedynymi pielgrzymami tego dnia na Górze św. Doroty. Pod samym szczytem spotkali modlącą się grupę z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, która właśnie odprawiała Drogę Krzyżową. Po chwili odpoczynku, w samo południe wszyscy pielgrzymi spotkali się na wspólnotowej Eucharystii w kościele św. Doroty. Po liturgii przyszedł czas na regenerację sił – był więc grill z kiełbaskami i kaszanką, i oczywiście napoje, dużo napojów, by uzupełnić to, co udało się wypocić po drodze. Było też coś dla ducha: możliwość nauczenia się liturgicznego tańca uwielbienia.
Góra św. Doroty w Będzinie-Grodźcu, z zabytkowym kościółkiem pod tym samym wezwaniem, to najwyższy punkt Zagłębia Dąbrowskiego. Popularna „Dorotka” znajduje się 383 m n.p.m. Największą atrakcją wzniesienia jest oczywiście nieduża świątynia powstała już w pierwszej połowie XVII wieku. Została wzniesiona przez siostry Norbertanki z Krakowa. Przez wieki była miejscem, gdzie pielgrzymowali zarówno Ślązacy, jak i Zagłębiacy. Obecnie tradycja ta jest odnawiana. W kościele znajduje się obraz Matki Bożej z pierścieniem na palcu. Według legendy obraz pojawił się tu za sprawą cudu uzdrowienia chorego dziecka. Kościół św. Doroty jest obiektem chronionym, zaliczonym do II kategorii zabytków sztuki w Polsce. Ciekawostką jest, że w 2010 r. na wzgórzu utworzono nowy fragment szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba – szlaku wiodącego do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: zmarł kardynał José Freire Falcão

2021-09-27 11:39

[ TEMATY ]

śmierć

vaticannews.va

Minionej nocy (26 września o godz. 22.40 czasu lokalnego) zmarł kardynał José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. Purpurat został przyjęty do szpitala św. Łucji w Asa Sul, z powodu powikłań spowodowanych chorobą covid-19.

Purpurat był hospitalizowany od 17 września, po tym jak zdiagnozowano u niego chorobę Covid-19. W październiku purpurat skończyłby 96 lat. 24 września archidiecezja Brasilia poinformowała, że jego stan zdrowia w zakresie układu oddechowego i nerek poważnie się pogorszył. Musiał przejść intubację oddechową i nerkową – zaznaczono.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję