Reklama

Niedziela Sosnowiecka

„W mocy Ducha” do Maryi

Pod hasłem: „W mocy Ducha”, nawiązującym do programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce, pielgrzymi z diecezji sosnowieckiej wyruszą na pielgrzymi szlak, by w czasie pielgrzymki podejmować refleksję nad naszą relacją z Duchem Świętym oraz odkrywać i dogłębnie poznawać charyzmaty Trzeciej Osoby Trójcy Świętej

W tym roku w ramach XVIII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę wyruszą następujące grupy pielgrzymkowe: Pielgrzymka Olkuska Diecezji Sosnowieckiej jak zawsze wyjdzie z trzech miejsc – 8 sierpnia z Będzina i Jaworzna, a 9 sierpnia z Olkusza, by 13 sierpnia dotrzeć do celu. Gromadzi ona przede wszystkim ludzi młodych i tych, którzy pragną przejść dłuższą trasę, a tym samym dłużej doświadczać rekolekcji w drodze. Druga grupa to Pielgrzymka Zagłębiowska. Wyruszy ona z Będzina 23 sierpnia i przybędzie do Częstochowy 25 sierpnia, w przeddzień uroczystości odpustowych. Trzecią grupę stanowią pielgrzymi wychodzący 3 września z Jaworzna jako 220. Piesza Pielgrzymka Jaworznicka na Jasną Górę. Ta jedna z najstarszych pielgrzymek w Polsce nawiedzi jasnogórskie sanktuarium w liturgiczne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września. Ponadto 19 sierpnia z Wolbromia wyjdzie XXXVII Wolbromska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W terminie od 24 do 25 sierpnia przed tron Królowej Polski podążać będą jeszcze dwie grupy pielgrzymkowe, a mianowicie Piesza Pielgrzymka Parafii Targoszyce oraz Siewierska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, które do Częstochowy wejdą razem z Pielgrzymką Zagłębiowską, czyli 25 sierpnia.

„Drodzy Diecezjanie, serdecznie zapraszam Was do pielgrzymowania do naszej Jasnogórskiej Pani. Spróbujmy nasz wakacyjny czas choć w części ofiarować Panu Bogu. Stawmy się jak najliczniej przed obliczem Czarnej Madonny, dając tym samym świadectwo naszej żywej wiary oraz miłości do Kościoła i Ojczyzny. Niech pątnicze ścieżki wiodą Was bezpiecznie na Jasną Górę, a radość z pielgrzymowania przepełnia Wasze serca” – nawołuje przed wyruszeniem na pielgrzymi szlak bp Grzegorz Kaszak.

2019-07-31 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie możesz pieszo – pielgrzymuj duchowo

Sierpień to czas pielgrzymowania na Jasną Górę. Każdego roku do tronu Jasnogórskiej Matki zmierzają tysiące pielgrzymów, wśród nich pątnicy z Rzeszowa. 4 sierpnia br. Mszą św. o godz. 6.30 przy kościele farnym w Rzeszowie rozpocznie się 37. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka do Częstochowy. Jednak nie każdy chętny może podjąć trud pielgrzymowania o własnych nogach na Jasną Górę. Zazwyczaj brak czasu, często problemy ze zdrowiem... Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie możemy wyruszyć. Możemy – duchowo

Aby pielgrzymi, którzy nie mogą wyruszyć pieszo, czuli się bardziej zjednoczeni z pielgrzymami i mniej anonimowi, co roku w rzeszowskiej pielgrzymce powstaje grupa, w której pielgrzymować może każdy chętny. To grupa duchowego pielgrzymowania, której patronuje bł. Jan Balicki. Grupa zaprasza osoby, które nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce w sposób fizyczny ze względu na podeszły wiek, chorobę, skomplikowaną sytuację rodzinną, oddalenie od kraju. Mimo tych trudności mogą podążać wraz z pielgrzymami do Czarnej Madonny, towarzysząc i wspierając ich w sposób duchowy. Pozostając w swych domach, realizują w zawężonym zakresie program pieszej pielgrzymki. Przyświecają im te same cele co pątnikom na trasie, a podstawą duchowego pielgrzymowania jest osobista refleksja nad tematami i intencjami danego dnia, modlitwa w tychże intencjach oraz codzienny udział we Mszy św. czy nabożeństwach. Mogą swoją modlitwą i pamięcią towarzyszyć w drodze tym, którzy w skwarze słońca lub w ulewnym deszczu, wędrują do tronu Matki. Duchowi pątnicy uczestniczą w pielgrzymce i korzystają ze wszystkich owoców pielgrzymowania. Każdego dnia otaczani są modlitwą czy to na trasie czy podczas Mszy św. – a więc korzystają z owoców modlitwy i Eucharystii. Pielgrzymi piesi czują obecność pielgrzymów duchowych, często sami o nich pytają, dziękują za obecność i wsparcie. Pośrednikiem między jedną a drugą grupą pątników jest „Via” Katolickie Radio Rzeszów, które tradycyjnie wyrusza na pielgrzymkowy szlak. Każdego dnia o godz. 7.30, 12.30, 15.30 i 20.00 przekazywać będzie obszerne relacje z przebytej trasy, rozważań i konferencji i rozmów z pielgrzymami, które choć trochę pozwolą doświadczyć ducha panującego w drodze.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Papież: zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

2021-09-19 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Jej uczestnicy, pochodzący z 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej, zastanawiają się „jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła” oraz w jaki sposób może on dać nań jeszcze bardziej adekwatną odpowiedź „na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję