Reklama

Zaproszenia

Na coroczne Dożynki Jasnogórskie i Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników zapraszają bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy, oraz ks. prof. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników.
Poniżej – szczegółowy program spotkania:

Niedziela Ogólnopolska 34/2019, str. 57

Pod patronatem „Niedzieli”

DO MATKI PEŁNEJ DARÓW DUCHA ŚWIĘTEGO

Program
Sobota, 31 sierpnia 2019 r.

19.00 – Msza św. w bazylice na rozpoczęcie Pielgrzymki Rolników – bp Grzegorz Olszowski

Reklama

21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu – abp Wacław Depo

21.45 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich – ks. prał. Zbigniew Wysiecki

23.00 – Czuwanie modlitewne

Reklama

24.00 – Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu – ks. Paweł Mysłowski.

Po Mszy św. – czuwanie modlitewne.

Niedziela, 1 września 2019 r.

4.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny

8.00-10.45 – Wspólne modlitwy na placu przed Szczytem z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych

11.00 – Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Koncelebrze przewodniczy i homilię głosi bp Wiesław Mering.

Dożynkom towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza – III aleja Najświętszej Maryi Panny.

Powitanie gości – stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 31 sierpnia godz. 9.30-10.15.

Przemarsz do Auli św. Jana Pawła II na uroczyste otwarcie wystawy o godz. 11.15.

Organizator: Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Marek Dziubek.

Uroczystość będzie transmitowana przez TVP1 i TVP Polonia.

Rekolekcje maryjnego bractwa

Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września) to szczególny dzień dziękczynienia za dar życia Maryi. Przeżywając radość z narodzin Maryi, wchodzimy także w radość z narodzin Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które zostało powołane do życia 8 września 1718 r. Miało ono za zadanie pomnażać cześć Matki Bożej Królowej Polski – fakt koronacji Maryi na tle ówczesnych warunków politycznych i ogólnej sytuacji narodowej miał właśnie takie uwarunkowania. Okoliczność ta sprawiła, że bractwo stało się Bractwem Koronacji Matki Bożej Jasnogórskiej.

Bractwo Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej znalazło się niejako w centrum kultu maryjnego, gdzie od ślubów Jana Kazimierza oficjalnie uznawano Matkę Bożą za Królową Korony Polskiej. Stało się pierwszym bractwem na ziemiach polskich o tak ujętym tytule. Miejsce, w którym powstało, fakt koronacji Maryi i formy Jej kultu były czynnikami decydującymi o przybraniu przez bractwo takiego właśnie tytułu.

Reaktywowane po latach bractwo ma przed sobą inne wyzwania i zadania, ale zawsze służy rozwijaniu i pogłębianiu kultu maryjnego wśród pielgrzymów, tak licznie przybywających do Matki Bożej na Jasną Górę.

Dlatego aby mogło dobrze wypełniać swoje zadania, zaprasza swoich członków i wszystkich, którzy pragną służyć rozwojowi kultu Matki Bożej Jasnogórskiej, na rekolekcje, które w dniach 6-8 września br. poprowadzi abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, a których temat brzmi: „Tylko pod Krzyżem...”.

Na to wyjątkowe spotkanie oraz do budowania osobistych więzi z Maryją Matką i Królową Polski serdecznie zapraszam – O. Roman Wit, paulin Opiekun Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Legion Maryi u swej Pani

Już po raz 25. międzynarodowe rzymskokatolickie stowarzyszenie apostolstwa świeckich Legion Maryi (LM) będzie pielgrzymować do swojej Królowej i Matki na Jasną Górę Zwycięstwa

Doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Legionu Maryi odbędzie się w dniach 13-14 września br. – zwykle nasze pielgrzymki odbywają się w okolicy rocznicy powstania LM na świecie (7 września 1921 r., w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny), z czuwaniem nocnym.

Temat przewodni rozważań, a zarazem całej pielgrzymki brzmi: „W mocy Ducha Świętego”. Rozważania prowadzić będą poszczególne wyższe rady LM w Polsce.

Nasze świętowanie rozpocznie się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Apelem Jasnogórskim 13 września o godz. 21. Apel poprowadzi i Mszy św. koncelebrowanej 14 września br. o godz. 11.00 na Wałach Jasnogórskich przewodniczyć będzie, a także wygłosi homilię bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy LM.

Pasterce Maryjnej o godz. 24 w nocy z 13 na 14 września w Kaplicy Cudownego Obrazu będzie przewodniczył ks. Michał Kamiński FDP – opiekun duchowy Kurii LM Wołomin.

Na uroczystość przybędą: ks. Janusz Węgrzecki – ogólnopolski kierownik duchowy LM oraz ks. Józef Sarzyński – kierownik duchowy Regii LM pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Lublinie, a także kierownicy duchowi poszczególnych grup i wyższych rad LM w Polsce, członkowie aktywni i pomocniczy wspólnoty z całego kraju, również sympatycy i zaproszeni goście.

14 września Regia LM z Lublina poprowadzi rozważania Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.

Jak każdego roku, członkowie LM przybędą na uroczystość ze swoimi proporczykami, niosąc swe dary duchowe.

Będą wypraszać u Maryi łaski dla Ojczyzny, umacnianie wiary i jedności Polaków, a także modlić się o rozwój duchowy i liczebny naszej wspólnoty.

Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość.

2019-08-21 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję