Reklama

„Europa Christi” na Wigrach

W pokamedulskim klasztorze w Wigrach odbyła się 20 lipca br. kolejna ogólnopolska konferencja w ramach Programu „Niepodległa” i Ruchu „Europa Christi” z udziałem przedstawicieli Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej

Konferencja zatytułowana „Wigry – śladami historii” wpisuje się w obchody 20. rocznicy pobytu w diecezji ełckiej św. Jana Pawła II i obchodzonej rok temu 350. rocznicy ufundowania przez króla Jana II Kazimierza Eremu Wyspy Wigierskiej.

Konferencja odbyła się w Dużej Galerii Domu Królewskiego. Uczestników powitał ks. kan. dr Jacek Nogowski – proboszcz wigierskiej parafii i prezes Fundacji Wigry Pro. Po nim zabrał głos min. Jarosław Zieliński, który naświetlił aktualny kontekst społeczno-historyczny tego wydarzenia.

Reklama

Podczas konferencji licznie zgromadzeni słuchacze z Akcji Katolickiej, przedstawiciele parafii oraz wypoczywający w klasztorze duchowni i świeccy wysłuchali sześciu referatów.

Pierwszy wystąpił dr Jarosław Schabieński (IPN), który zaprezentował referat „Żołnierze Wyklęci – historia powstania sejneńskiego”. Na podstawie archiwalnych dokumentów przybliżył w nim fakty dotyczące odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę w 1919 r., a także ukazał bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych w walce na tym terenie z nowym okupantem po II wojnie światowej.

Kolejnym mówcą był ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, pomysłodawca i moderator Ruchu „Europa Christi”. W referacie pt. „Idea Ruchu «Europa Christi» i Karta Praw Rodziny” nakreślił główne założenia tego dokumentu promulgowanego przez Stolicę Apostolską, a także zwrócił uwagę na aktualność tej inicjatywy.

Reklama

Ks. dr hab. Mirosław Sitarz z KUL przeanalizował obowiązujące po Soborze Watykańskim II zasady relacji Kościół – Państwo: pluralizmu społecznego, autonomii, niezależności, wolności i współpracy. Zasady te zostały wpisane do Konstytucji RP i Konkordatu między Stolicą Apostolską, Rzecząpospolitą Polską i były przedmiotem analizy i wystąpienia ks. prof. dr. hab. Józefa Krukowskiego (PAN), który jako ekspert Episkopatu Polski uczestniczył w negocjacjach zarówno przy uchwalaniu konstytucji, jak i konkordatu.

Temat wystąpienia ks. prof. dr. hab. Tadeusza Borutki (UPJPII) brzmiał: „Wizja zjednoczonej Europy w nauczaniu Jana Pawła II”. Analizując nauczanie papieskie dotyczące Europy, wskazał na jego aktualność.

Dr Henryk Siodmok, menadżer i ekonomista z kolei wskazał na geopolityczne uwarunkowania Polski i związane z tym nadzieje i zagrożenia.

Mszy św. koncelebrowanej przez licznie zgromadzonych kapłanów przewodniczył ks. Jacek Nogowski, a kazanie wygłosił ks. inf. Skubiś. Podsumował wigierską konferencję, a także wskazał zadania stojące przed Kościołem w Polsce i w Europie.

Po Mszy św. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z Fundacją Wigry Pro zaprosili uczestników konferencji do ogrodów klasztornych na regionalny poczęstunek oraz – dzięki życzliwości Jednostki Wojskowej z Suwałk – na wojskową grochówkę. Spotkanie zakończyło się rejsem statkiem „Tryton”, którym 20 lat temu pływał św. Jan Paweł II.

Patronatem honorowym konferencję objęli: biskup ełcki Jerzy Mazur, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

2019-08-21 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję