Reklama

Niedziela w Warszawie

Odpowiedzialni za młodych

Prawie 2 tysiące katechetów w stolicy będzie uczyło lekcji religii w rozpoczynającym się roku szkolnym

Niedziela warszawska 35/2019, str. 1

[ TEMATY ]

katecheci

WSDDWP/Facebook

Po prawej stronie Wisły będą zachęcać uczniów do udziału w całorocznym Synodzie Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej. – Temu też wydarzeniu między innymi poświęciliśmy odprawy katechetyczne – mówi dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Piotr Pierzchała. Z kolei w Archidiecezji Warszawskiej, w związku z toczącym się procesem beatyfikacyjnym Prymasa Tysiąclecia, katecheci otrzymali specjalne scenariusze lekcji religii pokazujące życie i duchowość kard. Stefana Wyszyńskiego. – Ten rok będzie ukierunkowany na jego osobę. Chcemy młodym ludziom przybliżać ponadczasowe nauczanie Prymasa, który ufamy, że wkrótce będzie ogłoszony błogosławionym – mówi „Niedzieli” ks. Łukasz Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej.

Reklama

Nauczyciele będą musieli zmierzyć się również z wieloma z wyzwaniami. – Problemy, z którymi spotykają się katecheci są bardzo różne. Związane są z danym środowiskiem szkoły i uczniami, ale dotyczą także spraw społecznych i ideologii, które wchodzą w przestrzeń szkoły – wskazuje ks. Przybylski.

Komisja Wychowania Katolickiego KEP opublikowała apel do rodziców i prawnych opiekunów związany z planowanym finansowaniem przez niektóre samorządy zajęć z edukacji seksualnej. Stojący na czele tego gremium bp Marek Mendyk przypomniał, że „w celu uzyskania pewności, że dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości oraz wykraczające poza podstawę programową obowiązującą na danym etapie kształcenia, należy złożyć w szkole specjalne oświadczenie”. – Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, niestety dzisiaj spotykamy się z ideologią, która chce ją narzucić również dzieciom w szkołach – wskazuje ks. Piotr Pierzchała.

2019-08-27 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do nauczycieli i katechetów: pozazdrośćcie Panu Bogu pragnienia, żeby się uczyć!

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

katecheci

Ks. Paweł Kłys

- To jest niesamowite w Panu Bogu, żeby się do końca stać naszym nauczycielem – sam stał się uczniem - mówił dziś na spotkaniu z nauczycielami i katechetami w Łodzi abp Grzegorz Ryś. - Bardzo Państwu życzę, bądźcie dobrymi uczniami i pozazdrośćcie Panu Bogu tego pragnienia, żeby się uczyć!– powiedział metropolita łódzki.

Pan Bóg stał się uczniem do tego stopnia, że niektórzy się zastanawiali – w ewangelii jest to zapisane – jaką szkołę Jezus kończył? Tego nie wiadomo, ale z pewnością musiała być nie zła! Dobrze się uczył potem był niezwykłym i najważniejszym w dziejach ludzkości nauczycielem - zauważył abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: restrykcje podczas uroczystości związanych z dniem imigranta

2021-08-04 17:14

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

Obchodzone 13 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie uroczystości związane z dniem imigranta odbędą się dla masowej liczby pielgrzymów, ale wciąż będą obowiązywały restrykcje sanitarne, podały władze tego portugalskiego ośrodka kultu.

Wydarzenie to poprowadzi arcybiskup Luksemburga, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Władze rektoratu w Fatimie sprecyzowały, że na wydarzenie zbiegające się w czasie ze 104. rocznicą sierpniowego objawienia fatimskiego, powinno dotrzeć wielu Portugalczyków, którzy na co dzień mieszkają w innych krajach Europy, głównie we Francji i Szwajcarii. Restrykcje na terenie sanktuarium, m.in. nakaz korzystania z masek ochronnych i zachowania dystansu społecznego, będą wciąż obowiązywać pomimo ogłoszenia pod koniec lipca przez rząd Portugalii stopniowej eliminacji do września restrykcji sanitarnych. Utrzymany też zostanie limit wejścia na główny plac sanktuarium do 7500 pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję