Reklama

Cała polska biega w Krynicy

TAURON Festiwal Biegowy to jedna z największych imprez biegowych w Polsce. I nie tylko o bieganie w niej chodzi

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 44

Archiwum organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku odbyła się 10. edycja tego wydarzenia. Przez trzy dni w Krynicy-Zdroju biegało i maszerowało 8705 osób. Niektóre startowały kilkakrotnie, o czym świadczą tzw. osobostarty – naliczono ich ponad 12 tys.

Rekordowa frekwencja festiwalu dotyczy nie tylko samych biegaczy, ale i uczestników, przez tzw. biegowe EXPO, strefy aktywności czy koncerty przewinęło się bowiem w tym roku ok. 15 tys. osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusz zobowiązuje, więc na krynickim deptaku nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu, a zarząd Fundacji „Festiwal Biegów” nie zapomniał o wiernych przyjaciołach imprezy. Ponad 30 biegaczy z całej Polski, a także przedstawiciele partnerów i sponsorów, od dekady zaangażowanych w imprezę, otrzymało wyjątkowy, jubileuszowy medal.

Największą radość sprawił jednak Bieg Przebierańców, w którym można się było wykazać kreatywnością, przebierając się za bohaterów popularnych komiksów. Pomysłowość nagradzano indywidualnie i zbiorowo.

Skala trudności

Organizatorzy zaproponowali uczestnikom, w zależności od wieku i kondycji, trasy o różnym stopniu trudności – były biegi krynickiego deptaka, nieco bardziej wymagające biegi uliczne czy znacznie już trudniejsze, ale niezwykle atrakcyjne biegi górskie, z trasami biegnącymi w Beskidzie Sądeckim.

W ciągu 3 dni przeprowadzono 30 konkurencji biegowych i marszów nordic walking. Były i nowości – np. Bieg 7 Dolin Plus (na 117 km) i Bieg 7 Dolin 50 mil (na 80 km) w ramach Ultramaratonu Wyszehradzkiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W festiwalu startowało międzynarodowe towarzystwo, m.in. z Kenii, ale świetnie zaprezentowali się Polacy. Paulina Tracz i Bartosz Gorczyca wygrali Lotto Bieg 7 Dolin 100 km. Na innych dystansach po laury sięgnęli Cezary Cioch (117 km), Piotr Ranosz i Beata Piątek (80 km), Tomasz Kobos i Martyna Kantor (64 km) oraz Kacper Piech i Natalia Tomasiak (35 km). Rywalizację drużyn na dystansie 100 km wygrał zespół „Tajskie Klopsy” – Maciej Dombrowski, Piotr Uznański i Kamil Leśniak. Tytuł Mistrzyni Koral Maratonu obroniła Lidia Czarnecka, a polski rekord trasy w Życiowej Dziesiątce im. Premiera Tadeusza Mazowieckiego poprawiła Katarzyna Jankowska. Henrykowi Szostowi natomiast niewiele zabrakło do polskiego rekordu Życiowej Dziesiątki.

Reklama

Niewątpliwie najtrudniejszą konkurencją tegorocznej edycji festiwalu był Brubeck Iron Run. W ciągu 3 dni uczestnicy – ok. 100 zawodników – musieli pokonać aż 100 mil (160 km), rozłożonych na 9 konkurencji. W tym roku najlepsi byli: Artur Jendrych (kategoria 18-39 lat), Radosław Ślaski (40+ lat) oraz Krystyna Macioszek (klasyfikacja generalna kobiet).

W pamięci kibiców niewątpliwie zapisali się też: Mariola Stasiewicz, Patryk Marmon czy Kenijczycy – Evans Kipngetich Tanui, Jayline Chemutai i Mathew Kosgei.

O zdrowe rodziny

Cieszy spora obecność na festiwalu najmłodszych uczestników. Dla dzieci przygotowano dwa dystanse: na 300 i 600 m. W Biegu Małopolski, przeznaczonym dla uczniów szkół z regionu, wystartowało ponad 1000 uczestników. Dzieci brały też udział w konkurencjach rodzinnych. W Nocnym Biegu Rodzinnym najlepsza okazała się rodzina Połeciów z Rudy Śląskiej, a w sztafecie maratońskiej – 14-osobowa rodzina Lizaków.

Promują zdrowy styl życia

TAURON Festiwal Biegowy to nie tylko indywidualne czy rodzinne uprawianie sportu, ale także rekreacja i – co warto podkreślić – promowanie zdrowego stylu życia. Dla przykładu – w marszu nordic walking, który odbywał się pod hasłem: „Przegoń zawał”, uczestniczyli ludzie po przebytym zawale; w biegu „1 km dalej od cukrzycy” chodziło także o zwrócenie uwagi na problemy diabetyków i sposoby przeciwdziałania chorobie, która jest uznawana za jedną z epidemii współczesnego świata.

Podczas festiwalu nie tylko biegano, ale także rozgrywano konkurencje w marszach nordic walking, i to w randze górskich mistrzostw Polski.

Reklama

Wyjątkowe nagrody

TAURON Festiwal Biegowy znany jest z cennych nagród dla uczestników. Dla najlepszych organizatorzy przygotowali w tym roku rekordową pulę nagród – 650 tys. zł oraz samochód osobowy. Auto wygrała Urszula Gutowska z Kłobucka, która 7 września pokonała 35 km transgranicznego Biegu 7 Dolin VisegRun with Interreg PL-SK.

Niebawem będzie można się zapisać na 11. TAURON Festiwal Biegowy. Więcej – na stronie: www.festiwalbiegowy.pl .

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy Synod Diecezji Świdnickiej. Hasło, hymn i logo

2024-04-24 10:53

[ TEMATY ]

Świdnica

synod diecezji świdnickiej

diecezja świdnicka

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Już w sobotę 18 maja w katedrze świdnickiej zostanie zainaugurowana uroczysta sesja Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej. Tym czasem świdnicka kuria zaprezentowała logotyp wydarzenia.

Ważnymi znakami, które będą towarzyszyć wiernym w czasie tego ważnego wydarzenia, są specjalnie wybrane hasło, hymn oraz logo, odzwierciedlające duchową misję i cel Synodu.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję