Reklama

Polska

Abp Budzik zaprasza młodzież do Lublina

W archidiecezji lubelskiej trwają już przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016, które odbędą się w Krakowie. – Lublin jest trzecim miastem w życiu Jana Pawła II, zaraz po Wadowicach i Krakowie, dlatego to wielkie wyzwanie dla naszej archidiecezji – podkreślił abp Stanisław Budzik podczas pierwszego spotkania z mediami w kontekście ŚDM.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Metropolita lubelski wyraził gotowość archidiecezji do przyjęcia młodzieży z całego świata, która przybędzie do Polski na Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Zaznaczył, że „to wyzwanie należy traktować jako szansę do odnowy wewnętrznej i przypomnienia sobie o swojej odpowiedzialności za Kościół”. Te przygotowania pokrywają się z trwającymi w diecezji misjami ewangelizacyjnymi. - Jest to wielka szansa dla zaangażowania młodych ludzi nie tylko do współpracy, ale do przyjęcia tego wyzwania misyjnego w Kościele – dodał arcybiskup.

Koordynator przygotowań ŚDM w archidiecezji lubelskiej, ks. dr Adam Bab, zwrócił uwagę, że Światowe Dni Młodzieży mogą przyczynić się do większego zaangażowania mieszkańców archidiecezji lubelskiej we wszelkie akcje logistyczno-ewangelizacyjne. - Wynika to ze struktury ŚDM, bo najpierw młodzież przyjeżdża do różnych diecezji kraju, w którym to spotkanie się odbywa i dopiero stąd udaje się na centralne obchody z udziałem papieża – wyjaśnił koordynator.

Reklama

Ks. Bab skupił się na diecezjalnym wymiarze tego spotkania, które odbywać się będzie pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. W tym ogólnopolskim programie archidiecezji lubelskiej przyświeca biblijna scena wezwania Abrahama pod dębami Mamre. – Wokół tego wątku będzie przeżywany czas pobytu w naszej diecezji młodych z całego świata – powiedział koordynator. Dodał, że te niezwykłe rekolekcje, jakimi jest ŚDM mają nas jednoczyć, by nie było podziału na gości i gospodarzy.

Katarzyna Koguciuk, zastępca koordynatora ŚDM w Lublinie, skupiając się na działaniach w drodze do wydarzenia, zaprosiła wszystkich na wspólne świętowanie „500 dni” do ŚDM. Odbędzie się ono 13 marca o godz. 16.00 na Placu Litewskim w Lublinie. – Po raz pierwszy właśnie wtedy odśpiewamy oficjalny hymn spotkania i będziemy oznajmiać wszystkim, że jesteśmy gotowi na to wyzwanie – zaznaczyła Koguciuk.

Drugim ważnym wydarzeniem są przypadające w dniach 27-29 marca Diecezjalne Dni Młodzieży. – W tym roku w Lublinie młodzi ludzie będą, w myśl tematu spotkania, zastanawiać się „jak zbudować dobry związek?” – precyzuje zastępca koordynatora ŚDM archidiecezji lubelskiej. Uroczystości zakończą się uroczystą Eucharystią poprzedzoną procesją z palmami pod przewodnictwem abp. Budzika.

Reklama

Maciej Kozak, koordynator Departamentu Programowego ŚDM w Lublinie poruszył kwestię organizacji przyjęcia gości z zagranicy i zaangażowania w ten projekt 80 parafii z archidiecezji lubelskiej. – W każdej z tych parafii zostali już powołani liderzy parafialni, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie pobytu gości zza granicy w swoich wspólnotach – mówił Kozak. Wedle przypuszczeń, w archidiecezji podczas ŚDM będzie gościć około 6 tys. młodych ludzi z całego świata.

Kolejnym ważnym aspektem jest peregrynacja Krzyża i Ikony Światowych Dni Młodzieży, która potrwa od 21 sierpnia do 5 września br. – Chcemy, aby znaki ŚDM dotarły do większych miast naszej archidiecezji, jak chociażby Chełm, Kraśnik, Łęczna, czy Świdnik – mówił koordynator Departamentu Programowego.

Światowe Dni Młodzieży to cykl spotkań młodych katolików z całego świata zapoczątkowany w 1985 r. przez papieża Jana Pawła II. Zawsze z tymi spotkaniami wiąże się obecność papieża, a od strony organizacyjnej mają one formę religijnego festiwalu opartego na spotkaniu i modlitwie. Na wzór tego wydarzenie tradycją stało się już organizowanie w Niedzielę Palmową w diecezjach na świecie, Diecezjalnych Dni Młodzieży, gdzie młodzież spotyka się ze swoimi biskupami.

2015-03-09 18:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: Jesteśmy gotowi do przyjęcia uchodźców

[ TEMATY ]

uchodźcy

abp Wiktor Skworc

Episkopa Polski

„Jesteśmy gotowi do ich przyjęcia, do otwarcia naszych domów” – zadeklarował dziś metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, komentując w wypowiedzi dla Radia eM apel papieża Franciszka, by każda parafia w Europie przyjęła uchodźców. Podkreślił, że szybką odpowiedzią na papieski apel i reakcją na potrzeby charytatywne, w tym również potrzeby uchodźców, jest Caritas Archidiecezji Katowickiej, działająca właśnie w parafiach.

Abp Skworc podkreślił, że gotowość na przyjęcie uchodźców wynika zarówno z naszego wspólnego z nimi człowieczeństwa, jak i z Ewangelii, z nauki Jezusa Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łódź: młodzi przygotowują VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

2021-07-29 18:09

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

Kongres Nowej Ewangelizacji

Adobe Stock.pl

W Łodzi trwają przygotowania do VI Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się we wrześniu w Łodzi. W organizację wydarzenia zaangażowana jest archidiecezja i liczne środowiska, w tym wielu ludzi młodych, którzy włączą się wcześniej w modlitewne Jerycho modląc się i objeżdżając na rowerach miasto, a także uczestnicząc w biegach wokół Łodzi.

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w Łodzi od 9 do 11 września. Jego celem jest zarówno refleksja i omówienie narzędzi ewangelizacji w miastach, jak i wyjście do mieszkańców z przesłaniem Ewangelii. Towarzyszy mu hasło: „Miasto - rewitalizacja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję