Reklama

Watykan • Polska

Audiencja generalna

Ewangelizator, jak Piotr, jest posłany do wszystkich

Ewangelizator nie może być przeszkodą w twórczym dziele Boga, przeciwnie – ma pomagać, by ludzie mogli się spotkać w swym sercu z Panem – powiedział Papież w kolejnej środowej katechezie o Dziejach Apostolskich. Podczas audiencji generalnej 16 października br. Franciszek zachęcił do refleksji nad naszą postawą względem niechrześcijan: czy ułatwiamy im spotkanie z Bogiem, a może jesteśmy w tym dla nich przeszkodą?

Na wstępie Ojciec Święty przypomniał, że Pan Bóg chce zbawić wszystkich ludzi. Wymaga to od nas wykraczania poza wszelkie partykularyzmy. Chrześcijanie „powinni otwierać się na innych, żyć z nimi w bliskości, w takim stylu współistnienia, który przemienia wszelką międzyosobową relację w doświadczenie braterstwa”. Zdaniem Papieża, świadkiem takiego procesu „bratania się” jest św. Piotr.

Franciszek przytoczył epizod z 10. rozdziału Dziejów Apostolskich, w którym Piotr najpierw dowiaduje się we śnie, że nie ma już odtąd starotestamentalnego podziału pokarmów na czyste i nieczyste, a potem udaje się do poganina Korneliusza. Kiedy głosi mu Ewangelię, na mieszkańców tego pogańskiego domu zstępuje Duch Święty, po czym Piotr udziela im chrztu.

VN

* * *

Watykan – Warszawa

Data beatyfikacji kard. Wyszyńskiego ustalona

Sługa Boży kard. Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie na pl. Piłsudskiego – poinformował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, podczas briefingu 21 października br. w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Kard. Nycz poinformował również, że promulgacji dekretu beatyfikacyjnego dokona wysłannik papieża Franciszka, którym będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu.

– Mamy czas na przygotowanie się do tej uroczystości i przybliżenie osoby kard. Stefana Wyszyńskiego, zwłaszcza młodym – powiedział kard. Nycz. Zachęcił również wszystkich do włączenia się w to dzieło beatyfikacji.

Podczas briefingu zaprezentowano także logo beatyfikacyjne. Od 21 października br. działa również strona internetowa z informacjami o procesie przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego: www.prymaswyszynski.pl .

Reklama

Za BP KEP

* * *

Ojciec Święty do Polaków

Dziękujemy za Jana Pawła II

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziś wspominamy wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dziękujemy Panu za każde dobro, które dokonało się w Kościele, w świecie i w ludzkich sercach przez jego słowa, czyny i świętość. Pamiętajmy, że jego wezwanie do otwarcia serc dla Chrystusa jest zawsze aktualne. Przez jego wstawiennictwo proszę Pana o obfite dary Ducha Świętego dla was wszystkich, dla waszych rodzin, wspólnot i dla całego Kościoła. Z serca wam błogosławię.

Audiencja generalna, 16 października 2019 r.

VN

* * *

Anioł Pański

Siła modlitwy

Trzeba się otworzyć na radosną nowość Ewangelii i z nową energią nieść w świat Dobrą Nowinę. Franciszek mówił o tym w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 20 października br. Nawiązując do Niedzieli Misyjnej, podkreślił, że pierwszą siłą przepowiadania jest modlitwa.

VN

* * *

Papież do FAO

Niezdrowe odżywianie wymaga nawrócenia

W liście do Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z okazji przypadającego 16 października Światowego Dnia Żywności. Franciszek przypomniał, że na całym świecie jest 820 mln głodnych ludzi i prawie tyle samo cierpiących z powodu nadwagi i niewłaściwych nawyków żywieniowych. „Niezdrowe odżywianie wymaga nawrócenia” – podkreślił Ojciec Święty.

VN

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Idź z miłością do wszystkich, ponieważ twoje życie jest cenną misją: nie jest ciężarem, który trzeba znosić, lecz darem do zaoferowania.

2019-10-22 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PŚ w skokach - Żyła trzeci w Ruce, wygrana Laniska

2022-11-26 11:41

[ TEMATY ]

sport

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej Ruce. Zwyciężył Słoweniec Anze Lanisek, drugi był Austriak Stefan Kraft. Czwartą pozycję wywalczył lider cyklu Dawid Kubacki, który dwukrotnie wygrał na inaugurację sezonu w Wiśle.

Żyła po raz dwudziesty w karierze stanął na podium konkursu Pucharu Świata.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Siostry Nazaretanki wspominają założycielkę swojego Zgromadzenia

2022-11-26 12:05

[ TEMATY ]

nazaretanki

Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek

Na 25 listopada przypada liturgiczne wspomnienie Franciszki Siedliskiej (błogosławionej Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza) , założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, także patronki wielu instytucji prowadzonych przez Zakon. (szkoły, przedszkola, świetlice). 2022 rok to także 180 lat od narodzin Franciszki Siedliskiej i 120 od śmierci. Oba zdarzenia przypadały na listopad.

W związku z tym ważnym dla Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek dniem w oficjalnych social mediach zgromadzenia pojawiły się specjalne życzenia od Siostry Przełożonej Prowincjalnej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, Prowincji Warszawskiej Wiesławy Hyzińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję