Reklama

Dookoła świata

Gra o brexit trwa

Czy nowe porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wypracowane przez strony: unijną i brytyjską, wejdzie w życie – tego na początku tygodnia nikt nie mógł przewidzieć. Nie doszło w ogóle do głosowania nad umową brexitową, więcej – brytyjski parlament wstrzymał jej przyjęcie i wymusił na premierze Borisie Johnsonie przesłanie wniosku do UE o wydłużenie terminu brexitu do 31 stycznia 2020 r. Johnson przesłał list, ale... go nie podpisał. W innym, podpisanym, stwierdził, że przesuwanie terminu... nie ma sensu. Obserwatorzy załamali ręce, nic już nie rozumiejąc.

W porozumieniu sporna kwestia granicy między Irlandią a Irlandią Północną została uzgodniona. Przewiduje ono pozostanie Irlandii Północnej w granicach brytyjskiego terytorium celnego i uniemożliwia powstanie „twardej” granicy między Irlandią a Irlandią Północną, chroni ponadto gospodarkę wyspy i jednolitość unijnego rynku. Niestety, porozumienie musiało zostać zatwierdzone przez Izbę Gmin...

Johnson i kierowana przez niego rządząca Partia Konserwatywna mieli nadzieję, że uda im się zebrać kolejne głosy, które pozwolą na przyjęcie przez parlament wynegocjowanej umowy brexitowej. Partia Pracy zapowiedziała, że chce doprowadzić do referendum w sprawie umowy Johnsona. Gdyby się to udało, taniec wokół brexitu wciąż by trwał – ze szkodą dla wszystkich, z politycznym zyskiem dla brytyjskiej opozycji.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Nie dla Bałkanów

Nie udało się przekonać prezydenta Francji Emmanuela Macrona do zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych do UE dla Albanii i Macedonii Północnej. Sceptycznie nastawionych do negocjacji było kilka państw, ale właśnie Francja je zablokowała na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Choć przyznano, że zarówno Macedonia Północna, jak i Albania wykonały ogromną pracę, a komisarz ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji ws. rozszerzenia Johannes Hahn ostrzegał, iż negatywna decyzja UE zaważy na jej wiarygodności, widać, że Francuzi obawiają się dalszego zmniejszania znaczenia swojej roli w UE. Jak powiedział Hahn, brak decyzji UE wzmacnia pozycje innych graczy w regionie. Lukę będą chciały wypełnić aktywne na Bałkanach Zachodnich Rosja, Chiny i Turcja. Unia Europejska już 3 lata zmaga się z decyzją o otwarciu negocjacji dla tych dwóch państw. Do zeszłego roku w przypadku Macedonii Północnej przeszkodą był prawie 30-letni spór o nazwę tego państwa z Grecją, ale został on rozwiązany.

Reklama

jk

* * *

Chcą odcisków

Nikt nas nie zmusza do podróży do Rosji... Obowiązkowe pobieranie odcisków palców od wszystkich wjeżdżających do tego kraju cudzoziemców, niezależnie od celu ich wizyty, planują jego władze. O regulacji mówił wiceszef MSW Rosji Aleksandr Gorowoj na spotkaniu szefów służb specjalnych w Soczi. Przyjęcie odpowiedniej ustawy ma m.in. zapobiegać wjazdowi do kraju niepożądanych osób. Co roku do Rosji przyjeżdża ok. 17 mln obcokrajowców. Stowarzyszenie Operatorów Turystycznych Rosji ostrzega jednak, że wprowadzenie obowiązkowego pobierania odcisków palców od wszystkich wjeżdżających do Rosji obniży napływ turystów o 15-20 proc.

jk

* * *

Homocola

Koncern Coca-Cola został ukarany za promocję homoseksualizmu. Jego kampania plakatowa pod hasłem #loveislove złamała ustawę zakazującą reklam, które mogą zaszkodzić fizycznemu, duchowemu, emocjonalnemu lub moralnemu rozwojowi dzieci i młodzieży – uznały władze komitatu (województwa) peszteńskiego. Koncern został zobowiązany, by w przyszłości nie ponawiać takich akcji, i ukarany grzywną w wysokości 500 tys. forintów (ok. 6,5 tys. zł). Latem trwała na Węgrzech kampania zachęcająca do akceptacji homoseksualizmu. Produkt reklamowały na plakatach jednopłciowe pary. Butelki coca-coli były prezentowane na tęczowym tle z napisami: „Miłość to miłość. Zero cukru, zero przesądów”. Takie butelki były również sprzedawane na największym festiwalu muzycznym na Węgrzech – Sziget. Apel o bojkot produktów Coca-Coli wystosował prawicowy Ruch Naszego Domu, który prowadził protesty przeciwko tym produktom.

wd

* * *

Bez ograniczeń

Niemcy są jedynym krajem w Europie, który nie ma oficjalnego ograniczenia prędkości na autostradach. I nadal nim będą. Bundestag zagłosował ogromną większością głosów przeciwko propozycji ograniczenia tej prędkości do 130 km/h, którą zgłosiła Partia Zielonych. Jej politycy chcieli, by nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia przyszłego roku. Według Zielonych, zwiększyłoby to bezpieczeństwo, poprawiłoby płynność ruchu drogowego i pozytywnie wpłynęłoby na środowisko. Zdaniem niemieckiego ministra transportu Andreasa Scheuera, takie ograniczenie „przeczy zdrowemu rozsądkowi”.

jk

2019-10-22 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję