Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2019, str. 8-9

Pielgrzymka wodociągowców

W trosce o czystość wody i środowiska

Ponad 3,5 tys. osób uczestniczyło w 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Polsce w dniach 12-13 października br. Organizatorem tegorocznego spotkania było przemyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, stąd Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, a koncelebrował ks. Grzegorz Krząkała, krajowy duszpasterz tej grupy zawodowej.

– Ludzie będą potrzebować wody, oni się cieszą, kiedy troszczymy się o naturę. Wtedy, kiedy służymy z otwartością i zaangażowaniem serca, jak czynił nasz Pan Jezus Chrystus, naśladujemy Go, otwieramy się tak, jak On otwierał się na potrzebujących, przychodził im z pomocą, tak samo i my jesteśmy wezwani, żeby taką postawę przyjmować. (...) Służąc poszczególnym osobom, naszym miejscowościom, służymy też naszej ojczyźnie, którą kochamy i pragniemy, żeby ona mogła się rozwijać, żeby ludzie cieszyli się owocem naszej pracy, którą podejmujemy – powiedział w homilii ksiądz biskup.

Rycerze Kolumba

Realizują się w pomaganiu

Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba w dniach 11-12 października br. zgromadziła ponad 600 rycerzy wraz z rodzinami. Rycerze Kolumba to międzynarodowa organizacja katolickich mężczyzn o charakterze charytatywnym. W Polsce działa ich prawie 6 tys. – realizują się w działalności na rzecz swoich parafii, społeczności lokalnych i w dziełach miłosierdzia. – Co roku przed Matką Bożą się modlimy, dziękujemy Jej i prosimy o dalsze siły do naszych działań – powiedział Tomasz Wawrzkowicz, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Jak co roku jasnogórska pielgrzymka łączyła się z konkretnym dziełem miłosierdzia – pielgrzymi przywieźli dary dla Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” pw. Świętego Ducha. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski w zastępstwie abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, kapelana stanowego Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce.

Reklama

Ślubowanie kadetów

Strażak zawsze na służbie

Mszą św. na Jasnej Górze 11 października br. rozpoczęła się uroczystość ślubowania słuchaczy 23. turnusu Studium Dziennego Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Przybyli: 94 kadetów pierwszego rocznika, ich rodziny oraz kadra kierownicza z komendantem – mł. bryg. Piotrem Plackiem. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

Ślubowaniem kadeci rozpoczynają dwuletni okres przygotowania do pełnienia strażackiej służby. Dzień ślubowania zbiegł się z obchodami 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły PSP. – 25 lat to jest prawie 6,7 tys. absolwentów oraz kilkadziesiąt tysięcy osób, które wzięły udział w szkoleniach doskonalenia zawodowego, we wszystkich formach kształcenia, które wykorzystujemy w Państwowej Straży Pożarnej – podkreślił komendant Placek.

– W ślubowaniu wchodzi się na całego w służbę, na całego w troskę – powiedział bp Przybylski. – Nie można być strażakiem tylko na 8 godzin, chociaż czasem może tak wyglądać zaangażowanie zawodowe, ale przecież w mundurze czy nie – po ślubowaniu będziecie zawsze strażakami i zawsze na służbie.

Funkcjonariusze Służby Więziennej

W służbie ochrony społeczeństwa

Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej 12 października br. zgromadziła – już po raz 23. – ponad 600 osób: kadrę kierowniczą Służby Więziennej, kapelanów i pracowników zakładów karnych.

Generał Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej, podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w obchody 100. rocznicy Służby Więziennej w Polsce. Dekret organizujący polskie więziennictwo został podpisany przez Józefa Piłsudskiego 8 lutego 1919 r. – Przychodzimy się tu także pomodlić, w tym miejscu tak ważnym dla nas, Polaków. Nasze 100-lecie wpisuje się w historię tego świętego miejsca – podkreślił. Poinformował też, że aktualnie w więzieniach przebywa ponad 75 tys. osadzonych, a pracuje tam ponad 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Reklama

Mszy św. przewodniczył ks. Adam Jabłoński, naczelny kapelan więziennictwa.

* * *

Krótko

16 października br. z comiesięczną pielgrzymką na Jasną Górę przybyli mieszkańcy Wadowic – rodzinnego miasta św. Jana Pawła II. Modlitwa przypadła w 41. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wierni z Wadowic modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego pod przewodnictwem ks. inf. Jakuba Gila, emerytowanego proboszcza parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Po Apelu wadowiczanie pozostali w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na nocnym czuwaniu.

16 października br. odbyła się 6. Pielgrzymka Uniwersytetów Trzeciego Wieku – pielgrzymi przybywają tradycyjnie w rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły. Organizatorem jest Radomszczański Uniwersytet III Wieku przy Społecznej Akademii Nauk.

16 października br., w ramach Dnia Papieskiego, na specjalnym spotkaniu podsumowano jasnogórskie obchody 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę. Odbywały się one w ramach projektu edukacyjnego „Nadzieja. Zwycięstwo”, wspartego przez program ministerialny „Niepodległa”. Wydarzenia w ramach projektu podsumowali: przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra i śląska kurator oświaty Urszula Bauer. W projekt włączyło się ponad 100 szkół z regionu częstochowskiego.

17 października br. odbyło się spotkanie zespołu ds. tworzenia Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Było to już trzecie robocze spotkanie, po podpisaniu deklaracji w sprawie współpracy przez generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego i marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Przedmiotem spotkania były omówienie aktualnego stanu przygotowań do stworzenia Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów na terenie woj. śląskiego oraz przygotowanie planu kolejnych działań związanych z realizacją tego przedsięwzięcia.

www.jasnagora.com
2019-10-22 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

„Anielska podróż do Betlejem” - adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych

2022-11-25 20:38

[ TEMATY ]

Kraków

adwent

Karol Porwich/Niedziela

„Anielska podróż do Betlejem” to adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych. O tym, jak stawać się aniołami na co dzień w każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 z dziećmi rozmawiał będzie ks. Dariusz Chrostowski, duszpasterz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Rekolekcje są dopełnieniem materiałów przygotowanych przez Wydawnictwo św. Stanisława BM.

W każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 będzie można spotkać się na kanale You Tube Archidiecezji Krakowskiej i platformie Spotify, aby razem z dziećmi podsumować to, jak udało się przeżyć kolejne tygodnie oczekiwania na Boże Narodzenie.

CZYTAJ DALEJ

Siostry Nazaretanki wspominają założycielkę swojego Zgromadzenia

2022-11-26 12:05

[ TEMATY ]

nazaretanki

Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek

Na 25 listopada przypada liturgiczne wspomnienie Franciszki Siedliskiej (błogosławionej Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza) , założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, także patronki wielu instytucji prowadzonych przez Zakon. (szkoły, przedszkola, świetlice). 2022 rok to także 180 lat od narodzin Franciszki Siedliskiej i 120 od śmierci. Oba zdarzenia przypadały na listopad.

W związku z tym ważnym dla Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek dniem w oficjalnych social mediach zgromadzenia pojawiły się specjalne życzenia od Siostry Przełożonej Prowincjalnej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, Prowincji Warszawskiej Wiesławy Hyzińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję