Reklama

Troska o „Żywe kamienie”

Niedziela Ogólnopolska 43/2019, str. 30

furca.org

Fundamentem Kościoła są jego pasterze, dlatego jest tak ważne, by mieli oni ugruntowaną wiarę i głębokie rozumienie nauczania katolickiego – tłumaczy Maciej Mazurkiewicz, prezes Fundacji Rzymskiego Centrum Akademickiego (FURCA). Powstała ona w 2014 r., by zbierać środki na finansowanie studiów polskich księży na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

– Gdy niespełna 3 lata temu wraz z grupą osób różnych stanów i zawodów tworzyliśmy fundację mającą wspierać edukację polskich księży w Rzymie, mieliśmy przed oczyma prostą prawdę: duchowni w sposób szczególny potrzebują rzetelnej formacji, wszechstronnego wykształcenia, mocnych argumentów, by głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie – mówi Maciej Mazurkiewicz.

– Święty Jan Paweł II wskazywał na rolę świeckich w ewangelizacji świata w XXI wieku. Objawia się ona w poczuciu odpowiedzialności za Kościół, w tym za „żywe kamienie” tworzące jego fundamenty – za księży. Zależy nam na tym, żeby świeccy tę odpowiedzialność konkretyzowali: modlitwą, umartwieniem i w miarę możliwości wsparciem materialnym – dodaje.

Obecnie na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża uczy się 8 Polaków, a studia ukończyło 154 polskich księży, pochodzących z 32 diecezji. Wśród absolwentów są 3 biskupi.

Wychodzenie na krańce świata

Rzymska uczelnia należy do najbardziej prestiżowych w Europie. Dziś kształci się tam ponad 1000 studentów z 75 krajów.

– Papież Franciszek mówi o tym, żeby wychodzić na krańce świata, krańce kontynentów. I że tym najnowszym kontynentem jest kontynent cyfrowy – świat internetu, mediów. Tam Kościół i Ewangelia muszą też być obecne i do tego m.in. przygotowuje ten uniwersytet. Są przedmioty praktyczne, takie jak poznanie telewizji, radia i pracy dziennikarskiej – mówi ks. Krzysztof Seroka z diecezji ełckiej, który w Rzymie studiuje komunikację społeczną.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, obecnie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, podkreśla, że każdy student na Uniwersytecie Świętego Krzyża ma swojego opiekuna studiów (tutora), który pomaga mu w planowaniu i optymalnym wykorzystaniu czasu pracy.

Reklama

Formacja w Rzymie

Sam wysoki poziom nauczania to nie wszystko. – Najważniejszym celem formacyjnym w Uniwersytecie Świętego Krzyża jest to, by księża studenci byli dobrymi kapłanami, kapłanami na 100 procent – podkreśla prezes FURCA.

Święty Jan Paweł II – który sam studiował w Rzymie – mówił, że dla tego, kto ma szczęście zatrzymać się w stolicy chrześcijaństwa, bardziej niż studia ważne jest „uczyć się samego Rzymu”.

– Studia w Rzymie ułatwiają wzrastanie w katolickości, w trosce o jedność Kościoła i w miłości do Ojca Świętego. Są to aspekty niezmiernie ważne w życiu każdego kapłana – mówi ks. Jan O’Dogherty, przedstawiciel Uniwersytetu Świętego Krzyża w Polsce.

Wspierając, zyskujesz

– Jestem przedsiębiorcą, działam w różnych krajach. Wspieram finansowo kształcenie księży na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, bo wiem, że oferowana tam edukacja zwróci się z nawiązką. Trafiająca w sedno homilia, mocne argumenty merytoryczne w debatach telewizyjnych w kwestiach kluczowych dla chrześcijanina są nie do przecenienia. Dobry ksiądz powinien być mocny duchowo i intelektualnie. To jest bardzo ważne w czasach kryzysu wiary młodego pokolenia i funkcjonowania stereotypu księdza, który głosi słowo Boże długo i monotonnie – mówi Michał Leopolt z Gdańska.

Aktywne wspieranie księży na drodze do świętości jest naszym wkładem, który możemy ofiarować Kościołowi. Ta troska i ten wysiłek bez wątpienia przyniosą nam zasługę w niebie – podkreśla Maciej Mazurkiewicz.

Potrzeba wielu osób, które wesprą fundację FURCA modlitwą, umartwieniem i wpłatami na stypendia. Każde ofiarowane 199 zł to w przeliczeniu tydzień nauki księdza w Rzymie, ale liczy się każda złotówka wpłacona na stypendia.

Więcej informacji na stronie: www.furca.org

Wpłat na stypendia dla polskich księży można dokonywać na konto Fundacji w mBank S.A.: 81 1140 2004 0000 3202 7530 7796.

2019-10-22 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Bielskie Wieczory Uwielbienia u salwatorianów

2023-01-30 19:12

[ TEMATY ]

salwatorianie

uwielbienie

Marcin Zieliński

Andrzej Omyliński

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

W salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski odbywają się Bielskie Wieczory Uwielbienia.

Na spotkania składa się Msza św., świadectwo zaproszonych gości i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję