Reklama

Troska o „Żywe kamienie”

Niedziela Ogólnopolska 43/2019, str. 30

furca.org

Fundamentem Kościoła są jego pasterze, dlatego jest tak ważne, by mieli oni ugruntowaną wiarę i głębokie rozumienie nauczania katolickiego – tłumaczy Maciej Mazurkiewicz, prezes Fundacji Rzymskiego Centrum Akademickiego (FURCA). Powstała ona w 2014 r., by zbierać środki na finansowanie studiów polskich księży na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

– Gdy niespełna 3 lata temu wraz z grupą osób różnych stanów i zawodów tworzyliśmy fundację mającą wspierać edukację polskich księży w Rzymie, mieliśmy przed oczyma prostą prawdę: duchowni w sposób szczególny potrzebują rzetelnej formacji, wszechstronnego wykształcenia, mocnych argumentów, by głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie – mówi Maciej Mazurkiewicz.

– Święty Jan Paweł II wskazywał na rolę świeckich w ewangelizacji świata w XXI wieku. Objawia się ona w poczuciu odpowiedzialności za Kościół, w tym za „żywe kamienie” tworzące jego fundamenty – za księży. Zależy nam na tym, żeby świeccy tę odpowiedzialność konkretyzowali: modlitwą, umartwieniem i w miarę możliwości wsparciem materialnym – dodaje.

Obecnie na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża uczy się 8 Polaków, a studia ukończyło 154 polskich księży, pochodzących z 32 diecezji. Wśród absolwentów są 3 biskupi.

Wychodzenie na krańce świata

Rzymska uczelnia należy do najbardziej prestiżowych w Europie. Dziś kształci się tam ponad 1000 studentów z 75 krajów.

– Papież Franciszek mówi o tym, żeby wychodzić na krańce świata, krańce kontynentów. I że tym najnowszym kontynentem jest kontynent cyfrowy – świat internetu, mediów. Tam Kościół i Ewangelia muszą też być obecne i do tego m.in. przygotowuje ten uniwersytet. Są przedmioty praktyczne, takie jak poznanie telewizji, radia i pracy dziennikarskiej – mówi ks. Krzysztof Seroka z diecezji ełckiej, który w Rzymie studiuje komunikację społeczną.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, obecnie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, podkreśla, że każdy student na Uniwersytecie Świętego Krzyża ma swojego opiekuna studiów (tutora), który pomaga mu w planowaniu i optymalnym wykorzystaniu czasu pracy.

Reklama

Formacja w Rzymie

Sam wysoki poziom nauczania to nie wszystko. – Najważniejszym celem formacyjnym w Uniwersytecie Świętego Krzyża jest to, by księża studenci byli dobrymi kapłanami, kapłanami na 100 procent – podkreśla prezes FURCA.

Święty Jan Paweł II – który sam studiował w Rzymie – mówił, że dla tego, kto ma szczęście zatrzymać się w stolicy chrześcijaństwa, bardziej niż studia ważne jest „uczyć się samego Rzymu”.

– Studia w Rzymie ułatwiają wzrastanie w katolickości, w trosce o jedność Kościoła i w miłości do Ojca Świętego. Są to aspekty niezmiernie ważne w życiu każdego kapłana – mówi ks. Jan O’Dogherty, przedstawiciel Uniwersytetu Świętego Krzyża w Polsce.

Wspierając, zyskujesz

– Jestem przedsiębiorcą, działam w różnych krajach. Wspieram finansowo kształcenie księży na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, bo wiem, że oferowana tam edukacja zwróci się z nawiązką. Trafiająca w sedno homilia, mocne argumenty merytoryczne w debatach telewizyjnych w kwestiach kluczowych dla chrześcijanina są nie do przecenienia. Dobry ksiądz powinien być mocny duchowo i intelektualnie. To jest bardzo ważne w czasach kryzysu wiary młodego pokolenia i funkcjonowania stereotypu księdza, który głosi słowo Boże długo i monotonnie – mówi Michał Leopolt z Gdańska.

Aktywne wspieranie księży na drodze do świętości jest naszym wkładem, który możemy ofiarować Kościołowi. Ta troska i ten wysiłek bez wątpienia przyniosą nam zasługę w niebie – podkreśla Maciej Mazurkiewicz.

Potrzeba wielu osób, które wesprą fundację FURCA modlitwą, umartwieniem i wpłatami na stypendia. Każde ofiarowane 199 zł to w przeliczeniu tydzień nauki księdza w Rzymie, ale liczy się każda złotówka wpłacona na stypendia.

Więcej informacji na stronie: www.furca.org

Wpłat na stypendia dla polskich księży można dokonywać na konto Fundacji w mBank S.A.: 81 1140 2004 0000 3202 7530 7796.

2019-10-22 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie: prosimy Boga, żeby to nigdy się nie powtórzyło

2022-11-26 08:36

[ TEMATY ]

ekumenizm

Wielki Głód

kard. Kazimierz Nycz

Family News Service

Wspominamy Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-34 po to, aby prosić Boga, żeby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc modlitwie w kościele św. Barbary w Warszawie. Wieczorem 25 listopada upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie i modlono się o pokój.

„Nie zapominamy o uchodźcach. Bracia z Ukrainy czekają na naszą pomoc. Módlmy się za nich, za naród ukraiński, ale módlmy się także za nas, żebyśmy zdali egzamin, żebyśmy w tym pomaganiu, w tym pełnieniu miłości bliźniego, po prostu wytrwali” – powiedział kard. Nycz do zgromadzonych w warszawskim kościele.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

Grupa C: Polska - Arabia Saudyjska 2:0 (1:0).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję