Reklama

Drogowskazy

Jacy tak naprawdę jesteśmy?

Byliśmy świadkami ogromnej walki przedwyborczej między różnymi ugrupowaniami partyjnymi, które musiały sprecyzować swoje programy wyborcze. Ze smutkiem zauważam, że wartości chrześcijańskie dla wielu naszych braci Polaków straciły swoje znaczenie. Myślę więc, że wyniki wyborów, które przynoszą radość PiS-owi, powinny jednak być przedmiotem zastanowienia biskupów i duszpasterzy oraz wszystkich, którzy w sposób odpowiedzialny patrzą w przyszłość zarówno naszej ojczyzny, jak i Europy, i świata.

Przy okazji zastanówmy się, na czym polega głośny już podział polskiego społeczeństwa – niektórzy mówią tu tylko o podziale politycznym. Chciałbym zauważyć, że w Polsce są ludzie, którzy opowiadają się za tradycją chrześcijańską, za naszą dotychczasową kulturą, za rodziną, dla których istnieje świat wartości, który ma także wymiar patriotyczny. Ale istnieje też druga grupa Polaków, podążająca za opcją, która nie uznaje powyższego świata wartości, która utożsamia się z opcjami lewackimi – za tzw. swobodą moralną, „nowościami” w dziedzinie etyki itp. Są wreszcie tacy, którzy mają wręcz chorobliwy stosunek do wszystkiego, co jest związane z Dekalogiem i Kościołem.

Jest to więc konkretny materiał do głębszego studium i analiz.

Reklama

Ruch „Europa Christi” w trosce o wyraz naszej szeroko pojętej kultury przypomina to, co przekazywał nam św. Jan Paweł II. Jego nauczanie jest ciągle żywe i aktualne, o czym mogliśmy się przekonać podczas spotkania modlitewnego „Polska pod Krzyżem” we Włocławku – wydawało się, że Ojciec Święty w ten wieczór przybył, żeby przekazać nam to ważne przesłanie. To permanentny program pracy ewangelizacyjnej i wychowawczej.

Podejmujemy też obecnie w Ruchu „Europa Christi” bardzo dużą pracę nad Kartą Praw Rodziny. Sesje kongresowe, które odbyły się ostatnio w Lublinie i w Warszawie, oraz sesja, która odbędzie się 11 listopada br. we Wrocławiu, podejmują tematy tego ważnego dokumentu Stolicy Apostolskiej i Jana Pawła II – Papieża Rodziny. Ciągle staramy się też o to, by św. Jan Paweł II został ogłoszony współpatronem Europy i doktorem Kościoła. Jego hasło z 22 października 1978 r.: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” – jest wyjątkowo ważne dla ludzi XXI wieku.

2019-10-22 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak często się spowiadać?

[ TEMATY ]

spowiedź

sakrament pokuty i pojednania

sakramenty

cykl o sakramentach

Karol Porwich/Niedziela

„Drugie przykazanie («Przynajmniej raz w roku spowiadać się») zapewnia przygotowanie do Eucharystii przez przyjęcie sakramentu pojednania, który jest kontynuacją dzieła nawrócenia i przebaczenia zapoczątkowanego na chrzcie” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2042).

Zasłyszane w jednym z włoskich sanktuariów:

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Niedziela Ogólnopolska 50/2006, str. 27

[ TEMATY ]

Matka Boża z Guadalupe

Juan Diego

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swej wizyty w Meksyku 31 lipca 2002 r. wyniósł Juana Diego do chwały ołtarzy. Został on pierwszym świętym Indianinem.

Tereny dzisiejszego Meksyku od dawna zamieszkiwały różne plemiona, w tym również Majowie, którzy wówczas tworzyli silne państwo i charakteryzowali się wysoką kulturą. W XI stuleciu imperium Majów podbili Aztekowie, którzy przywędrowali z północy kontynentu i osiedlili się na tym terenie. Aztekowie stopniowo podporządkowywali sobie tubylcze plemiona oraz niweczyli kulturę Majów. Konkwista hiszpańska (1519-21 r.) pod wodzą Hernána Cortésa położyła kres imperium Aztekow.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję