Reklama

Wyrównywanie szans

Proces cyfryzacji obejmuje swoim zasięgiem coraz więcej sfer życia społecznego, począwszy od tego, w jaki sposób się uczymy, dbamy o zdrowie czy spędzamy wolny czas. Rewolucja cyfrowa wpływa również istotnie na rynek pracy, m.in. przez tworzenie nowych możliwości zatrudnienia i wysoko płatnych miejsc pracy, a także bardziej elastycznych sposobów jej organizacji. Cyfrowa transformacja społeczeństwa i gospodarki to zjawisko nie do powstrzymania, dlatego posiadanie umiejętności cyfrowych jest niezbędne do zagwarantowania pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Dla kobiet i dziewcząt może być ponadto bramą dostępu do nowych możliwości oraz potężnym narzędziem zwiększania równości płci. Niestety, w Unii Europejskiej na każde 1000 kobiet z wyższym wykształceniem zaledwie 24 to absolwentki kierunków związanych z ICT (teleinformatyką), a tylko 6 z nich kontynuuje pracę na stanowiskach cyfrowych. Dla porównania – udział mężczyzn pracujących w sektorze cyfrowym jest 3,1 razy większy.

W obliczu tych statystyk europoseł Jadwiga Wiśniewska, jako sprawozdawca z ramienia grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, na forum Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia zgłosiła poprawki do opinii budżetowej na 2020 r., których celem jest wyrównywanie szans kobiet na szybko zmieniającym się rynku pracy. Europoseł zwróciła uwagę na potrzebę wprowadzania elastycznych form zatrudnienia, które sprzyjają aktywności zawodowej młodych matek. – Bardziej elastyczne sposoby organizacji pracy, takie jak telepraca, mogą służyć jako środek sprzyjający lepszemu godzeniu obowiązków zawodowych i domowych zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska. Zwróciła też uwagę na istotny problem luki cyfrowej, czyli dysproporcji w dostępie i korzystaniu z technologii informacyjno-komunikacyjnych, która występuje między kobietami i mężczyznami. – Aby osiągnąć równość płci, dziewczęta i młode kobiety potrzebują równego dostępu do technologii i szkoleń cyfrowych – przekonywała europoseł. Jednocześnie zaproponowała, żeby przeznaczać większe środki na edukację oraz szkolenia, a także na wspieranie kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą.

Reklama

– W swoich poprawkach położyłam nacisk przede wszystkim na wspieranie kobiet w sferze technologii, gdyż jest to przyszłość rynku pracy i kobiety nie powinny pozostawać w tyle za mężczyznami. Należy przeznaczać środki na zachęcanie kobiet do zainteresowania się gospodarką cyfrową oraz takimi sektorami, jak ICT, nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka, a także wspierać je w tym zakresie – podsumowała Wiśniewska.

Poprawki zgłoszone przez europoseł zostały przyjęte znakomitą większością głosów, co nie tylko dowodzi skuteczności eurodeputowanej na forum Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, zdominowanej przecież przez środowiska liberalno-lewicowe, ale jest jednocześnie sukcesem wszystkich kobiet, które chcą się rozwijać.

2019-10-22 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję