Reklama

Niedziela Przemyska

Ku odważnym marzeniom

Niedziela przemyska 43/2019, str. 2-3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Dzień Papieski

młodzież

Ks. Piotr Czarniecki

Młodzi przyjęli z rąk biskupów zapalone świece – światło Jezusa Chrystusa

Młodzi przyjęli z rąk biskupów zapalone świece – światło Jezusa Chrystusa

Czas, w którym zaczyna się nowe, powraca na arenę cyklicznie. Za nami nowy rok szkolny i akademicki, a już rozpoczyna się nowy rok duszpasterski z programem zatytułowanym: „Eucharystia daje życie”. XIX Dzień Papieski oraz inauguracja Roku Duszpasterskiego to okazja, żeby zaprosić młodzież archidiecezji przemyskiej i społeczność Szkół Jana Pawła II na pielgrzymkę do katedry. W niedzielę 13 października Msza św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala, z homilią bp. Jana Ozgi z Kamerunu zainaugurowała nowy rok pracy formacyjnej. W Bursie przy ul. Chopina podczas warsztatów muzycznych Diakonia pod okiem ks. Tadeusza Białego przygotowywała się do animacji wydarzenia. Młodzi pod batutą dr Moniki Brewczak intensywnie ćwiczyli pieśni na spotkanie, liturgię i koncert.

W niedzielny poranek widać było grupy młodych zdążające najpierw do Seminarium, gdzie o godz. 10.00 w auli odbyło się zawiązanie wspólnoty. Zaczęło się od: „Przyjdź, Duchu Święty, napełnij serca Twych wiernych i zapal w nas Twój ogień, ogień miłości Twej”. Spotkanie było też przygotowaniem do wyjazdu na Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu i Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Młodzi wysłuchali świadectw swoich kolegów, którzy wcześniej brali udział w spotkaniach. Ich świadectwa przeplatały pieśni „Cieszmy się” czy „Tylko w Bogu jest zbawienie”. Duszpasterze podali informacje na temat wyjazdów na spotkania. Koncert Diakonii poprzedziło słowo Dyrygentki o wychowaniu do patriotyzmu, czemu służą pieśni z nowej płyty o Bogu i Ojczyźnie. Zacytowała słowa Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, po nich młodzi zaśpiewali m.in. „Kto ty jesteś", „A oni szli”.

Reklama

Kwadrans po 11.00 z ogrodu seminaryjnego wyruszyła procesja młodych do archikatedry. Wypełnili ją po brzegi. Abp Adam rozpoczynając Eucharystię, powitał młodzież i gości przybyłych na tę okoliczność, wspomniał o XIX Dniu Papieskim, nadzwyczajnym miesiącu misyjnym i prosił bp. Jana Ozgę, misjonarza z Kamerunu, o słowo zachęty do młodzieży.

W homilii bp Jan wskazał na aktualność wezwania: „Wstańcie. Chodźmy” – bo to jest nowa dynamika, dynamika chrześcijanina, który idąc przez świat, winien zostawić dobre ślady. „Nie lękajcie się” – słowa Jana Pawła II pomagają pokonać lęk, aby w pokoju ducha wejść w głębię swojego powołania, które rozpoczął chrzest. Maryja, patronka czasu modlitwy różańcowej stanęła w gronie tych, którzy zgodzili się z Bożą wizją swojego życia: „Oto ja służebnica Pańska”. Zdaniem bp. Jana świat misyjny pokazuje wzory odwagi i męstwa. Misjonarz mówił o chłopcu, który miał odwagę odejść na bok od grupy bawiących się i uklęknąć, bo przechodziła procesja z krzyżem. Przywołał wzruszające spotkanie z katolikami z Chin, którzy prosili na lotnisku o błogosławieństwo. Mówił o niesłyszącej Natalii z Kamerunu i niezwykłym pragnieniu sakramentu małżeństwa.

Zwracając się do młodych, wiele razy wymówił słowo – „zaryzykujmy”: odważne marzenia, zaangażowanie w dobro, nowe życie, szlachetne ślady. Zaryzykujmy noszenie krzyżyka, dobre słowa, chrześcijańskie powitanie, odrzućmy trąd nihilizmu i grzechu, bycia jak inni, a pozwólmy prowadzić się Chrystusowi. Po Komunii św. eklezjalne grupy parafialne z różnych dekanatów i wspólnot formacyjnych przyjęły z rąk biskupów zapalone świece – światło Jezusa Chrystusa, którym winni się dzielić z innymi i przekazywać je dalej. Pieśń „Pan woła, pokochaj Mnie” towarzyszyła gestowi odbierania światła.

Młodzi przyjęli pasterskie błogosławieństwo i przeszli na plac Niepodległości pod pomnik Jana Pawła II, gdzie czekała na nich wojskowa grochówka. Dynamizm młodości, energia, zapał, śpiew, taniec – to wszystko jeszcze długo drgało w powietrzu, zanim ucichła kolejna odsłona młodego Kościoła, a może nie ucichła, tylko przeniosła się w inne rejony, gdzie będzie wzrastać i promieniować.

2019-10-22 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sulisławickie uroczystości

Niedziela sandomierska 38/2015, str. 7

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Archiwum Adama Lisowskiego

Obraz Pani Sulisławickiej nieśli strażacy

Obraz Pani Sulisławickiej nieśli strażacy

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny do sulisławskiego sanktuarium przybywają liczne pielgrzymki z okolicznych parafii i miejscowości.
Jest to też święto rolników, którzy dziękują za plony i proszą Maryję o opiekę

Uroczystości rozpoczynają się już w wigilię maryjnego święta. W tym roku w pieszych pielgrzymkach przybyli pątnicy z Połańca, Rytwian, Sandomierza, Iwanisk, Mydłowa i wielu innych miejscowości. Mszy św. wieczornej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, sprawując ją razem z kapłanami pielgrzymami i Księżmi Zmartwychwstańcami, kustoszami Sanktuarium. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów oraz liczni pielgrzymi. Podczas homilii Ksiądz Biskup, odnosząc się do Maryjnego święta, podkreślał znaczenie troski o ochronę życia ludzkiego i docenienie wartości macierzyństwa. – Świadomość tego, że ludzkie życie jest święte i bezcenne stale wzrasta. Znacząco zmalała w naszym kraju liczba zwolenników aborcji. Pomimo tego jest ona nadal dokonywana przez polskie kobiety w kraju i za granicą, legalnie i nielegalnie. Trudno wyrazić wielkość tego dramatu. Jedno życie zostaje przerwane, drugie napełnia się bólem, lękiem, wyrzutami sumienia. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu Franciszkowi za to, że z okazji Roku Miłosierdzia otworzył szeroko ramiona Kościoła, aby przygarnąć winnych dokonania aborcji, którzy okażą skruchę. Przypominając o tym, że aborcja jest czymś głęboko niesprawiedliwym Ojciec Święty udzielił wszystkim kapłanom na czas jubileuszowego Roku Miłosierdzia władzy rozgrzeszenia z grzechu aborcji – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz. – Potrzeba jednak w dalszym ciągu wielkiej pracy edukacyjnej, aby obrona życia poczętego stała się jeszcze bardziej skuteczna. A przecież nie mniej aktualny jak aborcja jest problem stosowania zapłodnienia metodą in vitro, dokonywania na embrionach ludzkich manipulacji biologicznych i genetycznych oraz innych technik medycznych sprzecznych z prawem Bożym. Przeciętny człowiek, pobieżny obserwator nie jest w stanie dostrzec wynikającego z tego zagrożenia i zła. Ulega zakamuflowanej kampanii propagandowej, która usypia jego czujność i sumienie. Dlatego nie wystarczy samo zbieranie podpisów w celu uchwalenia nowych norm prawnych. Tego typu inicjatywy odgrywają znaczącą rolę, budzą świadomość i wrażliwość, ale są niewystarczające, nawet jeśli prawo zostanie poprawione. Trzeba poznać i zrozumieć sens, istotę obrony ludzkiego życia, gdyż tylko wtedy będzie można oprzeć się skutecznie złu – apelował Hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję