Reklama

Niedziela Rzeszowska

Sokołów Małopolski

W podziękowaniu Matce Bożej Królowej Świata

Niedziela rzeszowska 43/2019, str. 6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bartosz Walicki

Powitanie pątników

Powitanie pątników

Od początku XVIII wieku w parafii sokołowskiej odbiera cześć łaskami słynący obraz Matki Bożej Królowej Świata. Mimo wielu zawieruch dziejowych kult maryjny w Sokołowie Małopolskim i okolicy trwa do dziś. Wyrazem jego żywotności było nałożenie w 2013 r. złotych koron na skronie Maryi i Dzieciątka wyobrażonych w wizerunku Pani Sokołowskiej. Jedną z podstawowych praktyk religijnych związanych z nabożeństwem do Madonny jest modlitwa różańcowa, która w dużej mierze kształtuje religijne oblicze parafii.

6 października jak corocznie do sokołowskiego sanktuarium przybyły na odpust piesze pielgrzymki. Na pątniczy szlak wyruszyły delegacje wspólnot parafialnych z Górna, Krzywej Wsi, Medyni Głogowskiej, Nienadówki i Wólki Niedźwiedzkiej, a także z kościoła filialnego w Wólce Sokołowskiej. Nie brakło też indywidualnych pielgrzymów, którzy zmierzali do Sokołowa, aby pokłonić się Maryi – Opiekunce Ludzkich Dróg. Przybyłych witał na progu świątyni ks. Wojciech Chrostowski.

Reklama

Sumie odpustowej przewodniczył dziekan dekanatu sędziszowskiego, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim ks. Krzysztof Gac. Do koncelebry włączyli się również: ks. Marcin Stachnik, ks. Krzysztof Hyziak oraz proboszcz sokołowski ks. Jan Prucnal. Kustosz pozdrowił też zebranych parafian i przybyłych gości.

Podniosłemu nastrojowi podczas Mszy św. sprzyjała obecność kilku pocztów sztandarowych. Wiele radości wprowadzała również obecność dzieci w strojach pierwszokomunijnych. Słowo Boże przepowiadał ks. Krzysztof Gac. W wygłoszonym kazaniu podkreślał: „Bądźmy otwarci na słowo Boże, które wskazuje nam drogę. Patrzmy na Maryję, która jest Opiekunką naszych dróg, Królową naszego kroczenia przez życie. Ona nam towarzyszy. Jej obecność z nieba ośmiela nas, raduje, mobilizuje, umacnia, abyśmy nie dali się zwieść materializmowi, hedonizmowi i bezczynności. Ona pokazuje nam, jak być wiernym Bogu, jak pełnić Jego wolę, jak być prawdziwie sługą Pana”.

Na zakończenie Mszy św. odbyła się eucharystyczna procesja wokół kościoła sanktuaryjnego. Przy pięciu ołtarzach odmówiona została modlitwa różańcowa.

2019-10-22 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka czytelników "Niedzieli Rzeszowskiej" do Rzymu. Dzień 5.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Agnieszka Kutyła

Niedziela to wyczekiwany dzień spotkania pielgrzymów z papieżem Franciszkiem. Zanim to jednak nastąpiło, pątnicy udali się do Opactwa Tre Fontane, w którym według przekazów ustnych z pokolenia na pokolenie św. Paweł Apostoł został ścięty mieczem.

Kolejnym punktem programu była Bazylika św. Pawła za Murami - jedna z czterech bazylik papieskich w Rzymie, a zarazem miejsce pochówku tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję