Reklama

Niedziela Świdnicka

U strażniczki wiary w Bardzie

Pątnicy uczestniczący w Pieszej Pielgrzymce Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę spotkali się tradycyjnie w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie na epilogu tegorocznego pielgrzymowania

Niedziela świdnicka 43/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Marek Zygmunt

Mszy św. przewodniczył Ordynariusz Świdnicki

Mszy św. przewodniczył Ordynariusz Świdnicki

Mszy św. koncelebrowanej m.in. przez kapłanów przewodników poszczególnych grup pielgrzymkowych, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr. Krzysztofa Orę przewodniczył ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec.

Wszystkich uczestników Eucharystii w serdecznych słowach powitał główny przewodnik ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn. Uczynił to szczególnie nie tylko pod adresem Księdza Biskupa, ale i ks. Jerzego Kozłowskiego, który po rażeniu piorunem na Giewoncie wraca do zdrowia. – Twoja obecność dzisiaj w Bardzie, postawa w czasie choroby, to piękne świadectwo trwania przy Bogu – podkreślił ks. Iwaniszyn.

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup wskazał, że cała historia jest wypełniona ludzkim pielgrzymowaniem do specjalnych miejsc. Historia zbawienia wielokrotnie nawiązuje do tej formy pobożności. Przypomniał, że takim pierwszym wielkim pielgrzymem był Abraham, który otrzymał od Pana Boga wezwanie, by opuścić dom rodzinny i udać się do wskazanego przez Niego kraju.

Kaznodzieja nawiązał w dalszej części homilii do Jakuba, Mojżesza i proroków, którzy także wędrowali. W drodze była również Maryja, gdy poszła do swojej krewnej Elżbiety, uciekała do Egiptu czy szła do świątyni z mężem i synem. Chodził też Jezus, głosząc Królestwo Boże, a po Jego odejściu do nieba także Apostołowie.

– To pielgrzymowanie trwa i dzisiaj patrzymy na naszą Ojczyznę, która pielgrzymuje do różnych miejsc kultu. Jesteśmy drugim narodem w świecie, gdy idzie o liczebność osób nawiedzających Ziemię Świętą. Pielgrzymujemy do sanktuariów maryjnych w Guadelupe, Lourdes, Fatimie i na Jasną Górę. Dzisiaj przybywamy do Barda, pokonując dziesiątki kilometrów. Ta nasza wędrówką wiąże się z wysiłkiem, pokutą, rekolekcjami w drodze, po to by nie tylko zachęcać do tej formy pobożności, ale i do pielgrzymowania duchowego, do pełni człowieczeństwa – podkreślił bp Dec.

Reklama

Pasterz Kościoła świdnickiego apelował do pielgrzymów, by słuchali, kontemplowali i zachowywali Słowo Boże. Jego zdaniem, to jest właśnie droga do szczęścia na ziemi, oczywiście proporcjonalnego, niepełnego i do pełnego szczęścia wiecznego. – Niech w tym dziele tego proszenia Pana Boga wesprze nas Matka Najświętsza, gdy będzie widziała w naszych dłoniach różaniec, który jest modlitwą nie tylko październikową, ale ma być modlitwą naszego całego życia – apelował, kończąc homilię, bp Ignacy Dec.

Zabierając głos na zakończenie Eucharystii, ks. K. Iwaniszyn zachęcał pątników, by byli apostołami pielgrzymki. – Róbmy, co możemy, by nas było jak najwięcej, żeby nas mobilizować, zachęcać. Jest to możliwe prze osobiste świadectwo, dobre słowo, modlitwę.

A Ksiądz Biskup postulował natomiast, by w każdej parafii jeden dzień w miesiącu był poświęcony na organizację pielgrzymki.

– Pielgrzymka na Jasną Górę to najważniejsze wydarzenie diecezjalne w okresie wakacji. Tylko Matka Boża wie, ile łask ze Jej wstawiennictwem Pan Bóg przydziela ludziom – akcentował kaznodzieja.

Po Eucharystii wszyscy jej uczestnicy mogli oddać hołd i ucałować figurę Matki Bożej Strażniczki Wiary.

2019-10-22 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Coś dla ducha i coś dla ciała

Niedziela podlaska 31/2016, str. 1, 7

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Podczas tanecznego wieczoru integracyjnego

Podczas tanecznego wieczoru integracyjnego

Za nami trzy dni w ramach Dni w Diecezji. Było wiele radości, emocji, pozytywnych wrażeń, a także sporo niespodzianek dla naszych gości. W skrócie przedstawiamy wydarzenia tych dni

W środę po południu powitaliśmy grupę Włochów, Rosjan i Ukraińców, którzy przybyli do diecezji drohiczyńskiej poznać kulturę i polskie zwyczaje. Uroczyste powitanie gości i rozpoczęcie Dni w Diecezji odbyło się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, gdzie wspólnie modliliśmy się podczas Apelu Jasnogórskiego poprzedzonego tanecznym wieczorem integracyjnym. Czwartek minął na zwiedzaniu Podlasia pod hasłem: „Przyjmij Miłosierdzie”. W każdym miejscu, do którego tego dnia przybywali nasi goście, byli przyjmowani z uśmiechem i otwartym sercem. Podlaska gościnność nie zna granic, pokazali to mieszkańcy Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Białowieży i Siemiatycz. Rano grupa prawie 200 młodych ludzi przyjechała do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, gdzie ks. Robert Grzybowski – dyrektor Drohiczyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji wygłosił krótką katechezę, w której ukazał różnicę miedzy człowiekiem żyjącym w grzechu a tym żyjącym w zgodzie z Panem Bogiem. Tylko przyjęcie Miłosierdzia jest lekarstwem na wrodzony bunt tego, który nie chce zaakceptować swojego życia takim, jakim jest. Kolejnym punktem dnia była Msza św. W homilii ks. Robert Grzybowski ukazał Eucharystię jako pokarm, lekarstwo w naszej drodze na Kalwarię. Po poczęstunku goście z zagranicy udali się do Hajnówki, gdzie w Hajnowskim Domu Kultury zostali przywitani po staropolsku chlebem i solą. Następnie obejrzeli film mówiący o mieście i Puszczy Białowieskiej, dumie i chlubie Hajnówki, zwiedzili prawosławny sobór Świętej Trójcy oraz kościoły pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Świetych Cyryla i Metodego. Kolejnym punktem było zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów w Białowieży. Niektórzy Włosi po raz pierwszy w życiu widzieli dzikie zwierzęta z bliska. Leśniczówka w Białowieży zaprosiła gości z zagranicy na tradycyjny polski obiad z tańcami i przyśpiewkami. Nie mogło także zabraknąć zarówno włoskich, jak i rosyjskich piosenek. Wieczorem po zwiedzeniu wschodniej części naszej diecezji młodzi Włosi, Rosjanie i Ukraińcy przyjechali do Siemiatycz na koncert zespołów Strona B i Porozumienie. Przed publicznością zgromadzoną w siemiatyckim amfiteatrze wystąpił także ukraiński zespół Brawa.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję