Reklama

Głos z Torunia

W szkole ewangelizacji

„Każdy wschód słońca Ciebie zapowiada” – mkniemy więc wczesnym rankiem samochodem przez most na Wiśle wraz z dwiema wolontariuszkami, podziwiając poranne mgły. Mróz skrzy na liściach, wschodzące słońce ciepło muska podgórskie kamienice. Opłotki miasta, na które nikt się nie zapuszcza, bo nie ma tam sklepów, instytucji kultury, ciężko zaparkować? Cóż, Bóg znów wybrał to, co małe

Niedziela toruńska 43/2019, str. 8

[ TEMATY ]

Szkoła Nowej Ewangelizacji

Renata Czerwińska

„Aby głosić innym Chrystusa, najpierw trzeba otworzyć swoje serce na działanie Ducha Świętego”

„Aby głosić innym Chrystusa, najpierw trzeba otworzyć swoje serce na działanie Ducha Świętego”

Rekolekcje, które poprowadzili dwaj misjonarze z brazylijskiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia: o. Antonello Cadeddu i o. Pedro Mariano, odbyły się w dniach 5-6 października w Toruniu. W gościnnej Szkole Podstawowej nr 15 na Podgórzu modliło się 550 osób.

Największa jest miłość

O. Pedro zachęca do odważnego korzystania z darów i charyzmatów, którymi obdarzył nas Duch Święty w sakramentach chrztu i bierzmowania. „Jeśli Bóg nam powierzył pracę, nie możemy się cofnąć. Mamy spełnić naszą misję z pokorą i wdzięcznością”. Dobrze rozumie to małżeństwo, które oczekuje siódmego już dziecka. Wolontariuszka, która pomaga w trakcie rekolekcji niewidomemu mężczyźnie. Człowiek, który, doświadczywszy mocy modlitwy, przyprowadza na dni skupienia całą swoją rodzinę. Dzieci, które, naśladując swoich ojców, biegają w żółtych koszulkach porządkowych, wołając: – Recepcja na prawo! Kawiarenka na lewo! A Pan, kiedy „dajemy życie”, obdarza nas o wiele bardziej, niż pragniemy. – Myślałam, że ucieknę – mówi Julka, studentka – ale przecież miałam posługę. A potem okazało się, że niedzielna modlitwa o uzdrowienie była właśnie dla mnie!

Nic nie ułowili

Chcielibyśmy łowić ludzi, wyciągać ich z morza, które w Biblii jest symbolem śmierci. Jak to się jednak dzieje, że często mimo programów ewangelizacyjnych, genialnych pomysłów, dużego wkładu pracy, jesteśmy jak Apostołowie, którzy bezskutecznie pracowali przez całą noc? Skąd pojawia się pokusa zostawienia wszystkiego, powrotu do dawnego stylu życia? O. Antonello wyjaśnia, że często polegamy na sobie. Gubi nas nasza pycha, grzech, osądzanie innych. Wchodzimy w rutynę, nie otwieramy się na działanie Ducha Świętego, który przecież nie bez powodu nazywany jest Ożywicielem. Dlatego niejednokrotnie Pan wychodzi naprzeciw swoim uczniom, staje na brzegu, by przywrócić im życie. – Bóg wciąż ma dla ciebie plan. Jesteś ważny w Jego oczach – powtarza z naciskiem o. Antonello. Mamy przede wszystkim kochać, czyli zrobić wszystko, czego Bóg chce od nas. Uczeń, który kocha, rozpoznaje Jezusa. A działając Jego mocą, jest w stanie uniżyć się i miłować – także tych, którzy źle mu życzą.

Podgórski Wieczernik

Jak zachować otrzymaną łaskę? Pomagają w tym Maryja i Apostołowie, zgromadzeni w Wieczerniku, oczekujący na dar Ducha Świętego. Trwanie w jedności w rodzinie, we wspólnocie, w posłuszeństwie Kościołowi, wierność w modlitwie, która powinna obejmować wszystkie aspekty naszego życia – oto zadania postawione przed rekolektantami z całej Polski, wolontariuszami z różnych stron naszej diecezji i toruńską wspólnotą Posłanie, która zorganizowała rekolekcje. „Bóg pragnie do posługi nas, słabych. Duch Święty przychodzi z pomocą naszej słabości. Musimy tylko otworzyć nasze życie na Jego działanie”.

2019-10-22 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota wspólnot

2022-12-07 08:47

Niedziela częstochowska 50/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Szkoła Nowej Ewangelizacji

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Nowej Ewangelizacji w pełnej krasie

Szkoła Nowej Ewangelizacji w pełnej krasie

Formy pobożności się zmieniają i odchodzą w przeszłość, a rodzą się nowe, które bardziej odpowiadają współczesnej mentalności – mówi ks. Jacek Reczek.

Ksiądz wikariusz Sebastian Kosecki przedstawia z pewną dozą skrupulatności wspólnoty działające w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu: Szkoła Nowej Ewangelizacji, róże różańcowe, grupa rodziców modlących się za dzieci, Liturgiczna Służba Ołtarza, Life Teen, krąg biblijny, chór parafialny i dziecięcy.

CZYTAJ DALEJ

Jak często się spowiadać?

[ TEMATY ]

spowiedź

sakrament pokuty i pojednania

sakramenty

cykl o sakramentach

Karol Porwich/Niedziela

„Drugie przykazanie («Przynajmniej raz w roku spowiadać się») zapewnia przygotowanie do Eucharystii przez przyjęcie sakramentu pojednania, który jest kontynuacją dzieła nawrócenia i przebaczenia zapoczątkowanego na chrzcie” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2042).

Zasłyszane w jednym z włoskich sanktuariów:

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce

2022-12-09 20:36

[ TEMATY ]

Warszawa

prezbiterat

Fot. Karol Porwich

W Sekretariacie KEP w Warszawie odbyło się dziś pierwsze spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Gremium to zostało powołane przy Komisji Duchowieństwa przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. W Zespole, na czele którego stanął bp Damian Bryl, biskup kaliski i członek Komisji Duchowieństwa, będzie pracować w sumie 16 osób z różnych regionów Polski: prezbiterzy, osoby konsekrowane i świeckie.

Zadaniem Zespołu jest przede wszystkim to, aby – uwzględniając ducha i normy nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, obowiązujące od 1 października 2021 roku, oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy – wypracować dalsze wskazania dotyczące formacji i posługi prezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję