Reklama

Niedziela Legnicka

Trzej Królowie w diecezji

Święto Objawienia Pańskiego zaprasza nas do modlitewnych spotkań w parafiach, a także do radosnego uczestnictwa w organizowanych tego dnia Orszakach i Marszach Trzech Króli.

Niedziela legnicka 1/2020, str. 1

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

uroczystość Objawienia Pańskiego

Ks. Waldemar Wesołowski

Kościół w Kliczkowie zdobi tryptyk ze sceną pokłonu Trzech Króli

Kościół w Kliczkowie zdobi tryptyk ze sceną pokłonu Trzech Króli

Z tej okazji chcemy też przypomnieć, że na terenie naszej diecezji mamy świątynie, których wezwania nawiązują do tego wydarzenia, a tym samym przeżywają tego dnia uroczystości odpustowe.

Kliczków

Kościół filialny w Kliczkowie, należący do parafii Osiecznica, jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swój wiek, ale też szczególne wezwanie – Pokłonu Trzech Króli. Ten moment, związany z narodzinami Syna Bożego, uwieczniony jest w ołtarzu głównym. Znajdziemy tam rzeźbioną scenę pokłonu Trzech Króli. Na dwóch skrzydłach bocznych tego tryptyku zobaczymy namalowane na desce sceny: zwiastowania, narodzenia Jezusa, obrzezania Dzieciątka i ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu.

Po zamknięciu skrzydeł bocznych przed oczami modlących jawią się dwie postaci naturalnej wielkości namalowane na desce: Matka Boża Bolesna i Jezus ubiczowany. Zwieńczeniem górnej części ołtarza jest scena pasyjna – Maryja trzyma na rękach ciało umęczonego Syna (pieta).

Kościół pw. Pokłonu Trzech Króli jest świątynią niewielką, kryjącą wiele cennych dzieł, które są znakiem wiary fundatorów i pobożności miejscowych katolików na przestrzeni wieków.

Brennik

Brennik to niewielka podlegnicka miejscowość, która dziś liczy niewiele ponad 2 tys. mieszkańców. Tutaj też znajduje się siedziba parafii i kościół parafialny pw. Objawienia Pańskiego. W skład parafii wchodzi jeszcze kilka miejscowości: Gierałtowiec, Ernestynów, Lubiatów, Goślinów, Kwiatów, Podolany, Podolany Kolonia, Pyskowice i Strupice.

Jak podają źródła historyczne, przed II wojną światową Brennik liczył 350 mieszkańców. Działała tutaj też dwuklasowa szkoła katolicka, oraz katolicki kościół pw. Objawienia Pańskiego, który wzmiankowany jest już w 1298 r. Rozbudowany w 1577 r. i w połowie XVIII wieku, spalony w 1813 r., odbudowany w XIX wieku z wieżą projektu F. Schinkla. We wnętrzu świątyni zachowała się m.in. gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z ok. 1450 r., oraz obraz Pokłon Trzech Króli, który znajduje się w ołtarzu głównym.

Reklama

W Brenniku na uwagę zasługuje też kamienne sakramentarium (kapliczka), które znajduje się za murem kościoła, oraz krzyż pokutny.

Radostów Średni

Parafia ta, położona na terenie dekanatu Lubań, również cieszy się obecnością kościoła, który nosi wezwanie Objawienia Pańskiego. Chociaż parafia została powołana do życia w 1994 r., to sam kościół wzmiankowany już jest w 1350 r., a wzniesiony w 1600. Nawę kościoła przebudowano w 1824 r., a do korpusu na osi dostawiono wieżę. Jest to budowla z prostokątną, trójprzęsłową nawą i dwuprzęsłowym prezbiterium tej samej szerokości, przy którym od północy stoi dwukondygnacyjna zakrystia. We wnętrzu zachowało się barokowe wyposażenie, m.in.: drewniany, polichromowany ołtarz, polichromowane rzeźby, droga krzyżowa i obraz olejny na płótnie w zabytkowej ramie, przedstawiający pokłon Trzech Króli.

2019-12-31 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Trzech Króli to święto rodzinne

[ TEMATY ]

Hiszpania

uroczystość Objawienia Pańskiego

święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli ma wyjątkowo rodzinny charakter w Hiszpanii. Magowie ze Wschodu przywożą prezenty dla dzieci, które dzisiaj nie mają problemów z wczesnym wstawaniem. Pomimo obostrzeń z powodu pandemii rodziny, choć w mniejszym gronie, starają się zasiąść do wspólnego stołu. Trzej Królowie choć w maseczkach, nie zawiedli oczekiwań.

Piątego stycznia wieczorem Trzej Królowie przybywają do Hiszpanii na wielbłądach, statkiem lub helikopterem. Potem wyruszają w barwnych orszakach do centrum miast rozdając dzieciom cukierki i inne słodycze. Tradycyjnie król Melchior składa wszystkim życzenia świąteczne. W tym roku szczególnie podziękował dziadkom, którzy cierpieli nie mogąc spotkać się z wnukami.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję