Reklama

Społeczność Ludzi Otwartych w Łodzi

SPLOT, czyli miejsce SPołeczności Ludzi OTwartych. Miejsce, które będzie tętniło SPLOT-em wielu inicjatyw otwartych na każdego człowieka. Jest to miejsce, w którym każdy może się odnaleźć.

Niedziela łódzka 1/2020, str. 1

[ TEMATY ]

Łódź

SPLOT

Maria Niedziela

Początek ul. Piotrkowskiej

Początek ul. Piotrkowskiej

W samym centrum Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 80 powstaje nowe miejsce, które swoim charakterem ma przyciągnąć do siebie ludzi otwartych na dialog zarówno ten religijny, jak i międzyludzki. Tajemnicza nazwa SPLOT, kryje za sobą SPołeczność Ludzi Otwartych, którzy w przyszłości będą gromadzić się w tym miejscu, by się modlić, rozmawiać, uczyć i razem spędzać czas.

SPLOT ma być przestrzenią integracji, „gdzie byłoby miejsce dla wszystkich (…), potrzebujemy duszpasterstwa, które otworzyłoby drzwi i udostępniło miejsce wszystkim i każdemu z osobna, z jego wątpliwościami, urazami, problemami, ich poszukiwaniem tożsamości, z ich błędami, ich historiami, doświadczeniami grzechu i wszystkimi trudnościami. Chcemy, aby było tam miejsce również dla wszystkich tych, którzy mają inne wizje życia, wyznają inne religie lub deklarują, że znajdują się poza perspektywą religijną. Wszyscy ludzie, nikogo nie wykluczając, są w sercu Boga” – czytamy w opisie realizowanego projektu.

Za powstającym przy ul. Piotrkowskiej 80 SPLOTem stoi Stowarzyszenie Missio Quotidiana, któremu przewodzi ks. Arkadiusz Lechowski – wikariusz parafii pw. św. Anny w Łodzi. To on wraz z wolontariuszami podjął się remontu 80 metrów kwadratowych pomieszczeń, gdzie obecnie odbywają się spotkania ze słowem Bożym.

Powstające dzieło można weprzeć w trojaki sposób. Po pierwsze modlitwą, by to powstające miejsce było istotnie przestrzenią ludzi otwartych. Po drugie – własnymi siłami – w pracach remontowych. Po trzecie – materialnie – dorzucając się do zbiórki na: www.zrzutka.pl .

2019-12-31 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Wprowadzenie na urząd Superintendenta Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP

[ TEMATY ]

Łódź

ks. Łukasz Burchard

W Łodzi odbyły się uroczystości oficjalnego objęcia urzędu superintendenta przez ks. Semka Korozę. Oznacza to, że dotychczasowy proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej w Łodzi i przewodniczący Łódzkiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej będzie biskupem Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.

Na początku wydarzenia ks. Semko Koroza przywitał wszystkich zebranych, pośród których znalazło się wielu duchownych reprezentujących różne wspólnoty chrześcijańskie. Po liturgii słowa bp Marek Izdebski, dotychczasowy biskup, wygłosił kazalium. Następnie, ks. Semko Koroza złożył ślub. Do powinności nowego biskupa należy m.in. zabieganie o wychowanie młodzieży według obyczaju Zboru, troska o wiernych, ordynowanie kaznodziejów świeckich, diakonów oraz wizytowanie Zborów. Po ślubowaniu nowy superintendent otrzymał krzyż jako znak powierzonego urzędu i błogosławieństwo obecnych biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję