Reklama

Pielgrzymka Zaufania

Już po raz trzeci ponad 20 tysięcy młodych ludzi z 70 krajów przybyło do Wrocławia, biorąc udział w 42. Europejskim Spotkaniu Młodych przygotowanym przez ekumeniczną wspólnotę z francuskiej wioski Taizé. Są wśród nich młodzi i z naszej diecezji, którym towarzyszą ks. Tomasz Kowalczuk z Bielawy i ks. Jakub Klimontowski z Głuszycy, diecezjalny koordynator Taizé.

Niedziela świdnicka 1/2020, str. 6

[ TEMATY ]

Taize

Wrocław

Ks. Jakub Klimontowski

Wszyscy wspólnie dwa razy dziennie spożywają posiłki

Wszyscy wspólnie dwa razy dziennie spożywają posiłki

Goszczą ich wrocławskie rodziny skupione wokół swoich wspólnot parafialnych. Nie korzystają przy tym z pościeli, wygodnych łóżek, bo mają śpiwory i karimaty. Wstają wcześnie rano, jedzą z domownikami śniadanie i wyruszają na całodzienny cykl spotkań przygotowanych przez organizatorów w parafiach, na Stadionie Olimpijskim czy w Hali Stulecia. W ostatnim dniu Spotkania, 1 stycznia 2020 r., zgodnie z wieloletnim zwyczajem gospodarze podejmą swoich gości obiadem, po czym pielgrzymi wyruszą w drogę powrotną do swoich miast.

Niełatwo jest wyrazić słowami to, co dzieje się w Taizé. Prostota i obecność Boga w życiu i historii każdego z braci przeplatają się z pracą i pokorą. Głównym przesłaniem Wspólnoty z Taizé jest chęć torowania dróg pojednania poprzez wspólną modlitwę i wsłuchiwanie się w drugiego człowieka. Jest to realizowane nie tylko w samej siedzibie Wspólnoty, ale właśnie w czasie tych Spotkań.

A wszystko zaczęło się w 1978 r. od pierwszego Spotkania w Paryżu. Potem stolica Francji jeszcze cztery razy była ich gospodarzem. Młodzi skupieni wokół Taizé gościli również m.in. w Rzymie, Barcelonie, Londynie, Pradze, Budapeszcie, Strasburgu, Walencji, Rydze, Bazylei, a w ubiegłym roku w Madrycie.

Reklama

W 1995 r. we Wrocławiu nieżyjący już założyciel Wspólnoty Taizé brat Roger wypowiedział słowa, które cały czas pozostają aktualne: „Jest wielu takich, którzy chcieliby uczestniczyć w budowie Europy pojednanej, cieszącej się pokojem, wielu chciałoby współtworzyć zaufanie w wielkiej rodzinie europejskiej. Stąd właśnie potrzeba Spotkań europejskich każdego tygodnia w Taizé, a pod koniec roku w jakimś wielkim mieście. Wszystkie te Spotkania są jak Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię”.

Aktualny przeor wspólnoty z Taizé brat Alois zachęcił do okazywania gościnności młodzieży przybyłej z tak wielu europejskich krajów: – Z naszego doświadczenia wynika, że dzielenie się gościnnością jest jednym z najpiękniejszych darów pielgrzymki zaufania, którą podążamy już od dziesięcioleci. Między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem nie bójmy się otworzyć drzwi naszych domów i naszych serc. Nie zapominajmy o gościnności, ponieważ dzięki niej niektórzy, nie wiedząc o tym, aniołom dali gościnę.

Myślę, że w życiu młodych ludzi uczestniczących we wrocławskim Spotkaniu istotnym jego owocem powinno być zwrócenie uwagi na wartość, znaczenie drugiego człowieka. Po tym Spotkaniu powinni oni umieć spojrzeć z różnych stron na naszą codzienność wiary, na Kościół. Bo przecież ma ono charakter modlitewny, a w przestrzeni wiary rodzi się relacja między człowiekiem a Bogiem. Ale czy potwierdzą się moje przypuszczenia? O to zapytam reprezentantów naszej diecezji w relacji z wrocławskiego Spotkania Młodych Taizé w jednym z najbliższych wydań „Niedzieli Świdnickiej”.

2019-12-31 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lwów: rozpoczęło się spotkanie regionalne Wspólnoty z Taizé

[ TEMATY ]

Taize

ks. Waldemar Wesołowski

Adoracja Krzyża w duchu Taiźe

Adoracja Krzyża w duchu Taiźe

Ok. 2 tys. młodzieży z Ukrainy, Polski oraz innych krajów uczestniczy w spotkaniu regionalnym Wspólnoty z Taizé, które wieczorem 27 kwietnia rozpoczęto ze wspólnej modlitwy ekumenicznej na terenie Krytego Toru Kolarskiego stadionu Sportowego Klubu Wojskowego we Lwowie. Dzisiaj rano w gmachu Teatru Wielkiego odbyło się oficjalne otwarcie z udziałem biskupów i miejscowych władz.

„Młodzież ukraińska już od kilku lat licznie uczestniczy w spotkaniach, które organizujemy w Taizé oraz w innych miastach. Natomiast na Ukrainie spotykamy się po raz pierwszy. W tym trudnym czasie, przez który przechodzi wasz kraj, pragniemy zaświadczyć naszą obecność jako znak przyjaźni, nadziei i solidarności. Jest to nasz skromny, ale bardzo autentyczny znak. Dlatego modlimy się za wasz kraj, o pokój i sprawiedliwość" – powiedział brat Alois, przeor Wspólnoty z Taizé. Zaznaczył, że spotkanie we Lwowie zostało zorganizowane dzięki życzliwości Kościołów chrześcijańskich i władz ukraińskich.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Małujowicach oficjalnie uhonorowany

2023-02-03 22:29

Archiwum parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Wśród nich znalazł się kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję