Reklama

Pielgrzymka Zaufania

Już po raz trzeci ponad 20 tysięcy młodych ludzi z 70 krajów przybyło do Wrocławia, biorąc udział w 42. Europejskim Spotkaniu Młodych przygotowanym przez ekumeniczną wspólnotę z francuskiej wioski Taizé. Są wśród nich młodzi i z naszej diecezji, którym towarzyszą ks. Tomasz Kowalczuk z Bielawy i ks. Jakub Klimontowski z Głuszycy, diecezjalny koordynator Taizé.

Niedziela świdnicka 1/2020, str. 6

[ TEMATY ]

Taize

Wrocław

Ks. Jakub Klimontowski

Wszyscy wspólnie dwa razy dziennie spożywają posiłki

Wszyscy wspólnie dwa razy dziennie spożywają posiłki

Goszczą ich wrocławskie rodziny skupione wokół swoich wspólnot parafialnych. Nie korzystają przy tym z pościeli, wygodnych łóżek, bo mają śpiwory i karimaty. Wstają wcześnie rano, jedzą z domownikami śniadanie i wyruszają na całodzienny cykl spotkań przygotowanych przez organizatorów w parafiach, na Stadionie Olimpijskim czy w Hali Stulecia. W ostatnim dniu Spotkania, 1 stycznia 2020 r., zgodnie z wieloletnim zwyczajem gospodarze podejmą swoich gości obiadem, po czym pielgrzymi wyruszą w drogę powrotną do swoich miast.

Niełatwo jest wyrazić słowami to, co dzieje się w Taizé. Prostota i obecność Boga w życiu i historii każdego z braci przeplatają się z pracą i pokorą. Głównym przesłaniem Wspólnoty z Taizé jest chęć torowania dróg pojednania poprzez wspólną modlitwę i wsłuchiwanie się w drugiego człowieka. Jest to realizowane nie tylko w samej siedzibie Wspólnoty, ale właśnie w czasie tych Spotkań.

A wszystko zaczęło się w 1978 r. od pierwszego Spotkania w Paryżu. Potem stolica Francji jeszcze cztery razy była ich gospodarzem. Młodzi skupieni wokół Taizé gościli również m.in. w Rzymie, Barcelonie, Londynie, Pradze, Budapeszcie, Strasburgu, Walencji, Rydze, Bazylei, a w ubiegłym roku w Madrycie.

Reklama

W 1995 r. we Wrocławiu nieżyjący już założyciel Wspólnoty Taizé brat Roger wypowiedział słowa, które cały czas pozostają aktualne: „Jest wielu takich, którzy chcieliby uczestniczyć w budowie Europy pojednanej, cieszącej się pokojem, wielu chciałoby współtworzyć zaufanie w wielkiej rodzinie europejskiej. Stąd właśnie potrzeba Spotkań europejskich każdego tygodnia w Taizé, a pod koniec roku w jakimś wielkim mieście. Wszystkie te Spotkania są jak Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię”.

Aktualny przeor wspólnoty z Taizé brat Alois zachęcił do okazywania gościnności młodzieży przybyłej z tak wielu europejskich krajów: – Z naszego doświadczenia wynika, że dzielenie się gościnnością jest jednym z najpiękniejszych darów pielgrzymki zaufania, którą podążamy już od dziesięcioleci. Między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem nie bójmy się otworzyć drzwi naszych domów i naszych serc. Nie zapominajmy o gościnności, ponieważ dzięki niej niektórzy, nie wiedząc o tym, aniołom dali gościnę.

Myślę, że w życiu młodych ludzi uczestniczących we wrocławskim Spotkaniu istotnym jego owocem powinno być zwrócenie uwagi na wartość, znaczenie drugiego człowieka. Po tym Spotkaniu powinni oni umieć spojrzeć z różnych stron na naszą codzienność wiary, na Kościół. Bo przecież ma ono charakter modlitewny, a w przestrzeni wiary rodzi się relacja między człowiekiem a Bogiem. Ale czy potwierdzą się moje przypuszczenia? O to zapytam reprezentantów naszej diecezji w relacji z wrocławskiego Spotkania Młodych Taizé w jednym z najbliższych wydań „Niedzieli Świdnickiej”.

2019-12-31 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klamka w sprawie przyszłości klasztoru w Lubiążu zapadła

[ TEMATY ]

Wrocław

Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu

„Wartość historyczna zespołu klasztornego w Lubiążu jest trudna do wyceny. To perła Dolnego Śląska i zabytek ciągle w mojej ocenie niedoceniany. Dlatego warto rozmawiać i szukać rozwiązań na zagospodarowanie i większe wykorzystanie tego unikatowego w skali świata obiektu.

Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok. Teraz potrzebujemy kilka tygodni na rozmowy z fundacją Lubiąż i ustalenie szczegółów” - mówił 28 lutego wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak na spotkaniu w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Na mocy zawartego porozumienia między Skarbem Państwa reprezentowanym przez Wojewodę Dolnośląskiego Pawła Hreniaka i Fundacją Lubiąż – reprezentowaną przez Prezesa Zarządu Witolda Krochmala oraz Członka Zarządu Fundacji Lubiąż Grzegorza Romana. Mając na uwadze kontynuację ochrony, zabezpieczenia oraz rewitalizacji Klasztornego Zespołu Pocysterskiego w Lubiążu w kontekście jego bezcennego dziedzictwa kulturowego, Skarb Państwa i Fundacja Lubiąż wyraziły wolę współpracy w zakresie działań zmierzających do jego nieodpłatnego przekazania i przejęcia go do zasobu Skarbu Państwa.

CZYTAJ DALEJ

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

We wczesnych godzinach popołudniowych, zablokowany został dostęp m.in. do głównej strony vatican.va, a także do strony mediów watykańskich Vatican News oraz Muzeów Watykańskich i większości witryn internetowych dykasterii Kurii Rzymskiej. O tym, że w tym czasie wykryto "anormalną aktywność" związaną z próbami dostępu do stron, poinformował w rozmowie z francuską agencją I.Media szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak dowiaduje się KAI, problem nie dotyczył jednak wszystkich internetowych zasobów Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Wiele szkół i grup propaguje tę formę modlitwy, prowadząc do nawiązania bliskiej relacji z Panem Bogiem. Choć nazwa lectio divina brzmi obco, to sama metoda nie jest czymś trudnym, ponieważ ma swoje ściśle określone etapy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję