Reklama

Kościół

Tu Radio Jasna Góra

25 marca 1995 r. rano na fali UKF 100,6 MHz zabrzmiał głos: „Tu Radio Jasna Góra. Słuchacie Państwo katolickiej rozgłośni radiowej sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie”. To wtedy popłynęły w eter z jasnogórskiej kaplicy jako pierwsze Godzinki ku czci Matki Bożej.

Każdy pielgrzym, który wchodzi na teren jasnogórskiego klasztoru, musi przejść obok redakcji Radia Jasna Góra. Miejsce wskazuje duży napis. Studia zostały zagospodarowane nad Arsenałem ćwierć wieku temu i tak zostało do dziś, z tą różnicą, że dziś pomieszczenia te są zmodernizowane. Żeby wejść do środka, trzeba pokonać sporo schodów, przy wejściu na recepcji czekają zwykle s. Zofia Rogalska i Mirosław Struski. Obecny dyrektor radia o. Andrzej Grad zaznacza, że to jedno z ważniejszych miejsc w radiu, każdego dnia pielgrzymi, słuchacze zostawiają tu intencje do Wielkiej Księgi Modlitwy Apelowej.

Początki

Inicjator powstania rozgłośni i pierwszy dyrektor radia o. Stanisław Tomoń tak wspomina początki: – Miałem silne wewnętrzne przekonanie, że to dzieło przyniesie wielkie dobro dla Jasnej Góry, dla mojej Częstochowy oraz dla całego Kościoła w Polsce. Jeszcze bardziej rozsławi jasnogórską Maryję! Zakonnik miał świadomość, że nadeszły czasy, kiedy trzeba było rozszerzyć działalność paulinów o wymiar medialny. Droga do powołania radia była długa. Impulsem do powstania jasnogórskiej rozgłośni był VI Światowy Dzień Młodzieży, obchodzony w Częstochowie w 1991 r. Po uzyskaniu zgody i błogosławieństwa przełożonych zakonnych – ówczesnego przeora Jasnej Góry o. Szczepana Kośnika i generała Zakonu o. Jana Nalaskowskiego, który wydał odpowiedni dekret, oraz ordynariusza miejsca abp. Stanisława Nowaka możliwe było rozpoczęcie procedur związanych z uzyskaniem koncesji na nadawanie sygnału przez Zakon Paulinów. – To były takie czasy, że tylko dzięki przychylności, ofiarności i entuzjazmowi wielu ludzi można było zrobić coś dobrego w naszych ubogich polskich uwarunkowaniach – wspomina o. Tomoń.

Za kształt programowy powstającego jasnogórskiego radia odpowiadał redaktor naczelny o. Roman Majewski – przez wiele lat, do 2008 r., dyrektor radia. Następnie, do 2017 r., dyrektorem radia był o. Kamil Szustak, a obecnie – od 1 sierpnia 2017 r. – funkcję tę pełni o. Andrzej Grad.

Reklama

– Dziś mogę przyznać, że to właśnie Radio Jasna Góra otworzyło możliwości stałego odbioru przekazu telewizyjnego z Jasnej Góry, a zwłaszcza owocnie rozwijanej współpracy klasztoru jasnogórskiego z Radiem Maryja, TV Trwam. I za to Bogu i ludziom dziękuję! – mówi o. Tomoń.

Ludzie radia

Trzonem radia są ludzie świeccy. Pracują tu m.in.: Przemysław Gazda, Mateusz Słonina, Bartłomiej Zug, Izabela Banaszewska, Marcin Nowakowski, Kajetan Matuszewski, Joanna Mikiewicz, Paweł Gajda, s. Aleksandra Szyborska ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. Niektórzy, jak Izabela Tyras, pracują w rozgłośni od początku.

– Praca tu to jedna z najcenniejszych rzeczy, które mnie spotkały w życiu. Ważne są zarówno spotkania z ludźmi, jak i uczestniczenie w różnych wydarzeniach – opowiada Izabela Tyras. – Byłam świadkiem wielu wydarzeń, również uzdrowień, które umocniły moją wiarę – przyznaje korespondentka KAI i Radia Watykańskiego z Jasnej Góry.

Z ramienia klasztoru do pracy w radiu są wydelegowani ojcowie. Obecnie są to: o. Wojciech Dec, o. Jakub Szymczycha oraz br. Andrzej Wróblewski, który realizuje program od strony technicznej. Wielu ojców włącza się w posługę radia przez prowadzenie konkretnych audycji, np. o. Melchior Królik, o. Marcin Ciechanowski.

W tworzenie radia włączają się także księża diecezjalni, którzy mają swoje audycje, np. od lat audycję biblijną prowadzi ks. Sebastian Kępa.

Służba i pasja

Redaktor w Radiu Jasna Góra bywa prowadzącym, tworzącym audycje i reporterem. Dziennikarze rozgłośni odsłaniają rąbek tajemnicy swojego zawodu. – To bardzo ciekawa praca. Odczytuję ją jako służbę, ale też pasję – mówi Marcin Bernaś, z radiem związany od 13 lat. – Każdy dzień to kształtowanie i odkrywanie siebie, wiary. Ja nie tylko daję, ale też sporo otrzymuję – dodaje Marcin. Agata Nalichowska, gdy mówi o swojej 4-letniej pracy w radiu, podkreśla: – To ścieżka, na której postawił mnie Bóg. Wykształcenie historyczne pomaga mi postrzegać Jasną Górę w innym świetle. Agata wspólnie z Mirosławą Szymusik współtworzy cykliczną audycję Goście z wydawnictwa. Mira od 15 lat przygotowuje autorskie audycje dla dzieci. – Radio operuje słowem. Jak mówią znawcy, to teatr wyobraźni. Tutaj człowiekowi nie odbiera się możliwości budowania wewnątrz obrazów, skojarzeń. I to jest piękne – mówi Darek Ciszewski – prezenter, współtwórca audycji Muzyczne Dary. Praca w tym radiu jest czymś wyjątkowym m.in. z racji spotkań z ludźmi, którzy czasem przemierzają setki, a nawet tysiące kilometrów, by tutaj dotrzeć.

Reklama

Serce rozgłośni

– Serce radia bije w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Staramy się wsłuchiwać w rytm bicia serca Matki. Przez modlitwę, adorację, również naszą radiową modlitwę na antenie – tłumaczy o. Grad. I dodaje: – Rytm sanktuarium przekłada się na rytm naszej codziennej pracy i posługi. Wiele rzeczy, które dzieją się na terenie klasztoru, ma swój czas i miejsce na antenie radiowej.

Radio tworzą też pielgrzymi, którzy przybywają do Matki Bożej. Programy Radia Jasna Góra mają charakter religijno-społeczny. Pogłębiają wiarę słuchaczy, edukują, uwrażliwiają na problemy społeczne. Uczą historii, kultury i życia zgodnie z Bożymi przykazaniami. Radio spełnia też swą funkcję informacyjną. Słuchaczami Radia Jasna Góra są ludzie w różnym wieku i różnych stanów. Dzięki możliwościom technicznym rozgłośnia dociera do Polaków w kraju i za granicą.

Małgorzata Żarów na stałe mieszka w Hamburgu, pochodzi z Wadowic. Spotykam ją w radiu przy realizacji materiału. – Radia słucham od 7 lat, znalazłam je przez internet. Na obczyźnie brakuje Polski, to jest takie moje serce. Każdy dzień rozpoczynam z radiem – przyznaje.

Księga Modlitwy Apelowej

Od 5 grudnia 1997 r. dzięki Radiu Jasna Góra miliony osób mogą składać intencje do Matki Bożej również za pośrednictwem anteny radiowej. Tuż przed Apelem Jasnogórskim od godz. 20.30 słuchacze mogą wypowiadać intencje na antenie. Wszystkie te prośby i podziękowania są wpisywane do specjalnej księgi, która podczas Apelu Jasnogórskiego znajduje się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Obecnie zapisywany jest już 13. tom Księgi Modlitwy Apelowej.

Radio nadaje swój całodobowy program na częstotliwości 100,6 MHz w promieniu ok. 100 km od Częstochowy.
Można go słuchać przez satelitę HotBird 6 oraz na platformie cyfrowej Canal+.
Przez internet radio dostępne jest pod adresem: www.radiojasnagora.pl .

2020-03-18 10:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezpieczny sezon pieszych pielgrzymek

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Radio Jasna Góra

Na Jasnej Górze zakończył się sezon wakacyjnego pieszego pielgrzymowania do Matki Bożej Częstochowskiej.

Tegoroczne pielgrzymki, z uwagi na trwający w kraju stan epidemii, odbywały się na sposób sztafetowy, hybrydowy, mobilny oraz duchowy. Podsumowując czas od czerwca, kiedy na szlak wyszli pierwsi pątnicy, do końca sierpnia, kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak podziękował pielgrzymom za okazanie wierności Matce Bożej i dochowanie tradycji. Pogratulował też przewodnikom i kierownikom grup za ich pomysłowość, kreatywność i odwagę.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję