Reklama

Chrońmy nasze komputery i telefony

Niezależnie od tego, czy po pandemii świat będzie już zupełnie inny, czy szybko wrócimy na stare tory, jedno stało się na pewno: przyspieszyliśmy niebywale, jeśli chodzi o przenoszenie naszych aktywności do internetu.

Niedziela Ogólnopolska 24/2020, str. 12-13

kite_rin/fotolia.com

Nigdy się jeszcze nie zdarzyło, aby ograniczono aktywność mieszkańców całego świata do absolutnego minimum. Na długie tygodnie musieliśmy zrezygnować z najbardziej podstawowych czynności, którymi są wyjścia do szkoły, do pracy, na zakupy czy spotkania z rodziną i znajomymi. Okazało się, że dużą część aktywności społecznej udaje się z powodzeniem przenieść do internetu. Całe nauczanie, większość pracy biurowej, logistycznej, a nawet rozrywkowej udało się wykonywać dzięki komputerom i innym urządzeniom podłączonym do sieci. W powszechnej świadomości główne zagrożenia, na które narażony jest przeciętny użytkownik komputera, to wirusy i możliwość utraty haseł do banku. To jednak nie wszystko. Prawdziwe niebezpieczeństwo czyha na nas w poczcie elektronicznej i w naszej własnej niefrasobliwości. Musimy zacząć traktować komputer jak pomieszczenie w mieszkaniu, które zamykamy, gdy wychodzimy; czasem wracamy, aby sprawdzić, czy na pewno przekręciliśmy klucz w zamku i zakręciliśmy gaz. Wszystkie te czynności wykonujemy bezwiednie i nie żal nam 3 minut na sprawdzenie wszystkiego dokładnie. Tak samo powinniśmy postępować z komputerem, zwłaszcza że często jest on jedynym miejscem, w którym przechowujemy ważne dla nas informacje. Bądźmy mądrzy przed szkodą.

Zakładajmy profile

Zdarza się, zwłaszcza jeśli używamy starszych wersji systemu Windows, że komputer startuje bez logowania i nie musimy wpisywać hasła, aby dostać się do zgromadzonych w nim zasobów danych. Wydaje nam się, że jeśli pracujemy na komputerze domowym, to nie ma to większego znaczenia. Tymczasem warto zakładać profile, szczególnie gdy korzystają z niego inni użytkownicy, choćby tylko okazjonalnie. Zabezpieczamy się w ten sposób przed przypadkową utratą danych podczas nieuważnej pracy drugiej osoby, zmianami w naszych ulubionych aplikacjach czy choćby skasowaniem maili. Obecnie większość komputerów w domach to jednostki przenośne. Profil z hasłem zawsze stanowi jakąś przeszkodę, jeśli przed laptopem zasiądzie niepowołana osoba, np. podczas wakacyjnego wyjazdu. Nie zawsze chcemy, aby dostęp do naszych „skarbów” miał ktoś poza nami i najbliższymi nam osobami. Należy pamiętać, że osobny profil dla użytkownika jest najczęstszym i podstawowym wymogiem, jeśli pracujemy zdalnie z wykorzystaniem własnego, domowego sprzętu.

Aktualizujmy oprogramowanie

Reklama

Tematem, który zawsze będzie wracał w tekstach o bezpiecznym korzystaniu z komputera w dobie ciągłego podłączenia do internetu, będzie aktualizacja oprogramowania, z którego korzystamy. System operacyjny jest także programem, i to najważniejszym, dlatego dbałość o jego aktualizację jest podstawowym wymogiem pracy z komputerem. Nie wyłączajmy aktualizacji systemu; jeśli nie chcemy, aby odbywała się ona automatycznie, to pozwólmy chociaż na powiadomienie o jej dostępności, abyśmy mogli wgrać do systemu najnowsze wersje sterowników sprzętowych czy zabezpieczeń. Nie denerwujmy się, kiedy pojawi się komunikat z prośbą o chwilę cierpliwości podczas wgrywania aktualizacji systemowych. Są naprawdę ważne!

Należy także zwracać uwagę na komunikaty, które są nam przekazywane podczas korzystania z różnych programów, a które dotyczą pojawienia się nowszej wersji programu. Często takie aktualizacje mają związek z tym, że system operacyjny, w którym są uruchamiane, ma jakiś nowszy moduł i aby móc bezpiecznie pracować, programiści musieli ten fakt uwzględnić w swoim produkcie. Najczęściej spotykamy się z aktualizacjami przeglądarek internetowych i programów obsługujących pocztę elektroniczną. Instalowanie nowszych wersji powinno być dla nas obowiązkowe.

Pierwszym programem, który powinniśmy zainstalować po kupnie nowego komputera, jest pakiet chroniący przed wirusami oraz przed innymi zagrożeniami – np. ransomware, czyli pakiet chroniący przed programami szyfrującymi, a także przed tymi szpiegującymi naszą aktywność w internecie. Takie pakiety mają często tzw. bezpieczną przeglądarkę zalecaną przez producentów do korzystania z bankowości on-line oraz wiele innych modułów, np. zabezpieczających kamerę przed niepowołanym dostępem.

Uwaga na pocztę!

Reklama

Bardzo dużo czasu spędzamy na przeglądaniu poczty elektronicznej. Wiąże się to jednak głównie z zalewającą nas falą reklam, najczęściej niechcianych, powiadomień i niestety, często prób wyłudzeń danych. Pocztę internetową traktujmy ostrożnie, zwłaszcza zawarte w niej linki powinniśmy oglądać z każdej możliwej strony. Wiele spraw związanych z bezpieczeństwem korespondencji załatwi za nas wspomniany wyżej pakiet chroniący przed zagrożeniami w internecie. Czytajmy zatem pojawiające się komunikaty, informujące np. o tym, że mail może być próbą wyłudzenia lub oszustwa. Nie klikajmy w każdy link, który jest zawarty w wiadomości. W dobie powszechnego korzystania z zakupów on-line i przesyłek kurierskich zwracajmy uwagę, czy na pewno coś kupiliśmy i czy na pewno czekamy na jakąś paczkę, bo fałszywe wiadomości, a zwłaszcza zawarte w nich załączniki, np. z fakturami, często zawierają złośliwy kod, który umieszczony w komputerze może nam bardzo poważnie zaszkodzić. Pocztę, na którą nie czekamy, lub od zupełnie nieznanych nadawców lepiej zwyczajnie zignorować lub w programie pocztowym oznaczyć jako niechcianą, tak aby na przyszłość trafiała od razu do folderów z podejrzanymi wiadomościami. Ważne jest także, aby foldery ze spamem przeglądać przed skasowaniem, gdyż przypadkowo mogą się tam znaleźć wiadomości istotne, na które czekamy.

Róbmy kopie, zmieniajmy hasła

Ważne dane muszą mieć robione tzw. kopie bezpieczeństwa (backupy). Zbieramy całe stosy dokumentów, kartek z zapisanymi informacjami, albumów ze zdjęciami; najczęściej mają one swoje miejsce w domu i pilnuje się, żeby nic nie zaginęło. Podobnie musimy traktować dane zbierane w naszych komputerach. Powinniśmy mieć jakiś dodatkowy dysk, na który będziemy przegrywać ważne dla nas pliki. Mogą to być faktury, rozliczenia podatkowe, maile, zdjęcia, pliki tekstowe – wszystko, co chcielibyśmy zachować. Niech taki dysk leży daleko od komputera, podłączajmy go tylko wtedy, kiedy chcemy coś na nim zapisać lub odtworzyć. Sama świadomość posiadania kopii bezpieczeństwa najważniejszych danych będzie dla nas ważna i kojąca.

Zmieniajmy także co jakiś czas hasła dostępowe do profilu w komputerze i do ważnych serwisów, np. bankowych, zakupowych czy streamingowych. Nie stosujmy wszędzie tego samego ciągu znaków – niech używane przez nas hasła różnią się choćby nieznacznie, według jakiegoś systemu, aby łatwo można go było zapamiętać.

Sami zadbajmy o bezpieczeństwo naszych danych i nie zostawiajmy ich w każdym możliwym miejscu w internecie, kiedy tylko nas o to poproszą. Nasz adres e-mail jest jak adres domowy: jedyny, unikalny, nie każdemu go zostawiajmy.

2020-06-10 12:18

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję