Reklama

Z Jasnej Góry

Apostolstwo Chorych z modlitwą

Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych, już po raz 55., odbyła się na Jasnej Górze 6 lipca. W tym roku miała ona inną niż zwykle formę. Wszystkich chorych, niepełnosprawnych i starszych zaproszono do duchowej łączności za pośrednictwem telewizyjnej transmisji. Taka forma pielgrzymki, jak podkreślał ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, nie sprawia, że modlitwa jest mniej intensywna.

Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, który w homilii zachęcił wszystkich członków Apostolstwa Chorych „do modlitwy i cichej posługi”, zwłaszcza w obecnym trudnym czasie epidemii. Podziękował za ich codzienną modlitwę i cierpienie, które ofiarowują za innych chorych i za służby medyczne.

Pamięć i przebaczenie

Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian trwały na Jasnej Górze 5 lipca. W spotkaniu uczestniczyli Kresowianie i ich potomkowie, sympatycy i przyjaciele ruchu kresowego, przedstawiciele organizacji kresowych oraz władz samorządowych.

Eucharystii przewodniczył biskup senior Ignacy Dec z diecezji świdnickiej. –  Historycy podają szacunkowo, że w Małopolsce Wschodniej wymordowano 100 tys. Polaków, na samym Wołyniu ok. 70 tys., w sumie na Kresach Wschodnich w latach 1939-47 zostało zamordowanych ponad 200 tys. osób narodowości polskiej – wspominał bp Dec. – Jeśli dzisiaj mówimy o tych bolesnych wydarzeniach, to nie po to, aby drażnić potomków osób odpowiedzialnych za te zbrodnie, nie po to, aby odnawiać dawne rany, ale po to, by nie zamazywać prawdy, gdyż ona jest warunkiem wzajemnego przebaczenia i pojednania.

Po Mszy św. nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablic w hołdzie Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-47 oraz sprawiedliwym Ukraińcom, którzy udzielili swoim polskim sąsiadom pomocy i schronienia. Tablice zostały umieszczone przy Kaplicy Pamięci na Jasnej Górze. Podczas uroczystości wręczono także medale Pro Patria osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o ludobójstwie na Kresach. Medal otrzymali m.in. Danuta Skalska, rzecznik prasowy Światowego Kongresu Kresowian, i Jan Skalski, jego prezes.

Reklama

Ze św. Michałem Archaniołem u Pani Jasnogórskiej

Pielgrzymka Rycerzy i Czcicieli św. Michała Archanioła już po raz 5. modliła się na Jasnej Górze 4 lipca. Pielgrzymom towarzyszyła wierna kopia figury św. Michała Archanioła z cudownej groty objawień na Monte Gargano, która już od 7 lat peregrynuje po Polsce. – Czciciele św. Michała Archanioła co roku przybywają do Matki Bożej. Jest to pielgrzymka, która pociąga za sobą wielu ludzi – powiedział ks. Piotr Prusakiewicz, michalita, redaktor naczelny dwumiesięcznika Któż jak Bóg.

Pielgrzymka zgromadziła wiernych z parafii noszących wezwanie św. Michała Archanioła w całej Polsce, ruchu Rycerzy i Czcicieli św. Michała Archanioła, osoby noszące jego szkaplerz, czytelników dwumiesięcznika Któż jak Bóg, tych, którzy uczestniczyli w Polsce w nawiedzeniu figury św. Michała Archanioła, oraz tych, którzy biorą udział w pielgrzymkach na górę Gargano.

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

2020-07-14 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

2023-01-04 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Piątek, 27 stycznia 2023. Bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

2023-01-27 16:41

[ TEMATY ]

Częstochowa

Niedziela

dziennikarze

abp Wacław Depo

św. Franciszek Salezy

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Mariusz Frukacz – kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję